Spregovorili smo s Saro Milič, ki je septembra letos zmagala na Amateur Olympia Eastern Europe v Cluju v Romuniji, največjem fitnes tekmovanju v Evropi. S tem je postala prva slovanska IFBB PRO WELLNESS atletinja v največji in najprestižnejši svetovno priznani profesionalni ligi IFBB Pro League (The International Federation of Bodybuilfing and Fitness Professional League).
PRVA SLOVANSKA IFBB PRO WELLNESS ATLETINJA: "Usklajevati bodybuilding kariero in vsakdanje življenje je vse prej kot enostavno" (INTERVJU)
Slovenija
S tem vstopa v svet profesionalnega fitnesa in bodybuildinga, v prihodnosti pa se bo udeležila največjih svetovnih tekmovanj ter tam kot prva ženska atletinja in trenutno edina aktivna atletinja predstavljala Slovenijo. Tekmuje v Wellness kategoriji, ki je trenutno v največjem vzponu in najpopularnejša med ženskimi kategorijami.
Kako se počutite kot prva slovanska IFBB PRO WELLNESS atletinja?
IFBB Pro je največja in najprestižnejša športna bodybuilding organizacija na svetu. IFBB Pro League je dom ikonične Joe Weider 'OLYMPIE', ki je po vsem svetu poznana kot največji bodybuilding šov na svetu, kjer se predstavijo najboljši športniki bodybuildinga iz celotnega sveta.
Postati del IFBB Pro z zmago na eni naječjih amaterskih tekem na svetu Olympia Amateur je zame več, kot samo dosežek! Res sem ponosna, da sem prva Slovenka, ki bo predstavjala wellness kategorijo na profesionalnih odrih po celem svetu. Profesionalen atlet v IFBB ligi ne postaneš čez noč. Priprave zahtevajo večletno garanje v fitnesu in precej striktno prehrano skozi celotno obdobje - sploh pa v času contest priprav. Po mojem mnenju gre za daleč najbolj striktnem in 'dedicated' šport, ki od atleta zahteva koncentracijo 24/7. Tvoje delo se ne zaključi s treningom. Priprave se v veliki večini dogajajo v kuhinji - vsi obroki morajo biti skrbno pripravljeni, stehtani do grama natančno s točno predpisanimi količinami in izbiro živil za vsakega posameznika posebej. Vsi, ki gredo skozi ta proces morajo imeti veliko mero discipline, samokontrole in se morajo biti pripravljeni marsičemu odreči v zameno za cilj, ki so si ga zastavili.
Tekmovanje je eden največjih mejnikov v vaši karieri. Kaj vam je bila največja motivacija pri pripravah na to tekmovanje?
Največja motivacija sem v prvi vrsti sama sebi - želim si dokazat da zmorem, da sem sposobna in dovolj disciplinirana. Ko si zadam nek cilj ga tudi želim doseči ne glede na to, kakšne ovire naletim na poti. Hkrati mi je motivacija tudi to, da sem vsako sezono boljša in na oder stopim v boljši kondiciji in vsako leto boljše predstavljam wellness kategorijo. Seveda imam tudi svoje idole v tem športu. V prvi vrsti je to Francielle Mattos, ki je zmagovalka vseh nazivov Wellness Olympia Champion od kar obstaja ta kategorija.
Kaj vas je pritegnilo k fitnesu in bodybuildingu, zlasti k Wellness kategoriji?
S športom se ukvarjam že celo življenje. Skozi celotno osnovno in srednjo šolo sem tekmovala v cheerleading-u in pompon-u. Ko sem odšla na faks sem pričela obiskovati fitnes, ampak samo ljubiteljsko. Potem sem spoznala svojega partnerja, ki se že več let ukvarja z bodybuildingom in z njim prvič šla čez celoten proces njegovih priprav na tekmovanje, nato pa sem se še sama želela poskusiti v tem športu. Wellness kategorija je tista, ki mi že po genetiki najbolj ustreza, saj zahteva več mišične mase v spodnjem delu telesa. Išče se figura peščene ure, kar je po mojem mnenju še vedno zelo ženstvena, hkrati pa atletska postava, kar je meni osebno zelo všeč!
Kako se ta kategorija razlikuje od drugih ženskih kategorij v bodybuildingu?
