Minuli konec tedna so v morju med Križem in Nabrežino opazili osem metrov velikega morskega psa orjaka. Gre za drugo največjo še živečo ribo v Sredozemlju. Čeprav spada med ogrožene vrste, so orjaka v preteklosti že večkrat opazili tudi v slovenskem delu Jadrana.
OPAŽEN OSEM METROV VELIK MORSKI PES ORJAK: Kaj je to ogroženo vrsto pripeljalo v naše morje? (VIDEO)
Koper
V slovenskem morju so morskega psa orjaka prvič opazili leta 2000, in to dvakrat. Od takrat so ga večkrat opazili leta 2001 in nazadnje marca 2018. Za božič leta 2015 je v našem morju zaplaval mladič orjaka, ki je bil eden najmanjših na svetu, meril je 2,17 metra.
"Pojavljanje te vrste v Tržaškem zalivu in slovenskem morju je povezano predvsem s hrano. On se hrani z zooplantonskimi organizmi in v tem času so navadno te gostote zelo visoke, tako da je ta povezava tista, ki dejansko pogojuje njegov obstoj v tem okolju," pojasnjuje dr. Lovrenc Lipej z Morske biološke postaje Piran, Nacionalni inštitut za biologijo (NIB).
Ob tem strokovnjak poudarja, da morski pes orjak ni nevaren za ljudi, je pa ogrožena vrsta, ki ji grozi izumrtje. Kot še dodaja dr. Lipej, daje našemu morju veliko vrednost informacija, da se pri nas še vedno pojavljajo vrste, ki so sicer drugje ogrožene. "Z našim morjem se moramo ukvarjati tudi v prihodnje in ga ohranjati za zanamce," zaključuje.