V nedeljo, 14. maja 2023, bo v sklopu projekta Zelena, digitalna in vključujoča Univerza na Primorskem v sodelovanju z UP FAMNIT v Izoli v Livadah 1.0 potekala predstavitev novega priročnika za kmetovalce in upravljavce kmetij, ki se nahajajo na območjih ohranjanja narave, ter kmetij, ki si prizadevajo za boljše, trajnostno upravljanje in izvajanje kmetijskih praks z namenom ohranjanja in izboljšanja stanja biotske raznovrstnosti.
OHRANJANJE KRAJINSKIH ZNAČILNOSTI NA KMETIJAH: Smernice in obstoječi finančni mehanizmi
Koper
Upravljanje kmetije na posebnih območjih varstva namreč predstavlja poseben izziv, saj je treba najti ravnovesje med ekonomskimi in naravovarstvenimi vidiki, zato so pripravili smernice za učinkovit ter ekonomsko vzdržen model upravljanja kmetij v naravovarstvenih območjih s ciljem ohranjanja biotske raznovrstnosti.
Priročnik je zasnovan tako, da kmetovalcem olajša iskanje informacij o obstoječih mehanizmih financiranja (npr. subvencijah), saj zagotavlja enostaven pregled obstoječih mehanizmov financiranja za ohranjanje krajinskih značilnosti, skupaj s pogoji za njihovo pridobitev, opisi in navedbo kontaktov, pomembnih za postopek prijave.
Udeleženci bodo prejeli BREZPLAČEN izvod priročnika, potekala pa bo tudi okrogla miza, namenjena vprašanjem in dilemam posameznikov, sledi pa še ogled in predstavitev raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE, Izola.
Dobrodošli so seveda tudi otroci oziroma vsa družina, saj bodo zanje sočasno potekale aktivnosti na tematiko ohranjanja biotske raznovrstnosti v kmetijski krajini, kjer bodo spoznavali različne živali in raznolikosti njihovih habitatov, po končanih predavanjih pa vas vabijo še na brezplačen voden ogled Akvarija Piran.
Celoten program najdete > TUKAJ.
Prijava je možna najkasneje do 12. maja 2023 do 15. ure in sicer:
- prek prijavnega obrazca > TUKAJ ali
- na e-naslovu: laboratorij@famnit.upr.si ali
- po SMS sporočilu na 041 315 273 (pripis: PRIJAVA 14. 5.).
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod.