OECD v tajnem poročilu ugotavlja, da Sloveniji grozi nadaljnje slabšanje ekonomskega položaja in morda celo potreba po mednarodni finančni pomoči, je danes poročal POP TV. Končna različica besedila bo pripravljena šele spomladi, po poročanju POP TV pa je že zdaj jasno, da so napovedi za Slovenijo črne.
POP TV: OECD v tajnem poročilu o nadaljnjem slabšanju gospodarskega položaja Slovenije
Napovedi za Slovenijo so v tajnem poročilu slabše kot v večini drugih 32 najrazvitejših držav članic Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD). Grozi nam še nadaljnje slabšanje ekonomskega položaja in morda celo potreba o mednarodni denarni pomoči, piše v zaupnem poročilu skupine, ki se ta teden mudi v Sloveniji.
Končna različica besedila bo pripravljena šele spomladi, a že zdaj je jasno, da so kratkoročne napovedi za Slovenijo črne, zato je treba takoj izpeljati številne precej drastične ukrepe, recimo nemudoma privatizirati obe naši največji banki, je poročal POP TV.
Skrbijo jih banke in reforme
Tajno poročilo navaja, da Sloveniji grozi nadaljnje poslabšanje razmer. Da bi se izognili najbolj črnemu scenariju moramo čim prej uvesti korenite reforme, med katerimi je na prvem mestu privatizacija NLB in NKBM v celoti. Strokovnjake OECD skrbi tudi naše korporativno upravljanje, sploh, ker je velik del slovenskega gospodarstva še vedno v državnih rokah.
OECD svetuje, da potrebuje slovenski bančni sistem stresni test in celovit skrbni pregled, rezultati pa morajo biti javno objavljeni. Temu mora slediti očiščenje bilanc in dokapitalizacija, kar naj bi oživilo tudi gospodarstvo.
Opozarjajo, da bo za ponovno rast potreben večji dotok tujega zasebnega kapitala. OECD se je v poročilu razpisal tudi o nujnosti uravnoteženja proračuna, predvsem znižanju stroškov. Še bolj katastrofalna je naša stečajna zakonodaja, saj se celo najpreprostejši stečaji vlečejo več let.
Da bodo potrebne dodatne spremembe pokojninske zakonodaje in pravil trga dela, na OECD ne dvomijo, a to bo mogoče le ob spremembi referendumske blokade. O poročilu, dokler ne bo končano, na OECD ne dajejo izjav.
Več iz rubrike Gospodarstvo:
Stečajni upravitelj Stavbenika pričakuje za 17 milijonov evrov terjatev