Predlog zakona o študentskem delu v javni razpravi

Ministrica za delo Anja Kopač Mrak in predsednik ŠOS Mitja Urbanc sta danes predstavila predlog zakona o začasnem in občasnem delu dijakov in študentov. Z zakonom se bistveno izboljšuje pravna, socialna in ekonomska varnost mladih in preprečujejo zlorabe, ki jih dopušča sistem, pravi Kopač Mrakova. Predlog zakona je sicer od danes v javni razpravi.

Kot je na novinarski konferenci dejala ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak, v zakonu ohranjajo vse pozitivne značilnosti študentskega dela, ki so pozitivne, kot so stik s trgom dela, nabiranje delovnih izkušenj in možnost dodatnega zaslužka.

Študentsko delo bo uradno priznano 

Študentsko delo se bo po novem štelo v pokojninsko dobo in bo tudi uradno priznano, kot delovne izkušnje. "Z omejitvami študentskega dela pa bomo preprečili, da bi to delo še naprej predstavljalo nelojalno konkurenco rednemu zaposlovanju mladih," poudarja ministrica. Tako bodo skupaj prispevki dijaka oz. študenta znašali 15,5 odstotka, prispevki in ostali stroški delodajalca pa 20,65 odstotka. Sredstva iz dajatev bodo namenjena za štipendije (1,25 odstotka), študentske domove (dva odstotka), delovanje Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) (štiri odstotke) in za delovanje centralne evidence (0,25 odstotka).

Osnovni, preizkušeni mehanizmi študentskega dela se s predlogom novega zakona po ministričinih besedah bistveno ne spreminjajo. Študentsko delo bo tudi v prihodnje potekalo preko posrednikov, študentskih servisov, na podlagi napotnice, pretežno v elektronski obliki in brez dodatnih administrativnih bremen, pojasnjuje Kopač Mrakova. Po vzoru minimalne plače bo minimalna urna postavka 4,5 evra bruto oz. 3,8 evra neto in obveznost posrednika, da zagotovi plačilo.

Začasno in občasno delo dijakov in študentov bodo po navedbah Kopač Mrakove lahko opravljali mladi s statusom dijaka ali študenta, starejši od 15 let. Pri delodajalcih pa uvajajo omejitve študentskega dela na podlagi števila povprečno zaposlenih v preteklem letu. Z nižjim številom zaposlenih so te omejitve višje, pri delodajalcih z višjim številom zaposlenih pa nižje.

Preverjanje statusa

Ob tem je ministrica izpostavila enotno evidenco vpisa, ki bo omogočala preverjanje statusa upravičencev in nadzor nad omejitvami. Z današnjim dnem se sicer pričenja enomesečna javna razprava, ki jo bodo na ministrstvu skušali izkoristiti za dopolnitev predloga zakona v skladu s prejetimi pripombami, je še dodala.

Predsednik ŠOS Mitja Urbanc pa je poudaril, da si v ŠOS od sredine lanskega leta prizadevajo za sistemsko in celovito ureditev občasnega in začasnega dela dijakov in študentov. Z ministrstvom so skozi dolga pogajanja prišli do točke, ko je predlog zrel za začetek javne razprave, kar bodo po njegovih besedah v ŠOS izkoristili za dodatne spremembe, da bo končni predlog vseboval manj omejitev in administrativnih ovir, ki bi lahko poslabšale socialni položaj študentov. V času javne razprave bo ŠOS sicer pripravil niz okroglih miz, na katerih bodo podrobneje predstavili spremembe.

Deli novico:

akp |  11 .02. 2014 ob  18: 27
Nov predlog ureditve študentskega dela vsekakor podpiram. Uvaja številne koristi za dijake in študente, ki so bile do zdaj zanemarjene.
Mateja2012 |  11 .02. 2014 ob  14: 21
Ta zakon je ena sama farsa, namenjen naj bi bil med drugim odpravljanju nelojalne konkurence, ki jo na trgu povzroča študentsko delo, dejansko pa znižuje strošek delodajalca, ki ga bo po novem imel z delom preko napotnice (prej je bil strošek delodajalca 30%, sedaj bo 20%). V čemu vidi vlada na ta način odpravljanje nelojalne konkurence ni jasno, saj bodo delodajalci po novem še raje zaposlovali študente.
Sicer pa je nesmiselno omejevati študentsko delo v obdobju, ko država krči socialne transferje, med drugim državne štipendije itd. Očitno želi država vse segmente prebivalstva pahniti v bedo.
delovna študentka |  10 .02. 2014 ob  11: 09
Predlog zakona slab. Zakaj? Država vedno najprej omeji študentsko delo, brez da bi uredila druga področja. Najprej je potrebno urediti nizko zaposlenost oziroma brezposelnost mladih in šele nato se lotiti študentskega dela. Vedno pa začnejo pri temu, da omejijo študente, ki itak če ne delajo, ne morejo niti študirati.
boris |  10 .02. 2014 ob  08: 43
kvotni sistem ki ga uvaja zakon bo zelo omejil razpoložljiva delovna mesta za študente
nekdanja študentka |  07 .02. 2014 ob  15: 54
Apel za MDDSZ, ki se v času kapitalizma ukvarja z omejevanjem dela...študentje morajo delati da preživijo. Podpiram da se jim šteje delovna doma,čeprav ne verjamem, da bo to sploh kakšen prispevek k pokojnini...in nehajmo ignorantsko nasedati, kako koruptne so študentske organizacije...v nekem odstotku so, kot je koruptna vsa naša družba. Kaj pa financiranje projektov kot so radio študent, študentska založba...? če pade priliv za take dejavnosti, bodo šle pač na trg, kot vsi in tega se ne sme nihče veseliti!
Neli |  06 .02. 2014 ob  15: 18
Spet spremembe, ki niso koristne prav za nikogar v delovnem razmerju - niti za delodajalca, niti za študente, RAZEN za tiste, ki kradejo naš denar.
študentka 2 |  05 .02. 2014 ob  18: 33
Študentsko delo mi pomeni vir dohodka, da lahko študiram in preživim..
študentka |  05 .02. 2014 ob  16: 10
Dobro, jemljete mi edini vir dohodka. S čim pa naj si napolnim hladilnik, plačam študijsko litearturo, najemnino,...?
Manja |  04 .02. 2014 ob  20: 03
Upam, da bo kmalu organizirana okrogla miza, na kateri se bo podrobnejse predstavilo vso zadevo in koder bomo tudi studentje lahko delili svoja mnenja in predloge!!
sessy |  04 .02. 2014 ob  19: 16
Upam, da bo država prisluhnila mladim :) Mladi so prihodnjost!
študent |  04 .02. 2014 ob  16: 29
S študentskim delom se popolnoma strinjam, saj si z njim dobivamo študentje vse potrebne izkušnje za na daljne življenje.
studentka |  04 .02. 2014 ob  13: 51
Dobro bi bilo, da nas vlada že končno enkrat usliši in preide k dejanjem! Študentsko delo namreč študentom v času študija predstavlja vir preživljanja !
1