PRIHAJA DRUGI PROTIKORONSKI ZAKON: Prvi paket za preživetje, tokratni za likvidnost gospodarstva

Slovenija

Predstavitev popravkov prvega protikoronskega zakona in predloga drugega protikoronskega zakona, ki je namenjen predvsem zagotavljanju likvidnosti gospodarstva, bo predvidoma danes tema razširjene koalicije. Vlada načrtuje, da bo zakon sprejela in posredovala v DZ v torek.

Z zakonskim svežnjem naj bi se dopoldne seznanili vodje poslanskih skupin koalicije, zatem pa še koalicijski poslanci. Po napovedih naj bi vlada zakon sprejela v torek in ga v DZ poslala po nujnem postopku, saj je treba čim prej zagotoviti sredstva za izvajanje ukrepov za zajezitev širjenja epidemije novega koronavirusa in zmanjšanje njenega učinka na gospodarstvo.

Premier Janez Janša je v petek na Twitterju zapisal, da bodo z novim zakonodajnim paketom omogočili dodatno likvidnost gospodarstvu in določili višjo povprečnino občinam.

Določeni popravki t. i. prvega mega zakona za pomoč gospodarstvu in prebivalstvu, ki je v veljavo stopil 11. aprila in je težak tri milijarde evrov, so potrebni zaradi nejasnosti, ki so se v zvezi z zakonom pojavile pri njegovem izvajanju v praksi, dodatno pa bodo v njem opredeljene tudi nekatere rešitve.

Drugi protikoronski zakon je osredotočen na interventni ukrep zagotovitve dodatne likvidnosti gospodarstvu. Ključni so ukrepi, ki bodo podjetjem omogočili oživitev njihove investicijske aktivnosti in s tem ohranitev delovnih mest.

Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je prejšnji teden dejal, da če je bil prvi paket namenjen preživetju, je drugi ponovnemu zagonu gospodarstva, za kar morajo imeti podjetja dovolj likvidnostnih sredstev. Teh imajo zaenkrat še dovolj, težave pa bodo nastopile že v prihodnjih tednih.

Izpostavil je, da bo vnovični zagon dejavnosti najtežji v turizmu, ki je močno vezan na tuje goste. Kot je razkril, je naklonjen možnosti uveljavitve t. i. vrednotnic za odpovedane oziroma prestavljene turistične aranžmaje, ki je usklajena tudi na evropski ravni.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija