Pozitivna zgodba entuziastov, ki razbijajo stigme

Koper

Približno kilometer od vasice Koštabona, na zelo umirjeni in prijetni lokaciji sredi istrske narave se nahaja Planet 47, center za osebe z Downovim sindromom. Ustanovila sta ga Alan in Gaia Asta, ki sta se odločila, da Sloveniji pokažeta, da so te osebe bogastvo, da nas lahko marsikaj naučijo, predvsem pa, da si zaslužijo več pozornosti in obravnave, kot so jo sedaj deležni. 

Planet 47 je svoje ime dobil po številu kromosomov. Osebe z Downovim sindromom imajo namreč kromosom več.

"Vse se je začelo z dobrodelnim koncertom leta 2009. Tedaj je bil glavni namen ta, da spodbudimo starše, da svoje otroke z Downovim sindromom pokažejo. Da se širi zavest o tem, da tega ni treba skrivati doma in s tem smo tudi uspeli," nam je pojasnila Gaia Asta. Na omenjenem koncertu pa so zbrali tudi sredstva za začetek projekta Planet 47. Takrat je nastal bivalni del, s spalnicami, kuhinjo in kopalnico. In začela se je pozitivna zgodba vključevanja otrok z Downovim sindromom v bolj običajno in sproščeno življenje.

Na pomoč je priskočil tudi velikosrčni domačin, novinar Jan Golja, ki si je zamislil dobrodelni tek “Z malimi koraki do velikega cilja”. To je kasneje postala zelo razpoznavna akcija, prvič pa so denar zbirali ravno za Planet 47. Zbrani denar je zadostoval za izgradnjo dodatnega skupnega prostora za aktivnosti, izobraževanja in druženje.

"Drugi koncert je bil namenjen predvsem temu, da se spremeni zakon, ki obravnava omenjene osebe in njihove pravice. Pri tem nam je veliko pomagal predsednik republike Borut Pahor in moram reči, da nam je tudi takrat uspelo," je dejal Alan Asta. Slovenija je namreč prevzela zakon, ki ga uporablja ves zahodni svet, vendar je besedo disability prevedla v invalidnost, kar ne zajema ljudi z Downovim sindromom, avtizmom itd. Prav ti pa imajo po korekciji zakona možnost obiskovanja šol in osebnega asistenta. “Otroci, ki imajo lažjo obliko sindroma, lahko ob prilagojenem programu in asistenci končajo normalno osnovno šolo z ostalimi otroki. In te stvari je treba spodbujati, otrok ne smemo marginalizirati, saj se prav zaradi tega pojavlja depresija,” je pojasnila Gaia Asta. Prihodnji koncert bo marca prihodnje leto, gre za neke vrste zadnji korak za ureditev tega področja v Sloveniji.

V Planetu 47 trenutno izvajajo tri progame. Jaz sem samostojen 1, Jaz sem samostojen 2 ter program Leonardo da Vinci special. Prvi program je namenjen predvsem otrokom, drugi mladostnikom. Rdeča nit je to, da se nekoliko odcepijo od staršev, se družijo med seboj in se s pedagogi učijo različnih veščin. Leonardo da Vinci special pa je program, namenjen odkrivanju talentov pri omenjenih otrocih in teh ne manjka. Od plesalcev, poliglotov, računalničarjev, do terapevtov. "Njihove talente moramo gojiti, da se počutijo vključene in uporabne. Imamo nekaj primerov dobre prakse in po teh bi se morali zgledovati," je še sklenila Gaia Asta.

Sama z možem dela kot prostovoljka, tudi pedagogi in strokovni sodelavci delajo bolj zaradi entuziazma kot zaradi denarja. Za otroke z Downovim sindromom je bivanje in obiskovanje programov brezplačno, center se preživlja z donacijami in dobrodelnimi prireditvami. V zadnjem času z dodelitvijo sredstev pomaga tudi država.

Alan in Gaia Asta imata načrte tudi za v prihodnje. Pripravljata letno kuhinjo in vrt, kjer bodo lahko osebe z Downovim sindromom gojile sadje in zelenjavo. "Gre za neke vrste socialno podjetništvo," ugotavlja Alan Asta. Kako pristne, duhovno bogate in izredno iskrene so osebe z Downovim sindromom, pa pripovedujeta z leskom v očeh.

Deli novico: