OBALNI OBRTNIKI NA ROBU PREŽIVETJA: Elektrika 7-krat dražja, bodo za toliko poskočile tudi cene storitev?

Koper

Visoka rast cen elektrike, ki dosegajo rekordne ravni, zelo slabi tudi obalno gospodarstvo, ki že bije plat zvona. Kako so lahko računi za podjetja nekajkrat višji kot v preteklosti, se mnogi sprašujejo, predvsem pa, kaj nas še čaka. Naši sogovorniki opozarjajo, da je tak skok cen elektrike nerazumen, saj večino električne energije Slovenija proizvede sama, zato je zelo verjetno, da gre v ozadju za špekulacije in željo po nenormalnih dobičkih. To pa je glede na dejstvo, da so v Sloveniji proizvajalci in distributerji elektrike večinoma v lasti države, še bolj nerazumljivo. Obupani obrtniki in podjetniki se sprašujejo, kje je meja in kdaj bo država preprečila zlom podjetij, ki bo nedvomno sledil, kolikor se nora rast cen elektrike ne bo zaustavila.

Sum na kartelno dogovarjanje in sedemkrat višja cena

Zgovorna je izkušnja podjetja Kemipas, ena od mnogih podobnih. Po besedah tamkajšnje prokuristke Natalije Gulič so tako kot druga podjetja tudi v Kemiplasu zakupovali elektriko za dve leti zaradi zagotavljanja fiksne cene ne glede na tržna nihanja. Potem pa je sledilo šokantno presenečenje. "Zato smo bili zelo presenečeni, ko smo v začetku decembra 2021 dobili obvestilo o novih cenah, ki so bile v danem trenutku kar nekajkrat višje. Odzvali smo se s pridobitvijo konkurenčnih ponudb, vendar smo imeli pri tem nemalo težav. Tako so na primer nekateri dobavitelji zavlačevali s svojo ponudbo, zato se nam je pojavil sum, ali ni bilo že takrat v ozadju kartelno dogovarjanje o cenah. Na nek način vodijo takšni dogovori v izsiljevanje, saj mora podjetje nato pristati na ponujeno ceno – v našem primeru smo bili primorani zakupiti elektriko po skoraj sedemkrat višji ceni, kar je nevzdržno," poudarja Guličeva.

"Vsi smo upali na korekcijo cen tudi za gospodarstvo, ki pa je do sedaj ni bilo. Gospodinjstvom se pomaga, kar je prav, vendar je potrebno pomagati tudi gospodarstvu. Nekateri v poslovnem okolju teh problemov še ne občutijo, ker imajo še veljavne stare aktualne pogodbe, a ko se jim bodo te iztekle, se jim bodo ob večkratniku povečanju cen električne energije poslovni modeli sesuli. Verjetno ne vedo, kaj jih čaka." Kot meni Guličeva, podjetjem ni povsem jasno, kaj se dogaja in kakšne bodo posledice. Prisiljena so zviševati cene izdelkov in storitev, trg pa tega ne bo zaradi znižanja kupne moči sprejel, zato ne bi bilo presenečenje, če bo temu sledil val stečajev"Zelo upam, da bo vlada, kot je obljubila skupaj z gospodarsko ekipo, ponudila rešitev reguliranih vzdržnih cen, ki bodo omogočile preživetje podjetij, možnost planiranja in predvsem ohranjanja delovnih mest. Prepričana sem, da bo ob dejstvu, da Slovenija kar 70 odstotkov elektrike proizvede doma in le manjši del kupuje na svetovni borzi, imela vzvode za ustrezno rešitev."

