PO DRAMI ANGLIJA V FINALU EURA: Nepričakovani junak je z golom v zadnji minuti postal Ollie Watkins (FOTO, VIDEO)

Nogometna reprezentanca Anglije je drugi finalist evropskega prvenstva v Nemčiji. V včerajšnjem drugem polfinalu v Dortmundu je premagala Nizozemsko z 2:1 (1:1). Odločilni gol za Anglijo je v zadnji minuti rednega dela zadel Ollie Watkins. V finalu se bo Anglija v nedeljo ob 21. uri merila s Španijo, ki je v torek prav tako z 2:1 premagala Francijo.

Odgovor na vprašanje, kdo bo izzval Špance, ki bodo lovili četrti naslov evropskih prvakov, je zdaj jasen. Po včerajšnjem polfinalu v Dortmundu si je zadnji nastop v Nemčiji zagotovila še Anglija z golom v zadnji minuti.

Na tem turnirju se je Anglija, ki je v predtekmovanju igrala 0:0 s Slovenijo, v izločilnem delu izvlekla tako v osmini finala proti Slovaški kot v četrtfinalu proti Švici. Nizozemci prav tako niso pretirano blesteli v predtekmovalni skupini, v osmini finala so nato zanesljivo s 3:0 odpravili Romunijo, v četrtfinalu pa po preobratu z 2:1 Turčijo.

Angleži so lovili in ujeli drugi zaporedni finale EP, na prejšnjem so v odločilni tekmi na domačem Wembleyju izgubili proti Italiji po streljanju enajstmetrovk. S tem prebojem so prišli tudi do svojega sploh prvega finala na velikih tekmovanjih na tujih tleh. Na tem prvenstvu so tudi kar trikrat v izločilnih bojih preobrnili zaostanek za končno zmago.

Angleži sicer že celo večnost čakajo na lovoriko. Za zdaj imajo le naslov svetovnega prvaka z domačega mundiala leta 1966, tako da suša traja že 58 let.

Nizozemci bodo ostali pri eni lovoriki z velikih tekmovanj, ki so jo dosegli na nemških tleh in na prvenstvu stare celine leta 1988.

England are through to their second EURO final ???? #EURO2024

Objavil/a UEFA EURO 2024 dne Sreda, 10. julij 2024

Nizozemska je povedla že praktično v prvi nevarni akciji, ko je Xavi Simons potegnil v prodor po desni strani in nato s kakšnih 18 metrov neubranljivo meril in premagal Jordana Pickforda.

A tudi angleški odgovor je bil hiter. Kapetan Harry Kane je prvič nevarno meril v 13. minuti, minuto pozneje pa je ob drugem poskusu angleškega zvezdnika strel blokiral Denzel Dumfries. A po mnenju video sodniške ekipe je to naredil s prekrškom, sodnika Felixa Zweyerja so poklicali na ogled posnetka, ki je naposled dosodil najstrožjo kazen.

Čeprav je bil Bert Verbruggen zelo blizu, pa je Kane z bele točke udaril premočno, da bi žogo lahko ubranil, in v 18. minuti je bilo 1:1.

Anglija je bila zelo blizu vodstvu v 23. minuti. Phil Foden je obrnil obrambo Nizozemcev skorajda ob vratnici in premagal še vratarja, toda na golovi črti je žogo še izbil Dumfries.

Obe ekipi pa sta po enkrat zadeli še okvir vrat. Najprej Nizozemci, v 30. minuti je Dumfries po podaji s kota meril z glavo, vendar žogo poslal v prečko, tri minute zatem pa je na drugi strani od daleč sprožil Foden, žoga pa je zadela vratnico.

Nadaljevanje je bilo precej bolj umirjeno in previdno. V prvih 15 minutah si nobena ekipa ni priigrala priložnosti, prvi je v 65. minuti po podaji Joeyja Veermana s prostega strela zapretil Virgil van Dijk, a je vratar Pickford žogo odbil v kot.

Angleži so sicer nato zatresli mrežo, v 79. minuti je bil uspešen Bukayo Saka, a je bil pred tem podajalec Kyle Walker v prepovedanem položaju, tako da gol ni obveljal.

Ko je že kazalo, da bo šla tekma ob precej statičnem drugem polčasu v podaljšek, pa so spet udarili Angleži. Akcijo sta zrežirala rezervista, Cole Palmer je našel Ollieja Watkinsa, ta se je spretno otresel branilcev in iz obrata s kakšnih sedmih metrov s precej tesnega kota premagal nizozemskega vratarja.

Anglija, ki je na tem prvenstvu večkrat bila tarča kritik zaradi neprepričljive igre, se bo tako po treh letih že drugič pomerila v finalu prvenstva stare celine.