V IFBB PRO ligi poznamo šest ženskih kategorij, ki so si med sabo zelo različne, tako po sami obliki figure, ki jo iščejo kot tudi po količini mišične mase, ki jo mora ženska imeti.
Bikini: ženstvena postava z rahlo razvitimi mišicami, ki daje obliko ženskemu telesu s poudarkom na polni okrogli zadnjici z rahlo vidno separacijo med stegensko mišico in predelom zadnjice ter manjšo zaobljenostjo mišic v deltoidih (ramenih). Bikini atletinje ne smejo imeti prevelikega mišičnega volumna, separacije in prevelike ostrine ali zrnatosti (brez striacij) v mišicah.
Wellness: ženstvena postava s poudarkom na volumnu mišic spodnjega dela telesa. Kondicija naj bi bila, skoraj enaka kot pri bikini kategoriji, vendar z nekoliko več mišic v spodnjem delu. Okrogla ramena, rahlo večja od bikini, vendar manjše kot figure. Popolnoma okrogle zadnjice s separacijo med stegensko mišico in predelom zadnjice, malo telesne maščobe z rahlimi separacijami vendar brez striacij v mišicah.
Figure: večji volumen mišične mase kot pri rejšnih kategorijah. Išče se simetrija v mišični masi med zgornjim in spodnjim delom telesa, ki tvori V shape: ozek pas z razvitimi deltoidi, razvite hrbtne mišice, dovolj razvita mišična masa v spodnjem delu telesa z vidnimi separacijami v nogah.
Womens Physique: podobno kot pri Figure z več mišične mase: večji volumen in globina mišic, večje separacije, vidne striacije, zrnat videz mišic.
Womens Bodybuilding: podobno kot pri Womens Physique z še več mišične mase in boljšo kondicijo: še večji volumen in globina mišic, večje separacije, vidne striacije, zrnat videz mišic ...
Womens fitness: na nekaterih tekmovanjih imajo tudi opcijo fitness kategorije, kjer se polek kondicije in vizualne prezentacije (ki naj bi bila podobna figure atletinjam) ocenjuje tudi dvominutna atletsko/akrobatska točka, ki šteje 2/3 ocenjevanja.
Po vrsti: Bikini - Wellness - Figure - Womens Physique - Womens Bodybuilding
Kako izgleda vaš tipični trening in prehranski režim v pripravah na tekmovanja?
Uh, težko opišem ... Moj trening plan je prilagojen Wellness kategoriji. Torej prevladuje trening spodnjega dela telesa. Treniram petkrat tedensko, od tega imam štirikrat trening spodnjega dela in enkrat zgornji del. Ostalo je čas za recovery, ko dam telesu čas, da si spočije. Na te dni je fokus na posingu, mobility, vacuum, streching, masaže in druge terapije, da zmanjšamo možnost poškodb pri napornih treningih.
Prehranski režim je v off sezoni / bulking fazi manj strikten kot v samem contest prepu / cutting fazi. Osnova je vedno ista: zelo enostavni jedilnik, ki je sestavljen iz čimbolj nepredelanih živil in določenega razmerja beljakovin, ogljikovih hidratov in zdravih maščob. Med sezono se razlikujejo samo količine hrane in fleksibilnost pri izbiri živil. V off sezoni si tu pa tam privoščim tudi kakšen 'cheat meal', medtem ko med pripravami na tekmovanje fleksibilnosti ni.
Kako usklajujete profesionalno kariero v bodybuildingu z vsakdanjim življenjem? Kateri vidiki vašega življenja so se najbolj spremenili?
Moje življenje se ni kaj dosti spremenilo, razen moje motivacije in želje po napredku, ki je sedaj še večja! Uskajevati bodybuilding kariero in vsakdanje življenje je vse prej kot enostavno. Bodybuilding je šport, ki od atleta vsakodnevno zahteva veliko časa in financ. V tujini je to veliko lažje, saj so profesionalni atleti sponzorirani iz strani svojih sponzorjev v tolikšni meri, da lahko od tega živijo in so res 100% predani temu življenskemu stilu in si lahko privoščijo, da svoj dan organizirajo kar se da optimalno za največji možni napredek.
Brez takšne podpore je zelo težko usklajevati oboje. Imam to srečo, da sem zaposlena v biroju, kjer lahko moje delo poteka tudi od doma in si delo prilagajam na svoj življenski stil. Večina nima niti tega privilegija in je zato za njih še toliko težje. Verjamem pa, da če/ko se razmere pri nas malček spremenijo in nam olajšajo okoliščine, bo uspeh Slovencev, tako kot pri vseh ostalih športih, tudi v fitness športu porastel.
