Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je 15. januarja začel stavko, ki bo trajala do preklica. Zahtevajo ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij, vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom.
Bolnišnice po dveh tednih zdravniške stavke poročajo o različnih obsegih odpadlih zdravstvenih storitev - v UKC Ljubljana jih je po prvih analizah odpadlo med dvema in tremi odstotki, v novomeški bolnišnici celo do 45 odstotkov.
V nekaterih bolnišnicah se bojijo uresničitve napovedi o umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo, ponekod se čakalne vrste zaradi odpadanja storitev že daljšajo.
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je v petek glede poteka stavke na sestanek povabila direktorje obeh kliničnih centrov, splošnih bolnišnic ter ljubljanskega in mariborskega zdravstvenega doma, kjer so med drugim govorili tudi o napovedih Fidesa glede možnosti umika soglasij zdravnikov za nadurno delo, kar predstavljalo težavo predvsem za manjše bolnišnice in za manjše oddelke v velikih bolnišnicah. Fidez je pozvala, naj se ne odločijo za ta korak.
Kako vpliva stavka na stanje v slovenskih bolnišnicah?
V Ortopedski bolnišnici Valdoltra je bilo v zadnjih desetih dnevih zaradi stavke odpovedanih 15 odstotkov terminov v specialističnih ortopedskih ambulantah, izpad programa operativnih posegov pa je znašal deset odstotkov. Na vprašanje, ali je v tem tednu, ko se je stavka zaostrila, odpadlo več zdravstvenih storitev, so odgovorili pritrdilno.
Najpogostejša storitev, ki odpada, je prvi pregled pri specialistu ortopedu. V Valdoltri ocenjujejo, da se bodo zaradi odpovedi storitev zaradi stavke čakalne dobe podaljšale za prvi pregled pri specialistu, medtem ko se čakalna vrsta za posege trenutno ne podaljšuje.
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana je zaradi stavke Fidesa odpadlo med dvema in tremi odstotki zdravstvenih obravnav. Prejšnji teden so poročali o okoli 600 odpadlih zdravstvenih storitvah.
V Splošni bolnišnici (SB) Celje je doslej odpadlo približno 10 odstotkov zdravstvenih storitev, v novomeški bolnišnici je bilo odpovedanih od 40 do 45 odstotkov nenujnih storitev, murskosoboški bolnišnici so prestavili približno 150 posegov in 700 pregledov ali diagnostičnih postopkov. V SB Ptuj ocenjujejo, da je zaradi zdravniške stavke doslej odpadlo 15 odstotkov pregledov in operacij, v SB Trbovlje pa je odpadlo bližno 20 odstotkov elektivnih pregledov in posegov v kirurški ambulanti. V brežiški bolnišnici je bilo doslej odpovedanih 99 pregledov v specialističnih ambulantah in funkcionalni diagnostiki in 33 operacij.
Čakalne dobe so se zaradi odpovedi terminov gotovo podaljšale, ta trenutek pa še ne morejo pojasniti, za koliko.