POTEZA DVEH IZOLSKIH PRIJATELJEV V VOJNI IN MIRU: "Takoj sem uporabil vse zveze, ki jih imam zaradi svojih let"

Izola

V teh dneh se po Sloveniji zbirajo sredstva in nujne potrebščine za ljudi v Ukrajini. Na pobudo ukrajinskega slikarja Eduarda Belskega, ki zadnjih sedem let živi v Izoli, je tovrstno akcijo organiziral tudi Drago Mislej Mef. Kot pravi Mef, je pri tem uporabil "zveze, ki jih imam zaradi svojih let". Slovenska karitas je doslej za pomoč Ukrajini zbrala 56.100 evrov, zbirajo pa tudi materialno pomoč. Vlada je vzpostavila tudi klicni center, kjer bodo strokovnjaki z različnih področij nudili informacije o pomoči, ki jo Slovenija nudi državljanom iz Ukrajine. 

Drago Mislej Mef

Mef in Belsky sta se spoznala že v prvem tednu, ko se je slikar iz Ukrajine preselil v Izolo. "Iskal je prostore, kjer se kulturniki zbirajo, kjer se nekaj dogaja in tako sva se spoznala," se začetkov njunega prijateljstva spominja Mef, pri katerem slikar tudi razstavlja svoja dela.

"Neuradni ukrajinski veleposlanik", kot Mefa kličejo Izolani, se je zato odločil hitro ukrepati, ko ga je Belsky zaprosil za humanitarno pomoč za njegovo domovino. "Zdelo se mi je nujno potrebno glede na situacijo. Uporabil sem vse svoje zveze, ki jih imam zaradi svojih let. Poklical sem na Občino Izola in na Rdeči križ, vključili so se v sodelovanje in dodelili prostor za zbiranje stvari," pravi.

Kaj za Ukrajino zbirajo v Izoli?

Nepokvarljive konzerve hrane oziroma prehrambene izdelke z daljšim rokom trajanja, vodo in ostale pijače, stvari za osebno higieno, spalne vreče, odeje, ležalnike. "Stvari, ki jih ljudje potrebujejo, ko se skrivajo pod zemljo v zakloniščih," dodaja Mef.

Eduard Belsky

Stvari za Ukrajino lahko oddate v Izoli na dveh mestih, poleg Gregorčičeve 12 je zbirno mesto tudi na sedežu Rdečega križa.

Delovati je začel vladni krizni center, kjer dobite informacije o pomoči za Ukrajino

Vlada je vzpostavila vladni klicni center, kjer bodo strokovnjaki z različnih področij nudili informacije o pomoči, ki jo Slovenija nudi državljanom iz Ukrajine. Za klice iz Slovenije je na voljo brezplačna telefonska številka 080 41 42, medtem ko je za klice iz tujine na voljo telefonska številka +386 1478 7530.

V klicnem centru bodo nudili informacije glede vstopa in bivanja v Sloveniji, postopka priznanja mednarodne zaščite ter informacije, na kakšen način lahko posamezniki ali organizacije nudijo finančno ali materialno pomoč.

Urad je vzpostavil poseben elektronski poštni naslov info.ukrajina@gov.si. Aktualne informacije in kontaktne številke pa so objavljene tudi na spletni strani gov.si v slovenskem, angleškem in ukrajinskem jeziku.

Zbirni center za humanitarno pomoč na Gregorčičevi 12 v Izoli.

Kot so še sporočili iz urada za oskrbo in integracijo migrantov, se je nanje v preteklih dneh obrnilo veliko posameznikov in organizacij, ki želijo pomagati državljanom Ukrajine, tudi z organizacijo različnih vrst prevozov v Slovenijo.

Materialno pomoč v hrani, vodi, higienskih pripomočkih in oblačilih bodo po slovenskih regijah zbirali v skladiščih škofijskih Karitas, in sicer v Mariboru, Ljubljani, Celju, Novem mestu, Kopru in Murski Soboti. Kontaktne številke so objavljene na spletni strani karitas.si.

Hrano in higienske pripomočke bodo zbirali tudi v označenih vozičkih po trgovskih centrih.

Komu bo zbrana humanitarna pomoč namenjena?

Zbirali bodo predvsem suho ali trajno in dobro zapakirano osnovno hrano, ki ne potrebuje hlajenja (konzerve, narezek, otroška hrana, testenine, mleko ipd.), higienske pripomočke (pralni prašek, milo in šampon za osebno nego, zobna pasta in ščetke, ženski vložki), higienske robčke in plenice, vodo v plastenkah, oblačila za otroke, bombažno posteljnino, novo spodnje perilo in nogavice ter spalne vreče.

Zbrane izdelke bodo namenili za pomoč prebivalcem v Ukrajini, ukrajinskim beguncem v večjih zbirnih centrih karitasa v sosednjih državah in tudi za nameščene v Sloveniji, kar bo odvisno od potreb in logističnih možnosti, so pojasnili.

Karitas v Ukrajini pomaga v vojni prizadetim prebivalcem, ki obupano iščejo varno zatočišče tako v zahodni Ukrajini kot v tujini. Življenjsko pomembno pomoč in psihosocialno podporo zagotavljajo zlasti ženskam in otrokom v 22 centrih po vsej državi.

Notranje razseljenim osebam na poti pa zagotavlja osnovne informacije, hrano, pitno vodo in komplete za osebno higieno ter varen in zanesljiv prostor za spanje, prehranjevanje in umivanje. Zaposleni in prostovoljci karitasa v Ukrajini zagotavljajo tudi varen prevoz za razseljene družine, da lahko pridejo do svojih bližnjih.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Bobi |  02 .03. 2022 ob  15: 04
Tudi pri razpisu za neprofitna stanovanja je uporabil zveze?Vprašam za prijatelja
 |  02 .03. 2022 ob  14: 39
ej kako pa kej kovid situacija ?
nič kovid
nič kakšnih novih full smrtnih različih tipa regionalček obalček
kaj pa izginuli hrvta v berogradu kej news?
va fan culo
nič njuz kovid nič njuzzz izginuli moški
ma kej je zej tuo
Obala1 |  02 .03. 2022 ob  14: 21
-2
Mef, a si zbiral pomoć za Srbijo leta 99? Kaksen lik si ti, za par minut medijske slave …na bruhanje mi gre
Stiv Rivs |  02 .03. 2022 ob  12: 31
-4
Tu ie članek v Primorskij kjer lepo piše kako potekajo zadeve.
www.primorske.si/slovenija/primorski-angeli-za-ukrajino
Stiv Rivs |  02 .03. 2022 ob  12: 06
-4
Ma dobro, ma kaj se grejo tile.
Neuradni kaj ? Ukrajina ima uradno veleposlaništvo in ne rabi nobenega neuradnega veleposlanika.
Zjutraj se zbudijo in postanejo čez noč borci za pravice Ukrajincev.
Si samo delajo reklamo, verjemite mi.

ManofSteel |  02 .03. 2022 ob  11: 36
-8
Evo jih paraziti ma delu...Mef