Projektiranje vodovodov v okviru projekta oskrbe s pitno vodo Obale in Krasa je v zaključni fazi, a se zatika pri nekaterih lastnikih zemljišč, ki nočejo skleniti pogodbe o služnosti, pravijo na Kraškem vodovodu. Težava je tudi v pridobitvi služnosti v primerih, ko so lastniki neznani. Pravice graditi naj tako ne bi pridobili prej kot v enem letu.
Pri vodni preskrbi Obale in Krasa se zatika
Slovenija
Na upravne enote so bile dane vloge za pridobitev gradbenega dovoljenja, ki pa so nepopolne, ker manjkajo dokazila o pravici graditi. Za pridobitev gradbenega dovoljenja, in s tem za začetek gradnje pa je potrebno pridobiti vsa dokazila o pravici graditi, kar pomeni da je potrebno z vsakim lastnikom zemljišč, po katerih je predviden nov vodovod, skleniti pogodbo o služnosti, so položaj za STA pojasnili v Kraškem vodovodu.
Največ ovir predstavljajo lastniki zemljišč
Največjo oviro po njihovih besedah predstavljajo nekateri lastniki zemljišč, ki nasprotujejo izvedbi vodovoda pa njihovih parcelah in nočejo skleniti pogodbe o služnosti. "Zakonskih možnosti, da bi v takih primerih hitreje prišlo do pogodb, ni, zato se bo poskušalo z vsakim lastnikom posebej dogovoriti o sklenitvi pogodbe," dodajajo.
Težavo po njihovih navedbah prestavlja tudi pridobivanje služnosti v primerih, ko so lastniki neznani, preseljeni, so na neznanem bivališču v tujini ali postopek dedovanja še ni uveden. "V takih primerih ni realno pričakovati, da bi, zaradi vseh postopkov, ki jih zakonodaja predvideva, pridobili dokazilo o pravici graditi prej kot v enem letu," ocenjujejo.
Projekt vreden 50 milijonov evrov
Zaradi zamujanja pri realizaciji skoraj 50 milijonov evrov vrednega projekta, za katerega sta bila porabljena že dva milijona evrov, bo tako verjetno pomenilo, da projekta ne bo mogoče realizirati s sredstvi iz iztekajoče se finančne perspektive. Gradbeno dovoljenje bi namreč morali izdati še letos.
Na ministrstvu za kmetijstvo in okolje so za STA zatrdili, da intenzivno sodelujejo z občinami, ki so vključene v projekt, prav tako pa nudijo ustrezno podporo projektu "tako v finančnem kot vsebinskem smislu".
Kot dodajajo, pa ministrstvo nima vpliva na izvajanje postopkov, prav tako pa je način pridobivanja služnosti določen v zakonodaji, ki ni v pristojnosti ministrstva.
Glede morebitne izgube evropskih sredstev na ministrstvu pričakujejo novelirano vlogo za pridobitev kohezijskih sredstev. "Po njenem prejemu bomo nadaljevali s postopki, ki so določeni v uredbi o izvajanju postopkov pri porabi sredstev evropske kohezijske politike v Sloveniji v programskem obdobju 2007-2013," so zapisali. Sredstva za projekte se dodelijo z odločbo ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, vendar projekt oskrbe s pitno vodo Obale in Krasa te odločbe po njihovih besedah še nima.