Priljubljena papeža bosta 27. aprila postala svetnika

Svet

Katoliška cerkev bo 27. aprila dobila dva nova svetnika. Prvič v zgodovini Cerkve bosta svetnika postala dva papeža hkrati. Priljubljena, a precej različna papeža Janez Pavel II. in Janez XXIII. sta vsak na svoj način pomembno zaznamovala Cerkev v 20. stoletju. V Rimu ob kanonizaciji pričakujejo več milijonov vernikov.

Kanonizacija papežev Janeza XXIII. in Janeza Pavla II. bo potekala na Trgu svetega Petra, začela pa se bo ob 10. uri.

Odločitev, da bodo papeža, ki se uvrščata med najvplivnejše osebnosti Katoliške cerkve v modernem času, za svetnika razglasili na skupni slovesnosti, si številni razlagajo kot prizadevanje za ohranitev ravnovesja spričo dejstva, da gre za dve zelo različni osebnosti.

Medtem ko naj bi Janez XXIII., ki je bil papež med letoma 1958 in 1963, spadal v progresivno vejo znotraj Cerkve, Janeza Pavla II., ki je Cerkev vodil med letoma 1978 in 2005, opisujejo kot konservativca. Janez XXIII. je bil dostopen in preprost, Janez Pavel II. pa karizmatičen, samozavesten in močan.

Papež Frančišek je odločitev o kanonizaciji sporočil 30. septembra lani. Razglasitev papeža Janeza Pavla II. za svetnika je odobril julija, potem ko je uradno priznal njegov drugi čudež. S tem je ugodil želji vernikov, ki so leta 2005 ob smrti priljubljenega papeža na Trgu sv. Petra vzklikali "Santo subito!" (Svetnik takoj!).

Pot do svetništva zahteva dva "potrjena" čudeža. Za potrditev čudeža mora biti ozdravitev takojšnja, trajna in brez znanstvene razlage.

Papež Janez XXIII. ima priznan le en čudež - čudežno ozdravitev redovnice, ki je leta 1966 po priporočanju pokojnemu papežu na nerazložljiv način okrevala po hudi bolezni - a je papež Frančišek vseeno potrdil njegovo kanonizacijo.

Janezu Pavlu II. pa Cerkev priznava dva čudeža. Pri prvem gre za ozdravitev francoske redovnice Marie Simon-Pierre, ki je prebolela parkinsonovo bolezen, ko je molila za pokojnega Janeza Pavla II. Drugi čudež naj bi se zgodil 1. maja 2011, ko je bil papež na Trgu svetega Petra razglašen za blaženega, pri čemer naj bi ozdravela ženska iz Kostarike.

Papež Frančišek je na kanonizacijo povabil tudi svojega predhodnika, papeža Benedikta XVI. Na dogodku bosta prisotni tudi obe ženski, ki sta ozdraveli na priprošnjo Janeza Pavla II. Po slovesnosti bodo verniki lahko molili na grobovih obeh papežev.

Cerkev in verniki se na kanonizacijo pripravljajo že nekaj časa, tik pred razglasitvijo novih svetnikov pa se bodo priprave še okrepile. Tako bo 22. aprila srečanje mladih v lateranski baziliki v Rimu, na predvečer kanonizacije pa v večnem mestu pripravljajo t. i. belo noč cerkva. 26. aprila od 21. ure dalje bodo cerkve v središču Rima odprte za molitev in spoved, v nekaterih bo molitveno bdenje z branjem Svetega pisma in besedil obeh papežev potekalo v tujih jezikih.

Dan po kanonizaciji bo na Trgu sv. Petra v Vatikanu zahvalna sveta maša.

Vatikan je pred razglasitvijo papežev za svetnika sprožil obsežno kampanjo na družbenih omrežjih. Podatke o kanonizaciji vernikom od začetka meseca posredujejo preko posebne spletne strani www.2papisanti.org ter preko Facebooka, Twitterja, Youtuba in Instagrama.

Policija v Rimu na sveti maši pričakuje do pet milijonov vernikov, med njimi bodo tudi verniki iz Slovenije. Nekateri mediji medtem navajajo, da bi se v večno mesto ob tej priložnosti lahko zgrnilo celo do sedem milijonov ljudi, poročajo tuje tiskovne agencije.

V Vatikanu nimajo podatkov o številu vernikov, ki želijo priti na slovesnost, poudarjajo pa, da bo ta odprta za vse, ki to želijo, tako da "ne bodo prodajali vstopnic". Trg sv. Petra sprejme okoli 100.000 vernikov, ostali pa bodo lahko slovesno mašo spremljali na okoliških ulicah in trgih na velikih zaslonih, ki jih bodo postavili za to priložnost.

Deli novico: