PRIMER KOROŠKIH DEČKOV: Evropsko sodišče zavrnilo babico

Slovenija

Za Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je tožba babice dečkov iz Velenja proti Sloveniji nesprejemljiva, ker je v enem delu očitno brez podlage, v drugem pa prenagljena, saj postopki pred domačimi sodišči še niso zaključeni, danes poroča časnik Delo. Odvetnik babice Velimir Cugmas s sodbo uradno še ni seznanjen.

Spoštovanje pravice do družinskega življenja starih staršev velja za omogočanje stikov z vnuki, ne pa skupnega življenja, je po navedbah Dela ena od utemeljitev ESČP v odločitvi, da je tožba babice dečkov, ki sta bila proti volji starih staršev marca 2016 napotena v rejništvo, nesprejemljiva.

Babica dečkov se je s pomočjo odvetnika Velimirja Cugmasa v Strasbourg pritožila na odločitev vrhovnega sodišča, ki je oktobra leta 2016 pri odvzemu otrok prepoznalo postopkovne napake velenjskega centra za socialno delo in ugotovilo kršitev pravice babice do družinskega življenja, a hkrati odločilo, da samo ne more presoditi o zahtevku vrnitve v prvotno stanje, torej o tem, da naj se otroka vrneta k njej.

Ustavno sodišče je zavrnilo obravnavo njene pritožbe, s čimer so bila pravna sredstva pri nas izčrpana.

Velimir Cugmas 

Pravica starih staršev bi bila kršena, če ne bi bilo stikov

V odločitvi piše, da ESČP priznava, da je vez med starimi starši in vnuki lahko tako tesna, da se obravnava kot družinsko življenje, poudarja pa, da je v normalnih razmerah medsebojno razmerje med starimi starši in vnuki drugačno po naravi in intenzivnosti, kot je med staršem in otrokom.

Babica in dedek sicer imata stike z dečkoma, a so podrobnosti vseh postopkov, ki so povezani s temi stiki, tajni. Je pa Cugmas danes povedal, da stiki potekajo, kot je to določilo sodišče, da pa si babica z novim predlogom pred Okrožnim sodiščem v Celju prizadeva te stike razširiti.

Če bi staršem omejili dostop do otroka, ki bi bil nameščen v rejo, bi to v večini primerov pomenilo poseg v starševo pravico do spoštovanja družinskega življenja, kot jo opredeljuje 8. člen evropske konvencije o človekovih pravicah. Pravica starih staršev do družinskega življenja pa bi bila kršena le, če bi javne službe tako omejile stike z vnuki, da se odnos med starimi starši in vnuki ne bi mogel normalo ohranjati. Pravica do družinskega življenja starih staršev je primarno torej razumljena kot pravica do normalnih odnosov s stiki, ne pa do skupnega bivanja, navaja Delo.

Anja Kopač Mrak

Sodišče se je že srečevalo s primeri, ko so otroci ostali brez staršev in so potem stari starši postali njihovi skrbniki. Tudi v tem primeru so pristojni pritožnici in njenemu partnerju svetovali, naj zaprosita za dovoljenje za opravljanje rejniške dejavnosti. Njena prošnja je bila zavrnjena z obrazložitvijo, da ni primerna za dolgotrajno skrb za otroka.

"Upam, da se bo s to odločitvijo ESČP zadeva končala, kar bo tudi v največjo korist otrok pa tudi babice in dedka," pa je za Delo komentirala ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak, ki opravlja tekoče posle in se je v iztekajočem se mandatu te vlade zaradi primera dečkov dvakrat zagovarjala na interpelaciji v DZ.

Nanjo se je pritožila in upravno sodišče je za presojo angažiralo tudi izvedenca. Ta je ocenil, da babica dolgoročno ne bi zmogla dovolj uspešno opravljati vzgojnega poslanstva. Tudi na to odločitev se je pritožila, ali bo vrhovno sodišče dopustilo revizijo, še ni znano, navaja Delo.

S tem torej glede rejništva v Sloveniji vsa pravna sredstva še niso izčrpana, v nadaljnjem postopku je možna tudi ustavna pritožba, je za STA danes dejal odvetnik babice dečkov Velimir Cugmas, ki odločitve ESČP še ni dobil in je ne želi podrobneje komentirati, dokler mu ne bo uradno vročena, ker do takrat ne učinkuje. Pričakuje jo v nekaj dneh, se je pa z njo že seznanil na spletnih straneh ESČP. Je pa dejal, da si bo prizadeval, da bo "ta pot šla do konca", verjame tudi, da bodo uspeli v revizijskem postopku.

Deli novico:

odvetnik |  11 .05. 2018 ob  12: 42
kakšen odvetnik pa je ta cugmas, če ne pozna osnovnih postopkov ??
@Paperino | včeraj ob 13:02 |  11 .05. 2018 ob  08: 19
preberi še enkrat sodbo. Sodišče ni ugotovili čisto nič takega, kar ti praviš. Pravno so ugotovili samo to, da še niso izčrpane vse možnosti pritožb v matični državi. Samo to.

Podobna manipulacija je, ko zastara nek sodni proces, potem pa obtoženi, ki je zaradi tega oproščen krili okoli, da se je izkazalo, da je bil nedolžen.
Paperino |  10 .05. 2018 ob  16: 45
jurij | danes ob 13:47

jurij, bralnost ti očitno ni na prvem mestu. Kje ti vidiš kakšno mojo trditev? ... morda, pravzaprav verjamem ... je zate trditev? Jaz lahko trdim samo stvari, ki jih poznam, drugih si ne upam za razliko od vas nekaterih.
murje |  10 .05. 2018 ob  16: 03
To, da so za koroška dečka odredili in uzakonili, da morata odraščati pri tujih ljudeh, kot pri dedku in babici je necivilizacijska, neljudska, neetična, nehumana, nerazumljiva, nedojemljiva, nepojmljiva,...
jurij |  10 .05. 2018 ob  13: 47
-2
@ paperino , kdo ,oziroma kaj si pa ti, da trdiš, da otroka sedaj živita kvalittnejše življenje kot prej?
Paperino |  10 .05. 2018 ob  13: 02
Slabo | danes ob 12:11

Kdo, oziroma kaj si pa ti, da lahko sodiš ali je sedaj za ta dva otroka bolje ali slabše. Imamo instance, ki o tem odločajo. Prišlo je celo do ESČP, ki ni ugotovilo zaenkrat nič spornega. Morda imata otroka sedaj celo več stika s starimi starši kot pred smrtjo matere. Morda, pravzaprav verjamem, da otroka sedaj živita celo kvalitetnejše otroško življenje kot prej, in ohranjata normalne stike z babico. Najlažje je populistično pljuvanje vse povprek in igranje na karto sentimentalnosti ljudi, ki pojma nimajo o pravem ozadju celega primera.
DEDOVANJE |  10 .05. 2018 ob  12: 59
-1
Pravico do dedovanja premoženja starih staršev, pa vnuki imajo. To pa ja. Smešno je to pravo.
Slabo |  10 .05. 2018 ob  12: 11
-1
Ministrica je že 10 let na položaju in da si je dopustila tako blamažo, nekomuniciranje s prizadetimi ... ne pozabimo, da je zaradi tega primera odšel direktor CSD-ja zaradi nepravilnosti pri vodenju postopkov.

Še vedno pa čakamo na reorganizacijo CSD, ki se ne premakne nikamor ...

Totalno zanič vodenje ministrstva, ki bi od vseh moralo bit najbolj po meri ljudi, zlasti tistih šibkih, neveščih in nemočnih. Resnica je pa povsem drugačna.