PRVI JAVNI NASTOP PO IZPUSTITVI IZ ZAPORA: "Priznal sem krivdo za novinarstvo, da bi dosegel svojo svobodo" (FOTO, VIDEO)

Svet

Julian Assange, ustanovitelj spletne platforme WikiLeaks, je v svojem prvem javnem nastopu po izpustitvi iz zapora povedal, da je svoboden le zato, ker se je odločil, da "prizna krivdo za novinarstvo." Assange se je danes pojavil pred Parlamentarno skupščino Sveta Evrope (PACE) v Strasbourgu in podal svoje pričevanje o dolgotrajnem zaporu, obtožbah ter njihovem vplivu na novinarsko delo in človekove pravice.

Priznanje zaradi dela, ne zaradi zločina

Assange, ki je po dolgotrajnih sodnih postopkih in dogovoru z ameriškimi oblastmi priznal eno samo kaznivo dejanje, je poudaril, da ni na prostosti zato, ker bi pravosodni sistem deloval pravično. "Svoboden sem danes ne zato, ker je sistem deloval, temveč zato, ker sem priznal krivdo za novinarstvo," je povedal zbranim poslancem v Evropskem parlamentu. S tem je želel poudariti, da ni priznal nobenega drugega kaznivega dejanja, razen opravljanja dela, ki ga opravlja vsak preiskovalni novinar: "Priznal sem krivdo za iskanje informacij pri virih, za pridobivanje informacij in za obveščanje javnosti o teh informacijah. Nisem priznal nobenega drugega zločina."

Assange je nadaljeval z opozorilom, da kriminalizacija novinarskega dela predstavlja resno grožnjo preiskovalnemu novinarstvu po vsem svetu. "Preganjanje novinarjev zaradi njihovega dela je neposredna grožnja svobodi govora in temeljnim vrednotam odprte družbe," je dejal.

Dolga pot do svobode

Julian Assange je bil na prostost izpuščen po več kot desetih letih sodnih bitk in zaporništva. Leta 2012 je zapustil hišni pripor in poiskal zatočišče na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu, kjer je preživel skoraj sedem let, da bi se izognil izročitvi Švedski in kasneje Združenim državam Amerike. Nato je bil leta 2019 prisilno odstranjen z ekvadorskega veleposlaništva in zaprt v visoko varovanem zaporu Belmarsh v Londonu. Pred dogovorom z ameriškimi pravosodnimi organi se je Assange soočal s kar 18 kazenskimi obtožbami, ki so se nanašale na pridobivanje, razkritje in objavo zaupnih dokumentov, vključno z vojaškimi in diplomatskimi depešami. Grozilo mu je do 175 let zapora, saj so ga ameriške oblasti obtožile, da je ogrozil nacionalno varnost s tem, ko je razkril tajne podatke.

Junija letos je dosegel dogovor, po katerem je priznal krivdo za eno samo obtožbo, kar je bilo dovolj za njegovo izpustitev zaradi že prestanega zapora. Po sklenjenem dogovoru je lahko zapustil Združeno kraljestvo in se vrnil v svojo rodno Avstralijo, kjer zdaj prebiva kot svoboden človek.

Omejitve pravnega delovanja

Vendar pa je Assange opozoril, da je njegova svoboda povezana s številnimi pravnimi omejitvami. ZDA so v dogovor zapisale, da mu ne dovoljujejo, da bi vlagal pritožbe na Evropsko sodišče za človekove pravice ali da bi uporabil Zakon o dostopu do informacij (Freedom of Information Act) za pridobivanje dokumentov, povezanih z njegovim primerom. "Pravičnost zame ni dosegljiva, saj je ameriška vlada v svojem dogovoru izrecno zapisala, da ne morem vlagati pritožb na sodiščih," je povedal zbranim poslancem. "To pomeni, da sem že vnaprej prikrajšan za svoje pravice v pravnem postopku."

Čustven govor o dolgotrajni izolaciji

Assange je na zasedanju Parlamentarne skupščine nastopil skupaj z ženo Stello in glavnim urednikom WikiLeaksa, Kristinnom Hrafnssonom. V svojem dvajsetminutnem nagovoru je Assange večkrat prekinil govor, da bi se opravičil za svojo prekinjeno in šibko izražanje, ter dejal, da so leta izolacije pustila trajne posledice na njegovem fizičnem in psihičnem zdravju. "Zaprtje in dolgotrajna izolacija sta mi pustila posledice. Še vedno se poskušam ponovno prilagoditi svetu zunaj zapora," je priznal. Dodal je, da si ponovno prizadeva za vrnitev v normalno življenje, kar vključuje tudi ponovno vzpostavljanje odnosov z družino in vključevanje v vlogo očeta ter moža.

Življenje po osvoboditvi

Assange je zdaj vrnjen v rodno Avstralijo in se privaja na življenje v svobodi, kjer poskuša znova najti svoje mesto v družini in družbi. "Zvoki električnih avtomobilov so mi nenavadni in strašljivi," je dejal z nasmehom in dodal, da se kljub vsemu veseli, da lahko znova živi z ženo in sodeluje pri vzgoji svojih otrok.

Opozorilo mednarodni skupnosti

Na koncu je Assange poudaril, da njegovo pričevanje služi kot opozorilo o nevarnosti kriminalizacije novinarskega dela. "Če lahko mene obsodijo zaradi iskanja in objave informacij, potem ni noben novinar varen," je dejal in dodal, da mora biti novinarsko delo zaščiteno povsod po svetu, saj je bistveno za vzdrževanje demokratične družbe. Njegov primer je sprožil številna vprašanja o svobodi novinarstva in o ravnotežju med nacionalno varnostjo in pravico do obveščenosti javnosti. Zdaj, ko je Assange na prostosti, pa se zastavlja vprašanje, ali bo ta primer imel trajen vpliv na prihodnje sodne postopke, ki vključujejo novinarsko delo in svobodo izražanja po vsem svetu.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija