OD DANES DO NEDELJE V PIRANU 3000 UDELEŽENCEV IZ 55 DRŽAV: "Gre za svetovno gibanje in ne za utopijo"

Piran

Piran bo med 8. in 12. junijem gosti volilni kongres Mednarodnega združenja športa za vse (Tafisa), na katerem se bo za predsedniški položaj potegoval tudi Janez Sodržnik, podpredsednik Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS).

To bo prvi kongres Tafise po tokijskem leta 2019. Volitve bodo v petek v okviru generalne skupščine, poleg Sodržnika bo za predsednika kandidiral še generalni sekretar Tafise Wolfgang Baumann iz Nemčije.

Ruski napad na Ukrajino bo imel odmev tudi na 27. kongresu, saj bodo razpravljali o organizaciji svetovnih iger Tafise leta 2024 in najbolj verjetno je, da bodo rusko organizacijo v Nižnem Novgorodu odpovedali.

Pripravili bodo tudi tako imenovano Portoroško deklaracijo s ključnim sporočilom, da sta Tafisa in šport za vse most, ki lahko združi svet in premakne stvari na bolje. V vodstvu Tafise bo imela po slovenskem kongres prvič doslej svojega predstavnika tudi Oceanija.

Sodelovalo bo okrog 3000 udeležencev iz okrog 55 držav, lahko pa bi jih bilo še več. Največ ovir pri pridobivanju viz so imeli afriški predstavniki, številne druge celine pa so imele druge težave, med drugim zaradi dolgih karanten ob morebitni vrnitvi v domovino.

"Organizacijo kongresa smo morali zaradi pandemije novega koronavirusa prestaviti in smo veseli, da smo prišli tako daleč in ga bodo lahko tudi v resnici izvedli. Ob kongresu smo pripravili tudi veliko okroglih miz in predstavitev športa za vse. Obdelali bomo vse pomembne teme, od posledic pandemije, debelosti, socialne neenakosti. Zagotovo bomo lahko odgovorili na številna pereča vprašanja," je povedal Sodržnik.

Na novinarski konferenci v prostorih Občine Piran je ocenil, da bo lahko tudi Slovenija predstavila primere dobre športne prakse. Posebej je izpostavil projekt športnega kartona, 35 let meritev telesnih zmogljivosti slovenskih otrok v času šolanja.

Baumann je izpostavil, da v Piranu ne gre le za kongres, ampak za dogodek, ki povezuje globalni fenomen športa za vse, ki se je organizirano v svetu začel povezovati na pobudo Avstralije, Kanade, Skandinavije in nekaterih drugih evropskih držav pred pol stoletja.

"Šport za vse nima svetovnega prvenstva ali kakšnega teniškega grand slama, je pa vseeno povezovalni element prebivalcev vsega sveta, ne glede na raso, starost ali kako drugo siceršnjo razliko. Gre dejansko za svetovno gibanje in ne za utopijo," je menil Baumann.

Kongres organizirata OKS in Športna unija Slovenije - zveza društev za športno rekreacijo in športno vzgojo (ŠUS). Častni predsednik je slovenski predsednik Borut Pahor.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija