ODERUŠKO ALI PRAVILNO? Če boste pozabili kupiti vinjeto, vas od Kopra do Ljubljane lahko oglobijo tudi večkrat

Koper

Na naše uredništvo se je v zadnjem času obrnilo več bralcev, ki se jim je pripetilo, da so pozabili kupiti e-vinjeto, ko jim je le-ta potekla in avtomatsko zapeljali na avtocesto. In če je včasih veljalo, da so ti Darsovi uslužbenci nadzora napisali denarno kazen poleg tega, da si moral kupiti vinjeto, so sistem spremenili v nekaj, kar bi lahko rekli, da je že skoraj oderuško.

Dars ima na izvajanje nadzora uporabe e-vinjet na območju slovenskih avtocest in hitrih cest postavljenih 40 stacionarnih kamer, ki se premeščajo na 25 portalov spremenljive informativne signalizacije (SPIS) in na 73 drogov. Poleg tega imajo še 40 prenosnih kamer, ki jih postavljajo kjerkoli ob cestah, na priključkih, počivališčih, mejnih prehodih … Dodatnih 33 kamer je nameščenih v Darsovih vozilih za cestninski nadzor, na voljo pa imajo še 33 ročnih naprav, ki jih cestninski nadzorniki uporabljajo predvsem za preverjanje vozil na avtocestnih počivališčih.

"Nadzor uporabe e-vinjet poteka vseskozi, 24 ur dnevno in vse dni v letu. Izvaja se z zajemom slik in samodejnim prepoznavanjem registrskih oznak. Prekrškovni postopki se izvajajo na terenu in v pisarnah. Že pred uvedbo e-vinjete smo poudarjali, da je eno temeljnih razumevanj nadzora e-vinjet, da cestninski nadzor ne bo več na terenu," izpostavljajo na Darsu.

Domačim voznikom tako pošljejo plačilne naloge in račune za e-vinjete po pošti na domači naslov. "Tujce pa skušamo – in tako bo tudi v prihodnje – še naprej v največji možni meri sankcionirati na nadzornih točkah, počivališčih, mejnih prehodih. Razlika v primerjavi z nadzorom pred uvedbo e-vinjete je le v tem, da so kršitelji zaznani s kamerami že na točki, preden jih lahko ustavimo, nadzornik pa dobi informacijo o tem, katero vozilo je treba ustaviti in sankcionirati," opisujejo na Darsu.

Pri tem, pravijo, je potrebno poudariti še eno "nerazumevanje glede izvajanja cestninskega nadzora na daljavo""Ločiti je potrebno med zajemom kršitelja s kamerami in samo izvedbo prekrškovnega postopka. Avtomatsko se zajamejo posnetki vozil, za katera ni kupljena e-vinjeta, od tu naprej pa je še vedno potrebno preveriti vse podatke, izdati plačilni nalog, račun za e-vinjeto in izdati odredbo za prepoved uporabe avtoceste do nakupa e-vinjete."

Za vsako vožnjo po avtocesti brez veljavne e-vinjete se voznik kaznuje z globo 300 evrov. Z globo 500 evrov se kaznuje voznik, ki prenese registrsko tablico vozila, na katero je vezana veljavna e-vinjeta, na drugo vozilo.

In zdaj vprašanje, ki si ga zelo verjetno zastavlja veliko uporabnikov avtocest in hitrih cest. Voznika, ki se pelje po avtocesti brez e-vinjete, se oglobi, izda pa se mu tudi račun za e-vinjeto z datumom začetka veljavnosti na dan, ko je bil storjen prekršek, čeprav postane veljavna šele po plačilu računa.

Ali to pomeni, da bo voznik, ki se je v enem dnevu peljal iz Kopra v Ljubljano in pri tem dvakrat ali večkrat naletel na nadzorno kamero, tudi večkrat oglobljen?

"Če voznik ni zapustil avtoceste oz. hitre ceste, potem bo lahko oglobljen samo enkrat – za cestninski prekršek se namreč skladno z zakonom o cestninjenju šteje vsak vstop na avtocesto oz. hitro cesto," odgovarjajo na Darsu.

Kako dolgo kršitelj čaka, preden prejme obvestilo o prekršku in globo?

"Na podlagi zakona o cestninjenju se slikovno gradivo hrani 20 dni. V tem času je potrebno uvesti postopek o prekršku – poslati plačilni nalog ali poziv lastniku vozila. Nekateri kršitelji ne prevzamejo pošte takoj, ampak šele po nekaj dneh ali je sploh ne prevzamejo in nadaljujejo s prekrški," pravijo na Darsu.

Do sredine junija letos je Dars zaradi neuporabe e-vinjete izrekel že 32.173 glob, od tega na primorski avtocesti 5.912, skupaj s hitro cesto med Razdrtim in Vrtojbo, odsekom kraka avtoceste med Gabrkom in Fernetiči ter hitro cesto med Škofijami in Semedelo. 90 odstotkov kršiteljev je bilo tujcev.

Plačilne naloge in račune za e-vinjeto Dars pošilja samo znotraj držav EU, "zato je še vedno nad tujci najbolj učinkovit nadzor na terenu". V primeru, da voznik odkloni plačilo globe, mu zasežejo dokumente.

Najpogostejši razlogi, ki jih kršitelji navajajo, so, da niso vedeli, da rabijo e-vinjeto; so mislili, da jo imajo; niso vedeli, da jim je že potekla; avto ni njihov, ampak služben, izposojen, nadomestno vozilo; so nevede zapeljali na avtocesto ali pa jim je e-vinjeta potekla za kakšen dan ali dva …

Kaj se zgodi, če voznik ne poravna kazni?

Osebne podatke takih voznikov Dars posreduje Finančni upravi RS, ki potem izterja globo, plačilo e-vinjete pa opravi sodišče preko izvršbe. Tudi podatke tujcev, ki ne plačajo globe, Dars posreduje sodišču, ki potem to ureja z državami kršiteljev. Če je globa uspešno izterjana, ostane v državi kršitelja.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Pjero Panin |  30 .06. 2024 ob  09: 50
In se eno vprasanje ki se mnogim poraja ali slika samo prvo tablico?