Nekateri slovenski domovi za starejše že napovedujejo zvišanje cen oskrbnin s 1. marcem, ko se cene socialno varstvenih storitev lahko redno usklajujejo glede na stroške dela, materiala in storitev oziroma glede na letni indeks cen življenjskih potrebščin. Preverili smo, ali lahko dvig cen pričakujejo tudi oskrbovanci obalnih domov, kjer pa so glede višine uskladitve cen zaenkrat še previdni v napovedih.
PREVERILI SMO: Ali se podražitve obetajo tudi v obalnih domovih za starejše občane?
Koper
Letne rasti stroškov dela ter stroškov materiala in storitev najkasneje do 15. februarja v letu objavi minister, pristojen za socialno varstvo. Izvajalci pa lahko uskladijo ceno tudi, če bi imela rast omenjenih stroškov v obdobju po zadnji uskladitvi vpliv na povečanje cene za več kot tri odstotke in tudi ko se stroški dela po zadnji uskladitvi spremenijo za več kot 1,5 odstotka. Tako je bilo zadnje usklajevanje jeseni zaradi rasti stroškov, zlasti energentov in prehrane. V skladu z njo so se cene oskrbe I, pri kateri ni potrebna osebna pomoč, v standardni dvoposteljni sobi novembra v povprečju uskladile za 1,7 odstotka. Nekateri domovi, ki so jeseni izvedli izredno uskladitev, so že napovedali tudi redno usklajevanje s 1. marcem. Preverili smo, ali se podražitve obetajo tudi v obalnih domovih za starejše občane.
V Domu starejših Izola so v lanskem letu izvedli redno uskladitev cen 1. marca in nato še izredno uskladitev cen s 1. julijem 2023. Cene storitve osnovne oskrbe I, ki se jo zagotavlja v dvoposteljni sobi s sanitarijami, se je julija zvišala za 5,85 odstotka in trenutno znaša 23,33 evrov na dan. Kot navajajo, bo povišanje cen s 1. marcem 2024 odvisno od "objavljene rasti elementov cen socialno varstvenih storitev za tekoče leto". Kot poudarjajo, naj bi rast posameznih elementov cen "krila vsaj rast povprečne plače na zaposlenega, rast drugih stroškov dela, rast premij kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja ter rast stroškov materiala in storitev".
V Centru za starejše občane Lucija tudi še ne vejo, če bodo, tako kot nekateri drugi domovi po Sloveniji, cene zvišali s 1. marcem 2024. "Glede na dejstvo, da v uradnem listu še niso bili objavljeni elementi za izračun cene oskrbnega dne, še ne vemo ali bomo cene na novo preračunali," so pojasnili.
Izredno uskladitev cen so izvedli 1. julija 2023, in sicer za dva odstotka. Trenutno znaša osnovna cena storitve za dvoposteljno sobo s skupnimi sanitarijami 29,57 evrov. Cene se razlikujejo glede na vrsto oskrbe ter glede na to, ali imajo sobe balkon ali ne. Tako znaša trenutno cena storitve oskrba I za dvoposteljno sobo z balkonom 31,79 evrov dnevno ali 969,50 mesečno.
V Domu upokojencev Ptuj, enota Koper oziroma v Domu Olmo so ceno storitve celodnevnega institucionalnega varstva nazadnje izredno uskladili 1. novembra 2023; takrat je bila uskladitev v enoti Koper za oskrbo I 4,8 odstotna, za oskrbo IV pa 4,7 odstotna. V tem trenutku še ne morejo napovedati, za koliko se bodo cene zvišale, saj čakajo na uradno objavo sklepa o "rasti elementov cen socialno varstvenih storitev za leto 2024", ki predstavlja podlago za določitev cen storitve institucionalnega varstva.
"Za koliko procentov se bodo cene zvišale v DU Ptuj oziroma naši enoti Koper, še ne moremo napovedati." Trenutno znaša cena storitve oskrbe I 25,55 evrov na dan za dvoposteljno sobo s souporabo kopalnice, cena storitve oskrbe IV pa je 44,18 evrov dnevno.