Župan Občine Izola, Igor Kolenc, in direktor podjetja Fit Šport, d. o. o., Miloš Junkar, sta včeraj podpisala pogodbo za postavitev umetne trave na izolskem mestnem stadionu. Vrednost del znaša 418.000 evrov (z DDV).
Izolski župan Igor Kolenc in direktor podjetje Fit Šport Miloš Junkar
Na razpisu izbrani izvajalec podjetje Fit Šport bo z deli pričel že v naslednjem tednu, igralne površine pa bo trava ozelenila predvidoma do konca septembra. Gre za umetno travo visoke kakovosti z novim sistemom polnila iz plute, ki onemogoča pregrevanje trave v poletnem času, tako da je tudi v vročih poletnih mesecih ne bo treba hladiti z vodo. Ob pravilnem vzdrževanju je njena življenjska doba med 12 in 15 let. Umetna trava na stadionu bo omogočila večje število športnih aktivnosti, ki ne bodo več odvisne od vremenskih razmer. Prav tako bo nevarnost uničenja površin zelo majhna, kar pomeni, da bo trava vedno v optimalnem stanju za čas poteka uradnih tekmovanj, prav tako pa ne bo povzročala dodatnih stroškov vzdrževanja.
Mladinski nogometni klub Izola, ki nogometno igrišče redno uporablja, premore 12 kategorij nogometašev, ki v povprečju opravijo 4 treninge na teden, kar skupaj znaša 72 ur treningov tedensko. Če temu prištejemo še čas tekem, znaša povprečna tedenska obremenjenost igrišč kar 84 ur. Priporočena obremenjenost glavnega igrišča z naravno travo je v spomladanski in jesenski sezoni med 10 in 14 ur tedensko. V zimskem in poletnem času, ko trava ne raste, pa je priporočljiva obremenjenost še manjša. Glede na klimatske razmere v slovenski Istri je možna obremenjenost v času suše skorajda nična. Posledično je klub prisiljen izvajati program na bistveno manjših površinah, torej na dveh pomožnih igriščih z umetno travo. Nova umetna površina bo omogočala 7-urno povprečno dnevno uporabo športnega objekta, medtem ko površine z naravno travo omogočajo v povprečju od 1 do 1,5-urno povprečno dnevno uporabo. Z umetno travo bodo nogometnemu klubu omogočeni normalni pogoji za izvajanje športnih programov.
Vzorec trave, ki bo postavljena v Izoli.
Po besedah Junkarja gre za najnovejši sistem umetne trave, ki ga v Sloveniji še ni. Poleg same trave, ki je visoke kakovosti, je pri novi travi pomembno polnilo, ki se od klasičnega razlikuje po tem, da je veliko bolj vzdržno na temperature. Najbolj znan projekt proizvajalca umetne trave Field Turf je stadion Lužniki v Moskvi, v letošnjem letu pa je tak tip trave naročila tudi Barcelona za dve svoji igrišči.