Sežanski župan Davorin Terčon je v začetku tedna podpisal pogodbe za vzpostavitev živega muzeja Krasa. Ta bo v okviru čezmejnega projekta Kras - Carso nastal na območju Gropajske gmajne med Sežano, Lipico in slovensko-italijansko mejo.
Podpisali pogodbe za živi muzej Krasa
Slovenija
Živi muzej Krasa bo v vlogi pilotnega primera celostno predstavljal naravno in kulturno dediščino klasičnega Krasa ter prispeval k dodatni prepoznavnosti in nadaljnjemu razvoju Krasa, so sporočili z Občine Sežana.
Območje, namenjeno vzpostavitvi živega muzeja Krasa, meri preko 700 hektarov in je opredeljeno kot ekološko pomembno območje Kras, njegov večji del pa sodi v območje Natura 2000. Ker je Gropajska gmajna bogata s tipičnimi kraškimi pojavi, predstavlja ustrezno mesto za vzpostavitev živega muzeja, so prepričani na občini.
Terčon je pogodbe podpisal v ponedeljek s podjetjem Godina, ki bo izvajalo gradbena dela, s podjetjem Elita, ki bo izvajalo nadzor nad gradbenimi deli, ter s podjetjem Markacija, ki bo izdelalo celostno grafično podobo živega muzeja. V okviru muzeja bodo uredili tematske in čezmejne rekreacijske poti, označili interesne točke ter izvedli posege za ohranjanje biotske raznovrstnosti.