PRIMORSKA ŽIVILSKA PODJETJA POVEZANA SKOZI KRIZO: Predstavniki izpostavili tudi okoliščine poslovanja in načrte (FOTO)

Slovenija

V mesecu, ko obeležujemo vrnitev Primorske k matični domovini, je 11 primorskih živilskih podjetij in zadrug v slovenski lasti vnovič izpostavilo pomen povezovanja, kot ga izkazujejo tudi same, od leta 2015 združene v skupino Po primorsko. Ob tem so predstavniki podjetij in zadrug izpostavili tudi nekatere okoliščine poslovanja in načrte.

Takšno sodelovanje postaja vse bolj pomembno za ohranitev zdravega slovenskega podeželja, kmetijstva in gospodarstva ter domačih blagovnih znamk, poudarjajo povezana podjetja in zadruge. Pobudnica povezovanja Anka Lipušček Miklavič, do nedavnega direktorica Mlekarne Planika, pa je na včerajšnji novinarski konferenci na Cerju k temu dodala še, da je namen njihovega povezovanja tudi ta, da Sloveniji pokažejo, kaj dobrega znajo delati na Primorskem in da ob tem upoštevajo tradicijo in znanje prednikov.

Primorska podjetja in zadruge združena Po Primorsko so pripravile novinarsko konferenco na Cerju, dan pred praznikom vrnitve Primorske k matični domovini, kjer so predstavile pomen skupnega povezovanja.

Objavil/a Po primorsko dne Četrtek, 15. september 2022

Povezana primorska podjetja in zadruge v Ljubljani od leta 2015 pripravljajo dogodek Kulinarično doživetje Po primorsko, ki je bil načrtovan za 15. september, a je zaradi slabega vremena prestavljen na oktober, točnega datuma pa še ni.

"Dogodek Po primorsko, ki ga tradicionalno organiziramo v septembru, je odraz našega dobrega medsebojnega sodelovanja, priložnost za krepitev partnerskih vezi ter prispevanja k lokalnemu razvoju in samooskrbi, ki se je zlasti v zadnjih treh letih izkazala za izjemno pomembno," je izpostavil član uprave Mlinotesta Matic Majcenovič.

V okviru skupine Po primorsko sodeluje skupno 11 živilskih podjetij in zadrug. Poleg Mlinotesta in Mlekarne Planika še Pivka perutninarstvo, Delamaris, Kras, Vinakoper, Vinakras, Klet Brda, Kmetijska zadruga Tolmin, Kmetijsko gozdarska zadruga Idrija in Kmetijska zadruga Agraria Koper.

Vsa ta v skupino povezana podjetja in zadruge predstavljajo pomemben del primorske živilske industrije s skupno več kot 1770 zaposlenimi. Lani so ustvarila več kot 240 milijonov evrov prihodkov, kar predstavlja skoraj desetino vseh prihodkov živilskih podjetij v Sloveniji, so povedali na včerajšnji novinarski konferenci, na kateri so predstavniki podjetij in zadrug predstavili tudi nekatere okoliščine poslovanja in načrte.

Patricija Pirnat iz Kmetijske zadruge Agraria je dejala, da je za njimi še eno zahtevno in dinamično leto. Tudi tega je zaznamoval covid-19, ki je vplival tako na kadrovske primanjkljaje kot tudi navade kupcev, ki so nakupe opravljali v lokalnem območju in posegali po lokalnih pridelkih. "Želimo si le, da bo kupec vse bolj posegal po lokalno pridelani hrani," je dejala.

"V prihodnosti si želim, da bi sodelovanje doprineslo k oblikovanju blagovne znamke primorskih proizvajalcev, kar bi nedvomno pripomoglo k večji konkurenčnosti in ohranjanju ugleda ter tradicije izdelkov, ki so del naše kulture in dežele. Del nas," je dejal direktor Kmetijske zadruge Vinakras Marjan Colja.

"Stanje živilske industrije je v splošnem dobro, a imamo še vedno kar nekaj priložnosti za izboljšave na področju optimiziranja procesov in v še večji specializaciji vsakega od členov. Pomoč in sodelovanje lahko prinaša rešitve, ki izboljšajo učinkovitost vseh, posredno pa vpliva tudi na celotno slovensko gospodarstvo," pa je menil član uprave skupine Pivka - Delamaris Aleksander Debevec.

Borut Volk iz družbe Kras pa je opozoril na vsakodnevne pritiske zaradi podražitev energije in plač, ki morajo biti "dostojne". Dejal je, da je breme zelo visoko, in izrazil pričakovanje, da bo država nudila ustrezno pomoč. Ob tem je poudaril pomen primorskih živilskih proizvodov in dejal, da je večina blagovnih znamk, ki jih nosijo proizvodi družb, združenih v skupini Po primorsko, skoraj ponarodela in da so postale del prehranske identitete Primorcev in Slovencev.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija