Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS bo gradil nov namakalni sistem na področju katastrskih občin Ankaran in Bertoki, ki bo zajemal 83 hektarjev kmetijskih zemljišč. Večina zemljišč je v lasti sklada, zato dodatna soglasja lastnikov ne bodo potrebna. Gradnja naj bi se začela po pridobitvi vse dokumentacije, končana pa bo predvidoma do konca leta 2027.
OBALNO KMETIJSTVO BO BOLJ ODPORNO NA SUŠO: Nov namakalni sistem naj bi bil končan do konca 2027
Koper
Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS načrtuje nov državni namakalni sistem na področju rodovitnih zemljišč v slovenski Istri, ki bo zajemal del katastrskih občin Ankaran in Bertoki. Gre za t. i. Ankaransko Bonifiko s površino 83 hektarjev, za potrebe namakanja pa se bo zgradil nov zadrževalnik vode s kapaciteto 45.000 m³. Kot pojasnjujejo na skladu, se bo zadrževalnik polnil v obdobju jeseni, zime in zgodnje pomladi, ko ima reka Rižana višek vode.
Izgradnjo bo financirala država iz proračuna, izvedbo pa bo organiziral sklad. "Sklad bo pridobival projektne pogoje, projektno dokumentacijo, organiziral izvedbo gradnje zadrževalnika, polaganja cevi in gradnje hidrantov," so pojasnili.
Ker se navadno pri izvedbi takšnih projektov rado zatakne pri lastniških razmerjih, nas je zanimalo, kako je s pridobitvijo soglasij lastnikov zemljišč. Sklad namreč za gradnjo potrebuje 67 odstotkov podpisanih "pogodb o namakanju". A kot pojasnjujejo na skladu, ne gre za soglasje 67 odstotkov lastnikov, ampak se mora pogodbeno urediti 67 odstotkov površin, ki se bodo namakale. "Na območju novega DNS Ankaranska Bonifika ima sklad 86 odstotkov svojih parcel, kar pomeni, da za gradnjo ne potrebujemo dodatno podpisanih pogodb z drugimi lastniki," navajajo. Kljub temu pa bodo organizirali sestanek z lastniki in zakupniki kmetijskih zemljišč za predstavitev projekta.
Medtem pa so priprave na nov namakalni sistem že stekle. Trenutno je v teku postopek za pridobitev vodnega dovoljenja, nato sledi pridobivanje še preostalih dovoljenj in projektnih pogojev. "Ko bomo pridobili vso potrebno dokumentacijo, bomo na Ministrstvo za kmetijstvo (MKGP) vložili vlogo za pridobitev odločbe o uvedbi novega državnega namakalnega sistema. Po prejeti odločbi pa lahko pričnemo z gradnjo," zatogavljajo na skladu. Nov namakalni sistem naj bi predvidoma zgrajen do konca leta 2027.
Hkrati z državnim namakalnim sistemom je v pripravi tudi občinski, ki bo pokrival območje Vanganelske doline. Mestna občina Koper (MOK) načrtuje namakalni sistem Vanganel za območje dobrih sto hektarjev kmetijskih površin, kjer bo vodni vir zadrževalnik Vanganel. Kot pojasnjujejo, projekt obsega gradnjo namakalnega sistema oziroma navezavo na že obstoječo akumulacijo, "kar ne predstavlja prevelikega posega v prostor in bo tudi olajšalo postopke same izvedbe".
V preteklih dveh letih sta bili objavljeni dve javni naročili za izbor projektanta, a sta bili obe neuspešni zaradi previsokih ponudb. "Novo javno naročilo bomo objavili predvidoma jeseni," so potrdili v kabinetu župana Aleša Bržana.
MOK si bo za projekt prizadevala pridobiti nepovratna sredstva iz fonda kmetijske politike za Slovenijo v obdobju 2021–2027 in iz evropske kmetijske politike. Višina naložbe še ni znana. "Več o višini naložbe in o delu nepovratnih sredstev, ki bi jih občina lahko prejela, bomo vedeli po izdelanem projektu in investicijskem programu," navajajo v MOK, kjer dodajajo, da bodo lastniki in zakupniki kmetijskih zemljišč v času projektiranja seznanjeni s projektom in tudi pozvani k podaji soglasij.