Pasavček je obiskal Piran

Piran

Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu občine Piran je v petek na Tartinijevem trgu pripravil zaključno prireditev preventivnega projekta Pasavček. Nanjo so prišli otroci iz Vrtca Mornarček Piran, Vrtca Portorož, Vrtca Morje iz Lucije in vrtca iz Sečovelj, ki so v letošnjem letu sodelovali v tem projektu. Vodi in koordinira ga SPVCP pri Javni agenciji za varnost prometa, njegov osnovni namen pa je spodbujanje pravilne ter dosledne uporabe otroških varnostnih sedežev in varnostnih pasov.

"Rezultati dosedanjih opazovanj kažejo, da se pripetost otrok med vožnjo iz leta v leto povečuje za 5 do 7 %. Po projektu Pasavček je v prvem letu, pred katerim je bila  pripetost 53,7 %, narasla za skoraj 7 %, v zadnjih letih pa se je še povečala na 91,8 %. Ocenjujemo, da je prav to tudi posledica številnih aktivnosti v okviru tega projekta," je povedal predsednik piranskega občinskega sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Rok Humar.

Ste vedeli, da pri trku vozila, ki vozi s hitrostjo 50 km/h, na naše telo deluje enaka sila, kot če bi padli 10 m globoko, pri večjih hitrostih pa ta sila skokovito narašča.

Na zaključni prireditvi so sodelovali predstavniki Agencije RS za varnost prometa, predstavniki AMZS in AMD Pinko Tomažič Strunjan, izvajalci programa Kolesarčki, ekipa Gasilske brigade Koper, prostovoljni gasilci PGD Piran, policisti Policijske postaje Piran, in predstavniki Rdečega križa ter občinskega redarstva. Vsi so poskrbeli, da so jih malčki bolje spoznali. Obenem so se otroci preizkusili z vožnjo z električnimi avtomobilčki po prometnem poligonu in se tako na zabaven način poučili o osnovah prometne varnosti. Spoznali so otroški gasilski poligon, ki je bil sestavljen iz različnih delovnih točk, na katerih so se srečali z gasilskimi veščinami.

Najnižji delež pripetosti z varnostnimi pasovi je na ulicah v naseljih, ker ljudje podcenjujemo možne posledice nesreč pri vožnjah na kratkih razdaljah in nižjih hitrostih. Vendar statistike kažejo, da se večina prometnih nesreč zgodi prav v bližini doma.

Na predstavitveni točki Agencije RS za varnost prometa so jim z demo tehtnicami prikazali naletne teže pri različnih hitrostih in pravilno uporabo varnostnega pasu ter otroškega sedeža. Predstavniki AMZS so jim na simulatorju prevračanja prikazali pomembnost uporabe varnostnega pasu in pravilnega reševanja iz prevrnjenega avtomobila.

Otroci so se preizkusili tudi na simulatorju vožnje motornega kolesa in s pomočjo posebnih očal spoznavali , kakšen vpliv ima alkohol na vožnjo. Med drugim pa so jim delovne naloge, opremo in službena vozila pokazali tudi policisti PP Piran, prostovoljni gasilci PGD Piran, občinski redarji in reševalci Rdečega križa.

Na prireditvi sta zbrane pozdravila piranska podžupanja Meira Hot in podpredsednik AMZS Jože Režonja, tam pa seveda ni manjkal tudi Pasavček, priljubljena maskota projekta, ki je skrbel za zabavo in animacijo otrok.

Deli novico: