Iz mesta Sapna v bližini Tuzle je danes okoli pet tisoč udeležencev krenilo na t.i. Pohod miru proti Srebrenici, kjer se bodo v četrtek udeležili obeležitve 18. obletnice genocida, ki so ga nad Bošnjaki zagrešile sile bosanskih Srbov.
Udeleženci pohoda bodo tako kot v preteklih letih prehodili 78 kilometrov dolgo pot, po kateri so se srebreniški Bošnjaki julija 1995 po padcu varovanega območja poskušali prebiti na ozemlje pod nadzorom vojske BiH.
Ameriški veleposlanik v BiH Patrick Moon, ki prav tako sodeluje v pohodu, je dejal, da to počne, ker si žrtve Srebrenice zaslužijo nenehno spominjanje. "To je priložnost, da še enkrat povemo, kaj se je dogajalo v teh žalostnih dneh leta 1995 in da žrtvam še enkrat izkažemo čast," je dejal.
Kot je danes potrdil odbor vlade BiH za organizacijo obeležitve obletnice genocida v Srebrenici, bodo tam v četrtek pokopali posmrtne ostanke 409 bošnjaških žrtev.
Med njimi so tudi posmrtni ostanki dojenčice, ki se je julija 1995 rodila in takoj zatem umrla zaradi pomanjkanja zdravstvene oskrbe. Najstarejša žrtev, ki bo prav tako pokopana, je 76-letni moški.
V okviru spominskega kompleksa v Potočarih so doslej pokopali posmrtne ostanke 5657 žrtev genocida. Vsega skupaj naj bi bilo julija pred 18 leti po padcu varovanega območja, za katerega so bile zadolžene nizozemske modre čelade, ubitih več kot 8300 ljudi.