V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor beležijo prve smrti med bolniki z okužbi z novim koronavirusom. V četrtek je pri njih umrla oseba, ki je bila pripeljana iz doma starostnikov, danes pa oseba, ki je bila že dlje časa v intenzivni enoti tega kliničnega centra. V obeh primerih gre za starejši osebi.
PRVE SMRTI ZARADI COVIDA-19 TUDI V MARIBORSKEM UKC: Spopadali so se še z manjkom zaščitne opreme
Slovenija
"Žal moram poročati o prvih dveh smrtnih primerih. Gre za osebo, ki je bila že nekaj časa v naši intenzivni enoti, in osebo, ki je bila včeraj premeščena k nam iz doma za starostnike izven naše regije," je danes sporočil strokovni direktor UKC Maribor Matjaž Vogrin.
Skupno število bolnikov, ki jih obravnavajo zaradi covida-19, je po njegovih besedah relativno stabilno. "Se ne veča, morda se celo nekoliko manjša, zato ocenjujem, da so ukrepi, ki so bili sprejeti na ravni države in tudi naše ustanove, ustrezni," je dejal.
V četrtek je bilo v UKC Maribor hospitaliziranih 28 bolnikov z novim koronavirusom, od tega jih je bilo deset v enoti za intenzivno terapijo.
Poleg bolnikov s covidom-19 je v UKC Maribor hospitaliziranih še 500 drugih bolnikov. Zaradi pomanjkanja zaščitne opreme so ta teden opravljali le nujne operacije, zdaj pa se je stanje zalog znova izboljšalo in se lahko vrnejo na prejšnji način dela.
"Povečana zaloga osebne varovalne opreme pomeni, da lahko ponovno začnemo z nekoliko bolj ekstenzivnim delom. V fazi 5, ki je bila v naši ustanovi v veljavi zadnjih nekaj dni, smo lahko obravnavali le urgentne paciente, v fazi 4, v katero prehajamo s ponedeljkom, pa bomo znova začeli obravnavati tudi vse karcinomske bolnike in bolnike, napotene v našo ustanovo s stopnjo nujnosti 4 oziroma zelo hitro," je povedal Vogrin.
"To je bistvenega pomena, saj tudi ti pacienti nujno potrebujejo zdravniško obravnavo, saj se lahko v nasprotnem primeru njihovo zdravstveno stanje nepopravljivo poslabša. Na srečo je manjko zaščitne opreme trajal le nekaj dni. Zelo smo veseli, da lahko tem bolnikom ponovno pomagamo," je dodal.
Kirurških mask imajo po njegovih besedah trenutno dovolj za vsaj 14 dni nemotenega dela. Kljub temu so danes objavili javni poziv k zbiranju donacij za boj proti covidu-19. "V UKC Maribor se v dani situaciji dnevno spopadamo z omejitvijo virusa SARS-CoV-2 in zdravljenjem bolezni covid-19, ki jo povzroča. Za dosego cilja pa ni dovolj le vrhunska usposobljenost in strokovnost našega zdravstvenega osebja ter vnema in požrtvovalnost, ki ju vsakodnevno kažejo, temveč tudi zadostna medicinska in zaščitna oprema. Ker trenutna situacija financiranja nabave respiratorjev, monitorjev, perfuzorjev in kompletov zaščitne opreme v celoti ne omogoča in ker smatramo, da je situacija, s katero smo v UKC Maribor soočeni, kritična, vabimo k zbiranju sredstev za UKC Maribor," so zapisali.
V Sloveniji je do vključno četrtka po vladnih podatkih umrlo 20 bolnikov z novim koronavirusom, z današnjim primerom bolnika iz mariborskega kliničnega centra pa torej že 21. V četrtek je bilo zaradi okužbe hospitaliziranih 112 oseb, od tega 30 na intenzivni negi.