View this post on Instagram
Imate kakšen poseben ritual ali tehniko, ki vam pomaga ostati osredotočena in motivirana med treningi in tekmovanji?
Nimam. Imam to srečo, da me čez celoten proces vodi moj partner. Lahko rečem, da je on moja motivacija in fokus med treningi in pred tekmovanji.
Ko ne trenirate ali se pripravljate na tekmovanja, kako najraje preživljate prosti čas? Imate kakšne hobije ali interese, ki so popolnoma izven sveta fitnesa?
Iskreno, poleg redne službe in fitnesa skorajda nimam časa za ostale stvari. Ko sem po kakšnem čudežu kak dan čisto prosta, ga rada preživim s svojimi najbližjimi ali pa s partnerjem skočiva na kratek izlet ali potovanje. Obožujem potovanja in kratke oddihe!
View this post on Instagram
Kdo je največji vzor v vašem življenju in kako vas je ta oseba navdihnila?
V bodybuildingu so mi največji vzor vsi tisti atleti, ki uspejo skozi celotno leto manevrirati med bodybuildingom in normalnim življenjem, torej da se družijo z družino in prijatelji, gradijo kariero tudi izven tekmovanj, vodijo svoja podjetja ter hkrati skozi celotno leto držijo disciplino, ki jih pripelje do izjemnih napredkov.
Katera je najpomembnejša lekcija, ki ste se jo naučili skozi svojo kariero in bi jo želeli deliti z drugimi?
Disciplina in moč misli sta pot do čisto vsakega cilja, ki si ga zadaš!
Katere so vaše največje sanje in cilji v svetu bodybuildinga in wellness kategorije?
Mislim, da je ta odgovor enak pri vseh IFBB PRO atletih - naš največji cilj / sanje so zagotovo se uvrstiti in vsaj enkrat v karieri stopiti na največji bodybuilding oder na svetu: Joe Weider´s Olympia.
View this post on Instagram
Kako vidite prihodnost tega športa v Sloveniji in kaj bi svetovali mladim, posebno dekletom, ki jih zanima ta šport?
V Sloveniji gre za še dokaj nepoznan šport - vsaj v tekmovalnem smislu. Redko kdo pozna razliko med različnimi ligami ter v kvaliteti le-teh in res peščica razume razlike v kategorijah ter kaj točno predstavlja določena kategorija v določeni ligi. Malo je trenerjev, ki razumejo ta šport in imajo znanje glede priprav bodybuilding atletov v tej meri, da lahko nekoga pripravijo do odra na zdrav in kvaliteten način. Kot sem že prej omenila, je pri nas brez prave podpore res težko iti skozi celoten proces, vendar se z željo in vztrajnostjo da.
Želela bi si, da bi takšne in podobne dosežke pri nas cenili tako kot jih v tujini, zato sem počaščena in vesela, da imam kot ena prvih profesionalih atletinj pri nas priložnost Sloveniji boljše predstavit ta šport. Mogoče pa še koga zamika, da se tudi sam preizkusi v (po mojem mnenju) najbolj discipliniranem in najlepšem športu.
View this post on Instagram
Vidim vedno več zanimanja za ta šport, še posebej med mladimi, kar me zelo veseli! Kaj bi svetovala vsem, ki si želite preizkusiti v tem športu: raziščite trg in naj vas skozi celoten proces vodi nekdo z res veliko izkušnjami in znanjem! Ena tekmovalna sezona, nekaj tiktok objav in par strokovnih izrazov na socialnih omrežjih niso merilo dobrega trenerja. Izberite nekoga, ki je že več let v tem športu, ki razume federacijo v kateri želite tekmovati in vas bo na zdrav način in z izkušnjami pripeljal do dobre forme. Nekoga, ki je odgovoren in zaradi koga boste ta šport še bolj vzljubili.
Bodybulding je lep šport, ki ti lahko ogromno nauči o sebi. Nauči te discipline, vero vase in v moč misli. Pokaže ti česa vse si sposoben, ko je glava na pravem mestu, ko slediš dobremu planu in je cilj jasen je vsak zmožen več kot je kadarkoli verjel.