Letos so v Žusterni zabeležili tri primere utapljanja – vsakič je bil razlog infarkt. Nazadnje se je oseba utopila pred dobrim tednom, šlo je za starejšega moškega. Reševalci iz vode se nenehno soočajo s tovrstnimi izzivi ter opozarjajo, da so starejši in otroci najbolj ogroženi skupini. Kako poteka delo reševalcev iz vode ter kako varno stopiti v vodo, si poglejte v spodnjem prispevku.
POGOVARJALI SMO SE Z REŠEVALCI IZ VODE: Posebno "obvestilo" o obmorskem parku v Žusterni (VIDEO)
Koper
Naloge reševalcev iz vode so predvsem opazovanje vodne površine in nudenje prve pomoči dokler ne pridejo "profesionalci", pravi koprski reševalec Boris Goljuf. Pomoč pokličejo, ko je to potrebno: "Če je nekomu slabo, ne kličemo nujne medicinske pomoč, če pa nekdo doživi infarkt ali epileptični napad, pa jo pokličemo."
Poleg že znanih nasvetov – da se izogibamo kopanju v urah, ko je sonce najmočnejše, da v vodo ne odidemo takoj po hranjenju in podobno – reševalci še opozarjajo, da v vodo vstopamo počasi, pri tem pa postopoma hladimo telo. "Imeli smo namreč temperature do 40 stopinj Celzija, voda jih ima 26, to pa predstavlja velik šok za telo," poudarja Goljuf.
Reševalci iz vode turiste ob tem še opozarjajo, da novi obmorski park v Kopru ni plaža, na kateri bi praviloma za varnost skrbeli reševalci iz vode, jih je pa koprska občina zaradi številnih obiskovalcev vseeno nekaj angažirala. Vseeno pa reševalci svetujejo kopanje na uradnih plažah.