PRIMORSKA POSLANKA S POZIVOM VLADI: "Visokoleteči cilji turističnih strategij niso združljivi s poniževalnimi poslovnimi praksami"

Slovenija

Poslanka SD Meira Hot je v luči domnevno spornih praks zaposlovanja v državnih podjetjih vlado pozvala, da stori vse, da se te prakse prenehajo, in da pripravi novo strategijo upravljanja kapitalskih naložb države, ki bo podjetjem v državni lasti prepovedala uporabo poniževalnih poslovnih praks.

Kot je v pobudi vladi zapisala Hot, se t. i. outsourcing storitev čiščenja, varovanja ipd., ki so se ga koalicijski partnerji zavezali odpraviti, očitno razrašča tudi v državnih turističnih podjetjih, v konsolidacijo katerih so bili vloženi veliki napori.

"Visokoleteči cilji turističnih strategij, ki predvidevajo vrhunsko doživetje gosta in visoko dodano vrednost storitve, niso združljivi s poniževalnimi poslovnimi praksami, ki zaposlene v podjetju obravnavajo zgolj kot strošek in najeto storitev, namesto kot dragocen človeški vir, ki zagotavlja omenjeno izkušnjo," je izpostavila. Kot je dodala, so se upravljalci državnih turističnih podjetij očitno odločili slediti zgolj kratkoročnim finančnim ciljem. Za druge cilje, družbeno odgovornost in spoštovanje ljudi pri tem očitno ne vidijo prostora, navaja poslanka Hot.

Vlado je zato pozvala, da v okviru svojih pristojnosti stori vse, da državni organi in podjetja v državni lasti prenehajo s spornimi zaposlovalnimi praksami, svoje zaposlene pa začnejo obravnavati s posebnim spoštovanjem.

Tudi veljavna strategija upravljanja naložb države ne predvideva posebnih strateških ali družbeno odgovornih ciljev, ki bi jih bilo mogoče uporabiti kot pravno podlago za drugačno ravnanje, opozarja in dodaja, da je to zlasti očitno pri podjetjih ki jih strategija opredeljuje kot portfeljske naložbe. Zato je pozvala k pripravi nove strategije, ki bo podjetjem v državni lasti prepovedala uporabo poniževalnih poslovnih praks ter jih zavezala k družbeno odgovornemu poslovanju in spoštovanju dostojanstva delavcev.

V zadnjem času je odmevala praksa Save Turizma, ki je proti volji sobaric te prezaposlila k zunanjemu izvajalcu storitev. Po sobaricah družbe Sava Turizem naj bi sobarice na zunanjega izvajalca prenesla tudi družba Istrabenz Turizem, ki je prav tako v državni lasti.

Na ministrstvu za delo so že napovedali preučitev možnosti spremembe zakonodaje, ki bi na dolgi rok čim bolj omejila takšne prakse. Kljub temu da se je vlada v koalicijski pogodbi zavezala, da bo javni sektor postal pozitiven zgled, v katerem bodo v "čim krajšem času" odpravili tovrstno prakso, pa je zunanje izvajanje storitev močno razširjena ne le po državnih podjetjih in javnem sektorju, temveč tudi v organih vlade, je danes opozoril časnik Delo.

Za nemoteno obratovanje objektov za delovanje državnih organov skrbi ministrstvo za javno upravo, kjer so za časnik pojasnili, da čiščenje in varovanje objektov v uporabi državnih organov zagotavljajo prek zunanjih pogodbenih izvajalcev. Izjemi sta le ministrstvo za delo in za javno upravo, ki od leta 2020 večino svojih čistilk zaposlujeta sami.

Prostore večine ostalih vladnih organov na 155 lokacijah čisti kar deset različnih zunanjih izvajalcev, s katerimi je vlada konec lanskega leta sklenila triletno pogodbo. Tudi za fizično varovanje prostorov vladnih organov in vzdrževalna dela izvajajo številni varnostniki in hišniki, zaposleni pri zunanjih izvajalcih, še navaja Delo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Gabrijel |  13 .03. 2023 ob  19: 40
13
Škoda, da ni predlagala še tega, da prevzame upravljanje portoroških hotelov v lasti DUTB kar njen zloglasni striček.
Prč |  13 .03. 2023 ob  14: 10
22
Ga. Hot naj najprej pomete pred lastnim pragom.