Italijanski raziskovalci pravijo, da psi mahajo z repom levo ali desno glede na to, kako se počutijo. Ko so psi srečni in vidijo nekaj, čemur se želijo približati, mahajo z repom v desno, medtem ko mahajo z repom v levo, ko so prestrašeni in soočeni z nečim, čemur se želijo izogniti.
PREVOD JEZIKA VAŠEGA PSA: Kaj pove, če maha z repom v desno?
Trendi
Profesor Giorgio Vallortigara z Univerze v Trstu in njegova ekipa opisujejo te "presenetljive asimetrije pri nadzoru gibanja repa" kot še en primer, kako desna in leva polovica možganov nadzorujeta različna čustva. Svoja odkritja so objavili v reviji Current Biology. Raziskovalci so testirali 30 domačih psov, 15 samcev in 15 samic, starih od enega do šest let. Pse so postavili v veliko pravokotno leseno škatlo, prekrito s črno plastiko, da ne bi mogli gledati ven. Vallortigara in sodelavci so posneli odziv vsakega psa na štiri različne vizualne dražljaje: lastnika psa, neznano osebo, dominantnega, neznanega psa in mačko.
"Ko so se psi soočili s svojim lastnikom, so pokazali izrazito mahanje z repom v desno," pišejo raziskovalci. Repi so se še naprej mahali v desno, ko so psi videli neznano osebo in mačko. Človeški tujec je povzročil manj mahanja kot lastnik, mačka – štiriletni samec v majhni kovinski kletki – pa najmanj mahanja od vseh. Ko so psi videli velikega, neznanega in zastrašujočega štiriletnega belgijskega ovčarja, prav tako v kletki, so se repi dosledno nagibali v levo. Psi so tudi mahali z repom v levo, ko so bili sami, kar kaže, da imajo radi družbo.
Avstralska nevroznanstvenica profesorica Lesley Rogers z Univerze v New Englandu pravi: "To delo ponuja odličen način za ocenjevanje reakcij psov na ljudi, druge živali in celo različna okolja." Vendar pa je malo verjetno, da bi ljudje lahko izkoristili to odkritje pri približevanju psu. Psi se namreč nenehno premikajo, zato je mahanje z repom v desno ali levo pogosto tako subtilno, da ga je mogoče zaznati le s pomočjo video analize, piše Australian Broadcasting Corporation.
"Naša študija zagotavlja neposredne dokaze, da so tudi pri nečloveških vrstah sprednja področja leve in desne hemisfere specializirana za procese približevanja in umika," pravi Vallortigara. Prejšnje študije pri ljudeh so pokazale enako dihotomno razdelitev. Medtem ko je leva hemisfera možganov, ki nadzoruje desno stran telesa, povezana s pozitivno naravnanostjo, je desna hemisfera povezana z negativnimi čustvi in umikom. "Dejstvo, da je ista razdelitev prisotna pri živalih, nakazuje, da je asimetrija možganov precej starodavna," pravi Vallortigara.
Je desničar?