Državam, ki so po padcu režima sirskega predsednika Bašarja al Asada zaradi negotovih razmer v Siriji napovedale zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil, so se pridružile nove, med njimi, Italija, Hrvaška in Velika Britanija. Kako bo ravnala Slovenija, še ni znano. Bruselj nad tem ni navdušen, kot tudi ne nad vračanjem migrantov v Sirijo.
PO PADCU ASADA: Vse več držav napoveduje zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil
Svet
Italija je odločitev o zamrznitvi obravnave prošenj za azil objavila v ponedeljek zvečer. Italijanski zunanji minister Antonio Tajani je danes pojasnil, da je ta odločitev začasna. "Vlada se je odločila začasno ustaviti prošnje za azil, ker je treba razumeti, kaj se dogaja," je dejal na televiziji Rai3 in dodal, da še naprej spremljajo razmere. Po njegovih besedah zdaj, ko je državljanske vojne v Siriji konec, ni nevarnosti, da bi v Italiji prišlo do nezakonitega migracijskega toka iz Sirije ali terorizma, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Obravnavanje prošenj za azil sirskih državljanov je začasno ustavila tudi Hrvaška, je v ponedeljek povedal hrvaški notranji minister Davor Božinović. "Notranje ministrstvo je pristojnim službam naročilo, da tudi mi začasno ustavljamo obravnavo prošenj za azil sirskih državljanov, dokler ne bo odločitve glede tega na ravni EU," je pojasnil novinarjem po poročanju hrvaških medijev. "Vsi upamo, da bodo razmere v Siriji omogočile, da se Sirci vrnejo v domovino, kar je po mojem mnenju v interesu vseh," je še dejal Božinović.
#Syrian migrants queuing early this morning at the #Turkey-#Syria border, hoping to return #home for the first time in years. Syrian kids born in exile in Turkey will see their homeland for the first time. This is the Cilvegözü crossing point #وطن pic.twitter.com/u3ccJyhW7t
— Sophia Yan (@sophia_yan) December 10, 2024
Odločanje o azilu za sirske državljane je v ponedeljek ustavilo tudi Združeno kraljestvo. "Ne moremo presojati o prošnji za azil, če je država, iz katere bežijo, tako nemirna, in če je režim, pred katerim so pobegnili, izginil," je danes za BBC Radio 4 povedala Angela Eagle z britanskega notranjega ministrstva. Je pa poudarila, da London za zdaj ne načrtuje deportacij v Sirijo, saj so razmere tam spremenljive.
Irish citizen to Syrian migrant celebrating Assad's fall:
— The truth & Dialogue Works (Dienaar van die volk) (@ThetruthDW) December 10, 2024
"Will you return to Syria now?"
"Uh… well… the economic situation isn’t good yet."
A revealing answer about motives and realities in migration narratives.#Syria #Ireland #Migrants #FindTruth pic.twitter.com/z5DNUlIdL6
Zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil so pred tem v ponedeljek med drugim napovedale Avstrija, Nemčija, Švedska, Danska, Norveška ter Francija. Ali bo bo enako ravnala tudi Slovenija, še ni znano.
Medtem Bruselj članice poziva k upoštevanju pravil EU pri obravnavi prošenj Sircev za azil. Glede odločitve več članic, da ustavijo postopke obravnave prošenj sirskih beguncev, so na Evropski komisiji poudarili, da je treba vsako prošnjo obravnavati posebej, pri čemer pa pravila EU omogočajo tudi preložitev obravnave. "Odločanje o prošnjah za azil je v pristojnosti držav članic. Vendar pa je pomembno tudi, da pri sprejemanju odločitev upoštevajo pravila EU na tem področju," je danes dejal tiskovni predstavnik Evropske komisije Stefan de Keersmaecker. Poudaril je še, da je treba vsako prošnjo obravnavati posebej.
Ob tem je opozoril, da se v Siriji, kjer so v nedeljo uporniške skupine strmoglavile režim predsednika Bašarja al Asada, razmere zelo hitro spreminjajo in da jih je treba zato pozorno spremljati. Ponovil je, da po mnenju komisije trenutno razmere ne omogočajo prostovoljnega, varnega in dostojnega vračanja v državo v skladu s standardi urada visokega komisarja Združenih narodov za begunce (UNHCR).