ODPIRANJE VRTCEV IN ŠOL NAJ BO PREDNOSTNO: "Pojavlja se več nasilja v družini, tudi več depresivnosti in samomorilnosti"

Slovenija

Zveza prijateljev mladine Slovenije skupaj s sopodpisniki opozarja na negativne posledice, ki jih zaprtje vzgojnih in izobraževalnih ustanov pušča na otrocih. Dolgotrajno šolanje na daljavo povečuje razslojenost, izoliranost, revščino in psihične težave, zato pristojne pozivajo, naj pri rahljanju ukrepov dajo prednost odpiranju vrtcev in šol.

Fotografiji sta simbolični.

Poleg predsednice Zveze prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) Darje Groznik sta se k sporočilu podpisala tudi predsednik nacionalne mreže Tom telefon Albert Mrgole in predsednica Nacionalnega odbora za otrokove pravice Vlasta Nussdorfer.

Kot so zapisali v sporočilu za javnost, z veliko zaskrbljenostjo spremljajo zgodbe družin in otrok. Šolanje na daljavo namreč številne družine spravlja v velike stiske. "Da veliko pomanjkanje socialnih stikov močno vpliva na socializacijo, povzroča osamljenost in druge psihične težave, opozarja statistika TOM telefona, prav tako na to opozarjajo strokovnjaki. Pojavlja se več nasilja v družini, več depresivnosti, samopoškodovanja in žal tudi samomorilnosti," so opozorili.

Skrbijo jih tudi "nenadomestljive posledice izgube praktičnih in socialnih veščin, ki so jih otroci s posebnimi potrebami ob pomoči strokovnjakov in staršev pridobivali več let, a so jih v tem času izgubili". Kljub odločitvi Ustavnega sodišča ustanove, ki skrbijo za otroke s posebnimi vzgojno-izobraževalnimi potrebami, ostajajo zaprte. Vlado in vse pristojne zato pozivajo tudi, naj v skladu z odločitvijo ustavnega sodišča te ustanove odprejo.

Poleg tega so v sporočilu vse, ki delujejo na področju življenja otrok, pozvali k načrtovanju ukrepov za socialno izključene skupine in vse ostale, ki jim učenje na daljavo povzroča težave, da varno pridejo do stika s svetovalci, vrstniki, do potrebne pomoči, ki bo krepila psihično zdravje. "Nevladniki lahko pomagamo, a to ni dovolj. Pomoč bi morala biti sistemska," so še zapisali.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija