Hrvaški premier Andrej Plenković in predsednik države Zoran Milanović sta danes obiskala Sisak in Petrinjo, ki ju je zjutraj prizadel močnejši potres. Najmočnejši sunek je imel magnitudo 5,2. V sisaško-moslavški županiji ocenjujejo, da je gmotna škoda velika, vse pa kaže, da v potresu ni bilo poškodovanih.
"OSTANI MOČNA, HRVAŠKA!" Nastala je velika gmotna škoda, poškodovanih na srečo ni bilo
Kronika
Po prvem potresu, ki je ob 6.28 stresel območje Siska in Petrinje jugovzhodno od Zagreba, je sledila vrsta popotresnih sunkov, med katerimi sta imela najmočnejša magnitudo 4,7 in 4,1, je sporočil hrvaški seizmografski zavod.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na Twitterju zapisala, da je komisija po današnjem močnem potresu na Hrvaškem v stiku s hrvaškim premierjem Plenkovićem in hrvaškimi oblastmi. "Podrobno spremljamo stanje in smo pripravljeni pomagati," je zapisala von der Leynova. "Ostani močna, Hrvaška!" je dodala.
Stay strong Croatia!
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 28, 2020
After a powerful earthquake struck this morning, the @EU_Commission is in contact with Prime Minister @AndrejPlenkovic and the Croatian authorities.
We are following the situation closely and stand ready to help.
Kmalu po potresu sta Sisak in Petrinjo obiskala Plenković in Milanović, ki ju je prvi mož sisaško-moslavške županije Ivo Žinić v Sisku pred novinarji seznanil s škodo. Povedal je, da je gmotna škoda velika, vendar niti približno tako visoka kot po marčevskem potresu v Zagrebu.
V hrvaški prestolnici je bilo marca poškodovanih 26.000 zgradb, škoda je ocenjena na 86 milijard kun (11,5 milijarde evrov).
Največ poškodovanih zgradb v današnjem potresu je v središču Siska, je dodal Žinić. Ocenil je, da sta na območju Petrinje več škode kot prvi potres povzročila popotresna sunka. Kot je dejal, se zdi, da so na vseh hišah v vaseh na območju Petrinje poškodovani dimniki in strehe. Povedal je, da na industrijskih poslopjih, kot je rafinerija naftne družbe Ina, ni škode.
Županja Siska Kristina Ikić Baniček je obvestila premierja, da so gasilci zaradi potresa posredovali več kot 100-krat in da so našli namestitev za eno družino, ki ji je potres uničil stanovanje.
Hrvaški premier Plenković je izrazil zadovoljstvo, da v potresu ni bilo poškodovanih in da gmotna škoda vendarle ni tako velika. Povedal je, da bodo zagotovili vse pristojne službe, ki bodo lahko pomagale pri sanaciji škode, vključno s hrvaško vojsko.
Župan Petrinje Darinko Dumbović je zahteval izdajo dovolilnic za vse prebivalce, ki želijo v strahu pred novimi potresnimi sunki zapustiti sisaško-moslavško županijo. Na Hrvaškem so zaradi epidemije covida-19 prepovedali potovanja prebivalcev med županijami do 8. januarja.
Dumbović pričakuje, da bodo tudi območje sisaško-moslavške županije uvrstili v zakon o popotresni obnovi Zagreba in okolice. Spomnil je tudi, da Petrinja ni bila v celoti obnovljena niti po vojni na Hrvaškem, ki se je končala leta 1995.
Potres so čutili tudi prebivalci celotne Slovenije. Območje je stresel danes ob 6.28.