POČIVALŠEK V PORTOROŽU: "Država z ukrepi ne more pomagati v nedogled"

Piran

Situacija v zvezi s covidom-19 se v Sloveniji slabša, zato bomo morali vsi odgovorneje pristopiti k temu zdravstvenemu problemu, je včeraj v Portorožu dejal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Po njegovem moramo obvladati število okužb in omogočiti delovanje tako družbe kot gospodarstva, saj država z ukrepi ne more pomagati v nedogled.

Dejstvo je, da se nam stanje na zdravstvenem področju slabša, tako po številu na novo okuženih kot po številu hospitalizacij, kar je posledica tega, da smo se po prvem valu epidemije čez poletje vsi malo sprostili, je v pogovoru v okviru letošnje Finančne konference v Portorožu povedal Počivalšek.

Gospodarski minister pričakuje, da bomo Slovenci k problemu odgovorno pristopili s spoštovanjem ukrepov na različnih področjih, od higiene do pravil druženja in organizacije poslovanja podjetij. Če do tega ne bo prišlo, bodo na vladi primorani sprejeti določene omejevalne ukrepe, pri čemer pa "ne želimo priti do tega, da bi bili ti hujši".

Uradni dogodki, kolikor je sam opazil, so bili praviloma izvedeni odgovorno, težava pa je v tem, da se ponavadi spozabimo, ko se uradni del zaključi. "Iz tega izvira predlog, ki bo na neki točki pripeljal do tega, da bodo prepovedane zakuske po takih dogodkih," je dodal Počivalšek.

Kot je spomnil, je bila Slovenija med prvimi državami, ki so obvladale prvi val epidemije, "a smo se čez poletje sprostili in zdaj so nam zadeve ušle iz rok". Opozoril je, da moramo obvladati število okuženih ter omogočiti delovanje družbe in gospodarstva v celoti.

V preteklih mesecih je vlada z različnimi ukrepi zagotovila vsaj eksistenco storitvenim dejavnostim, a tu lahko država samo delno pomaga in z ukrepi ne bo šlo v nedogled, je dejal. Prav zato je po njegovi oceni nujno, da bomo drugi val toliko obvladali, da bodo lahko podjetja v teh dejavnostih normalno poslovala.

Počivalšku sicer vlivajo optimizem kondicija slovenskega gospodarstva in kondicija Nemčije kot našega največjega gospodarskega partnerja, pa tudi blagovni tokovi. Dodatni optimizem po njegovih besedah predstavljajo evropska sredstva, ki bodo na voljo za okrevanje.

Glede združevanja regulatorjev je minister spomnil, da so se v koalicijski pogodbi dogovorili za ukrepe debirokratizacije, med katere sodi tudi združevanje različnih agencij in iskanje sinergij med njimi. Zadeva je sicer v postopku razprave znotraj koalicije, "v vsakem primeru pa bodo te agencije neodvisne od aktualne politike", je zagotovil.

Počivalšek je ponovno stopil v bran socialni kapici kot ukrepu, ki bo pripomogel k povečanju dodane vrednosti našega gospodarstva. "Odločiti se moramo za konsenz, ali bomo tržili mišice ali možgane," je opisal.

Minister je tudi napovedal, da ne želijo podržaviti slovenskega turizma, saj da je že zdaj v veliki meri v državnih rokah, želijo pa "ustvariti pogoje, da bomo slovenski turizem privatizirali s strani lastnikov, ki bodo vanj vlagali". Kot je dodal, bi internacionalizacija lastništva v turizmu pomenila tudi večjo internacionalizacijo gostov.

Počivalšek v tem trenutku ni želel špekulirati o podaljšanju ukrepa turističnih bonov, je pa priznal, da bo treba najti rešitev tudi za hotelsko industrijo v mestih, ki so bila do zdaj manj zanimiva za koriščenje vavčerjev.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  06 .10. 2020 ob  21: 03
zgleda, da možgani ne pomagajo....vse kaže, da bo treba uporabiti mišice.....