PONOVEN NADZOR NA MEJAH – UČINKOVITO ALI NE? Toliko osebam so na PU Koper zavrnili vstop zaradi varnostnih razlogov

Koper

Kako učinkovit je ponoven začasni nadzor na mejnih prehodih? Samo policisti Policijske uprave (PU) Koper so od 21. oktobra lani, ko je bil prvič uveden ponovni nadzor na notranji schengenski meji (in nato podaljšan), do vključno 16. oktobra letos obravnavali 2.468 nedovoljenih prehodov meje.

Spomnimo, Slovenija je konec oktobra 2023 uvedla začasni ponovni nadzor na notranji schengenski meji s Hrvaško in Madžarsko zaradi povečane stopnje ogroženosti zaradi terorizma in za zagotovitev visoke stopnje varnosti vsem prebivalcem Slovenije. Izvajanje začasnega ponovnega nadzora na notranjih mejah Slovenije s Hrvaško in Madžarsko je bilo 19. junija 2024 podaljšano za šest mesecev, to je do vključno 21. decembra 2024.

Junija letos pa je notranji minister Boštjan Poklukar izjavil, da je slovenska policija, odkar je uveden začasni nadzor na mejah, obravnavala 26.338 nedovoljenih prehodov meje, možnost vstopa pa je zavrnila 1537 osebam, ki niso izpolnjevale pogojev za vstop.

Na mejnih prehodih na območju PU Koper so policisti od začetka uvedbe ponovnega nadzora pa do 16. oktobra letos zavrnili vstop 890 osebam, ki niso izpolnjevale pogojev za vstop. Od tega 300 osebam, ker niso posedovali veljavne potne listine, 263 osebam, ker niso posedovali veljavnega vizuma in 274 osebam, ker so prekoračili dovoljen čas bivanja – torej, na območju države članice EU so v okviru 180-dnevnega obdobja bivali že več kot 90 dni.

"Policisti so v tem obdobju zaradi varnostnih razlogov zavrnili vstop 29 osebam, zoper katere je bil v Schengenskem informacijskem sistemu (SIS) razpisan ukrep zavrnitve vstopa, in 10 osebam, ker so predstavljale grožnjo javnemu redu in notranji varnosti," so nam pojasnili na PU Koper.

Je ponoven nadzor na mejah vplival tudi na večje gneče v času turistične sezone? Kot pojasnjujejo na PU Koper, se promet na vseh prometnih komunikacijah v ter iz smeri Republike Hrvaške že vrsto let v času turistične sezone poveča, zato so v tem času običajni tudi večji zastoji prometa. Te beležijo tako na izstopu iz države, kjer se mejna kontrola ne izvaja, kakor tudi na vstopu v državo.

Policisti na vstopu v Republiko Slovenijo ne izvajajo sistematične mejne kontrole, temveč ciljno usmerjeno mejno kontrolo, s poudarkom na kontroli vozil in potnikov, ki bi lahko predstavljali tveganja za različne oblike organiziranega kriminala in terorizma. "Prav zaradi tega lahko zatrdimo, da izvajanje mejne kontrole v tem obsegu nikakor ni bil povod za nastajanje daljših zastojev na čezmejnih prometnih povezavah," so zaključili.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija