PREVOZNIKI NAVDUŠENI NAD NAPOVEDANO PREPOVEDJO PREHITEVANJA TOVORNJAKOV: Nadzor bi dodelili avtocestni policiji

Slovenija

V sekciji za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) pozdravljajo napovedano prepoved prehitevanja tovornjakov med Šentiljem in Koprom. Po besedah predsednika sekcije Petra Piška je ukrep s prometnega, okoljskega in varnostnega vidika moder in je tudi usklajen s sekcijo. Prav tako podpirajo idejo o avtocestni policiji.

Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec je novico o prepovedi prehitevanja tovornjakov med Šentiljem in Koprom, ki naj bi veljala s prihodnjim letom, v soboto sporočil prek Twitterja. Danes je ob ogledu začetka gradbenih del na železniški progi Podnart-Lesce Bled dodal, da je ministrstvo skupaj z Darsom odločitev sprejelo na podlagi različnih študij in kazalnikov.

Prepoved prehitevanja čez dan bo veljala za tovornjake, težje od 7,5 tone. Natančnejši časovni okviru bodo še sporočili. Vrtovec je prepričan, da bodo z ukrepom povečali pretočnost in izboljšali varnost na cesti.

Da je ukrep dober, se strinjajo tudi v sekciji za promet pri OZS. Kot je pojasnil Peter Pišek, je ukrep z njimi usklajen. "Vemo, da je ta povezava ena najbolj obremenjenih, nanjo odpade 80 odstotkov tranzita v Sloveniji," je izpostavil.

Po njegovih besedah so težava predvsem tuji prevozniki. "Tudi ko je treba narediti varnostni pas na avtocesti, ga vedno blokirajo tuji prevozniki, predvsem Romuni, Madžari in Poljaki. Jaz se vozim iz Celja vsak drug dan v Ljubljano, pa se mi včasih zgodi, da lahko tovornjak prehitim šele pri Lukovici," je ponazoril.

Pišek je pojasnil, da se tovornjaki prehitevajo po več kilometrov. Hitrost imajo omejeno na 90 kilometrov na uro, tisti, ki ima nekaj manj tovora, pa doseže 1,5 kilometra na uro višjo hitrost. "In ta, ki prehiteva, ne popusti, drug se mu ne umakne. V Nemčiji imajo to zelo lepo urejeno. Veljajo določene prepovedi in tovornjaki lahko prehitevajo v določenem odseku," je dejal.

ZAČENJA SE KURILNA SEZONA: Tukaj so razlogi za prehod na toplotno črpalko

Oskrba s toploto je v našem življenju zelo pomembna Ko vstopimo v hladno okolje, naše telo prerazporedi kri do trupa in tako ščiti ter ohranja toploto vitalnih organov. Hkrati telo omejuje pretok krvi v kožo, kar pomeni, da lahko dlje časa zadržimo več notranje toplote.

Z Vrtovcem so se o ideji po Piškovih besedah pogovorili pred tremi meseci in ocenili, da je tako s prometnega, okoljskega kot varnostnega vidika zelo modra. Dodal je, da bo prehitevanje dovoljeno ponoči in tam, kjer so trije pasovi. Ob tem pa je Pišek spomnil, da se sekcija za promet že več let zavzema za gradnjo tretjega pasu. "Slovenija je tranzitna država in promet se vsa leta zelo povečuje, letos zaradi pandemije covida-19 nekoliko manj. Ta cesta bi nujno potrebovala tretji pas," je bil jasen.

Vrtovec je izpostavil še, da bo za to, da bo prepoved prehitevanja dosegla namen, pomemben nadzor. "Že zdaj so na nekaterih odsekih te prepovedi veljale, pa se dogaja, da se prehitevajo. Tukaj mora biti nadzor boljši in verjamem, da bo potem boljša, bolj učinkovita in varnejša tudi vožnja za vse državljane," je dejal minister.

V sekciji za promet so v tej luči naklonjeni ideji o avtocestni policiji. "Da bo nadzirala varnost v cestnem prometu in kriminal na samih počivališčih, kot so tatvine blaga, goriva ... Če uvedemo zakon brez nadzora, je brezpredmeten," je sklenil Pišek.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Lili |  10 .11. 2020 ob  08: 03
H ahahahahahaha...ja ja...Peter Pišek...
Hej, vsi prevozniki so baje brez besed zaradi tega ukrepa..ki bo služil LE pobiranju kazni in DA BODO LAHKO ŽABARJI šibali na MORJE (tako je izjavil včeraj zvečer na Pop tv novinar).... Pišek pa... ja on se bori za svoj kos avtoceste do njegovega vele logističnega centra...... tolko o poštenosti v tej državi