Ponujeni odstop ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh, ki ga je premier Robert Golob že sprejel, za parlamentarne stranke ni presenečenje. V koalicijski Levici ministričin odstop ocenjujejo kot pravilno potezo, v koalicijski SD ga ne komentirajo. V opozicijskih SDS in NSi menijo, da poteza prihaja prepozno.
ODSTOP STOJMENOVE DUH: Pričakovana poteza, različni odzivi
Slovenija
Vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec je v popoldanski izjavi ocenil, da so vsi očitki na račun ministrice vendarle postali pretežka zgodba za celotno koalicijo, zato menijo, da je bila njena odločitev pravilna. "To kaže tudi na neko stopnjo politične higiene. Zdaj pričakujemo, da bo predsednik vlade čim prej tudi našel novega ministra oziroma ministrico," je dejal. Obenem je poudaril, da na ministrstvu teče kar nekaj pomembni projektov, tudi zgodba z računalniki je po njegovih besedah pozitivna, zato bi bilo prav, da se naprej vodi na bolj učinkovit način. V drugi koalicijski partnerici SD, kjer so še danes javno ocenjevali, da je nastopil čas, da ministrica prevzame osebno in objektivno odgovornost, po ponujenem odstopu molčijo in odločitve Stojmenove Duh ne komentirajo.
V poslanski skupini Svoboda so se z ministrico pogovarjali še danes. "Menimo, da je njen odstop odraz odgovorne odločitve, razmisleka pri sebi, sicer pa se ji lahko le zahvalimo," je odstop Stojmenove Duh komentirala namestnica vodje poslancev Svobode Nataša Avšič Bogovič. Po njenih besedah je ministrica pri svojem delu "orala ledino", nakup računalnikov za najbolj ranljive skupine pa danes že dobiva epilog, rezultati bodo kmalu vidni, je prepričana. Četudi so v preteklih dneh iz vrst poslancev Svobode prihajale neuradne informacije, da tudi njeni strankarski kolegi pričakujejo odstop Stojmenove Duh, saj da jo ob vseh očitkih še težko branijo, pa je Avšič Bogovič zatrdila, da se na današnjem srečanju niso "preštevali", temveč so prisluhnili ministričinim pojasnilom. "Potem pa se je zgodilo, kar se je," je dejala. Na ocene, tudi iz političnih vrst, da bi ministrica morala odstopiti že prej, je odvrnila, da je težko komentirati, kaj bi bilo, če bi bilo, vsaka poslanska skupina pa da ima pravico do svojega mnenja.
Za opozicijski SDS in NSi, ki sta v preteklih mesecih nizali ostre kritike na račun ministričinega dela, pa odstop prihaja prepozno. Že ob prvi interpelaciji pred pol leta so bili očitki dovolj veliki, da bi ministrica morala zapustiti svoje delovno mesto, pa je v tem času govorila, kako dela, je danes poudaril poslanec SDS Tomaž Lisec. Po njegovih besedah so upali, da do druge interpelacije ne bo prišlo. Zgodba tega tedna, afera modre luči, je samo še pika na i, ki kaže, da ministrica ne pozna dela v okviru zakonske materije in javnih naročil kot tudi ne bontona, je dejal.
Z besedami "skrajni čas" pa je ponujeni odstop komentirala podpredsednica in poslanka NSi Vida Čadonič Špelič. "Namesto da bi dobili digitalizacijo Slovenije, smo dobili računalnike, ki jim je potekel rok uporabe in se na njih nabira prah, po drugi strani pa tudi 6,5 milijona evrov luknje v državni proračun," je bila kritična. Ob tem je ocenila, da Stojmenova Duh ne bi smela postati ministrica, saj da ni izkazala ustreznih kompetenc. "Pravzaprav se je na koncu pokazalo, da ni razumela, kakšna odgovornost je biti minister in kako je treba čuvati ugled države," je sklenila.
Stojmenova Duh je svoj odstop premierju ponudila danes po večmesečnih očitkih o nepravilnosti pri nakupu 13.000 računalnikov, nanjo so leteli tudi očitki o odsotnosti rezultatov in o vodenju ministrstva, njeno usodo pa je zapečatilo razkritje, da je na službenem vozilu v Avstriji uporabila modre luči, pozneje pa želela doseči, da tamkajšnji organi ne bi končali prekrškovnega postopka zaradi prehitre vožnje na avstrijski avtocesti. "Danes s čisto vestjo in dvignjeno glavo sprejemam objektivno odgovornost in sem predsedniku vlade ponudila svoj odstop. Ne glede na to bom še zmeraj prispevala k digitalni preobrazbi Slovenije, in sicer tako, da bom poučevala nove inženirje elektrotehnike," je dejala ob ponujenem odstopu.