Prej 300, zdaj 1.200 evrov

Natalija Gulič in Igor Čurin

Podobno meni tudi Igor Čurin, podjetnik in predsednik KS Žusterna, ki poudarja, da so računi za elektriko, ki jih dobivajo, enormni. "Obrtniki in podjetniki bodo moral cene svojih storitev izredno povišati, da bodo sploh preživeli. Na primer, podjetje, ki je prej plačevalo 300 evrov elektrike mesečno, dobiva zdaj račun v višini 1.200 evrov. Kam naj ta strošek prenese, če ne na končnega potrošnika? Bo ista storitev, ki je prej stala npr. 80 evrov, zdaj stala 300 evrov? Kje je meja takšnega početja? Na ta način, da država s takšnimi cenami elektrike obremenjuje gospodarstvo, se ne da preživeti, gospodarstvo tega enostavno ne zmore. Obenem niso povedali niti enega razloga, zakaj se je moralo vse tako podražiti. Slišimo samo izgovore, enkrat je to covid, drugič Ukrajina, naredi se pa ne nič. Če menijo, da bo država subvencionirala državljane tako, da bo denar črpala iz gospodarstva prek astronomskih cen elektrike, se to ne bo izšlo. Podjetja tega ne bodo zmogla in se bodo zaprla in kaj bo potem, nihče ne razmišlja."

Ker torej postajajo poslovne razmere za številna podjetja in obrtnike nevzdržne, smo se za oceno aktualne situacije obrnili tudi na Območno obrtno-podjetniško zbornico Koper. Več sledi. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Bayliner |  14 .09. 2022 ob  14: 36
@manofstel - ti samo odjadraj v "raj", skupaj s svojimi bolanimi komentarji. Le kdo te bo pogrešal, hehehehehep
ManofSteel |  13 .09. 2022 ob  14: 16
-8
Komaj čakam, da odjadram iz te vukojebine...hahahahaha
ManofSteel |  13 .09. 2022 ob  14: 13
-5
Zdaj imate Svodonjake s tattoji na rami in rokami v žepu...prava elita za debilčine, ki so jim namenili glasove hahahahaha
Pjero Shriba |  13 .09. 2022 ob  12: 36
-1
Istrijan, ki bi rad mel Vrtovca, bi moral še dodat, da z Vrtavcem se cena plina sploh ne bi višala, kor v ostali Evropi.
Tako je namreč izjavil pred volitvami.
Hahahahaha veliki Vrtovec.
Martin Kacur |  13 .09. 2022 ob  11: 38
potreben bo še en rebalans proračuna. Načrtovani prilivi od davka na dobiček bodo v naslednjem letu minimalni. Najslabše bodo poslovali trgovci z energenti. Prodajte delnice Petrola, ker bo zaradi visokih nabavnih cen šel v stečaj. In potem bo kdo rekel da je to tržno gospodarstvo, ker deluje konkurenca. Bale. Čez blok stane liter mleka Mlekarne celeja 3,5 0,89 €.
Istriano |  13 .09. 2022 ob  11: 38
Kar ste volili to ste dobili.
frikofrkic |  13 .09. 2022 ob  10: 23
17
Ta Čurin vedno nekaj naklada brez realne osnove. On naprimer montira klime, delež elektrike v njegovem poslu je gotovo manj kot 5%. A cene so razni obrtniki že zvišali za najmanj 15% pred meseci, češ da so višje cene energentov.
Nehajte prekomerno služiti na naš račun, zvišajte cene za normalen %, pa bo.
Pjero Shriba |  13 .09. 2022 ob  10: 00
13
Ta obrtnik išče butast izgovor za kasirat.
Če se mu je elektrika povišala iz 300 na 1200, pomeni 900 evrov več.
Sedaj pa naj vsaka stranka njegovo storitev namesto 80 plača kar 300 evrov.
Ma kaj ta obrtnik ima samo 4 (ŠTIRI) stranke ?
Račun je enostaven 300 - 80 = 220 evrov in 900/220 = 4 stranke.

Ni mi pa jasno zakaj ima ta mali obrtnik tako visoko ceno elektrike, ko pa vsi ostali nismo zaznali nobene podražitve.
MA KDO JE NAPISAL TA ČLANEK jQuery112302676149566617505_1663055112404
td |  13 .09. 2022 ob  09: 23
To mi pa res ni jasno, če je taka razlika med velikimi in malimi odjemalci. Na računu elektrike za stanovanje ne vidim prav nobene razlike, na kratko je bilo pol leta nazaj, zdaj enako.