Prvi dan zimskih olimpijskih iger

Na ZOI v Sočiju so včeraj podelili prve medalje. Jakov Fak je v sprintu osvojil 10. mesto, Slovencem pa je dih zastal ob padcu Roka Perka na treningu smuka in Roberta Kranjca na kvalifikacijah skokov. Oba sta ostala brez nedeljskega nastopa. V ospredju pozornosti sta bila sicer biatlonec Ole Einar Bjoerndalen in smučarska tekačica Marit Bjoergen.

Na uvodni biatlonski preizkušnji, 10 kilometrskem sprintu, je slavil norveški veteran Bjoerndalen, ki si je tako pritekel že sedmo olimpijsko zlato in ima dobre možnosti, da se v Sočiju povzpne na prvo mesto večne lestvice najuspešnejših tekmovalcev na zimskih olimpijskih igrah. Trenutno je na drugem mestu.

Jakov Fak 10.

Slovencem ni šlo najbolj po načrtih. Najboljši je bil Fak, ki je ob 100-odstotnem izkupičku na strelišču s 33 sekundami zaostanka osvojil 10. mesto. Brona iz iger v Vancouvru leta 2010 ni ponovil. Na zasledovanje sta se uvrstila tudi Klemen Bauer, ki je bil 26., in Janez Marič z 51. mestom. Peter Dokl je bil 72.

Rok Perko zlomil nos

Slovenskih športnikov se sicer še vedno drži smola. Potem ko je deskarka Cilka Sadar zaradi poškodbe še pred uradnim odprtjem olimpijskih iger ostala brez nastopa tako v snežnem parku kot tudi v snežnem kanalu, je na današnjem treningu smuka grdo padel tudi Perko. Zlomil si je nos in ostal brez nedeljske tekme, usoda njegovih nadaljnjih nastopov pa bo znana v naslednjih dneh.

Drugi padec Kranjca

A tudi to očitno ni bilo dovolj. Da se je smola prelevila že skoraj v "prekletstvo", je na svoji koži popoldne izkusil smučarski skakalec Robert Kranjec. V kvalifikacijah za nedeljsko tekmo na srednji napravi je po doskoku padel in šepajoč odšel iz izteka naprave. To je bil že njegov drugi padec v Sočiju. V kvalifikacijah sta bila sicer uspešna tako Jurij Tepeš kot tudi Jernej Damjan, poleg Kranjca pa je imel nedeljski nastop že zagotovljen tudi prvi slovenski orel Peter Prevc.

Smučarski tek

V dvojnem zasledovanju je po pričakovanjih slavila Bjoergnova. Na preizkušnji, dolgi 2 x 7,5 kilometra, je prehitela Švedinjo Charlotte Kalla, slavje Norvežank pa je s tretjim mestom dopolnila Heidi Weng. Barve Slovenije je na tekmi zastopala Barbara Jezeršek, ki je z 19. mestom izpolnila pričakovanja.

Triintridesetletna Bjoergnova, ki se je dobro znašla v vlogi favoritinje, je osvojila že četrto zlato olimpijsko medaljo in se tako povzpela na 13. mesto večne lestvice zimskih olimpijskih iger.

Hitrostno drsanje

Vlogo favorita je upravičil tudi 27-letni hitrostni drsalec Sven Kramer in osvojil zlato olimpijsko medaljo na 5000 metrov. S časom 6:10,76 minute je postavil tudi olimpijski rekord in ubranil naslov iz Vancouvra leta 2010. Popolno zmagoslavje Nizozemcev sta z drugim in tretjim mestom dopolnila Jan Blokhuijsen in Jorrit Bergsma.

Deskarski snežni park

Nekoliko bolj presenetljivo pa se je z zlatom okitil Američan Sage Kotsenburg, ki je v finalu deskarskega snežnega parka premagal vso konkurenco. Na grbinah je bila najboljša Kanadčanka Justine Dufour-Lpointe pred sestro Chloe.