Predsednik republike Borut Pahor je v znak žalovanja in izjemne zapuščine preminulega nekdanjega predsednika Južnoafriške republike Nelsona Mandele ukazal danes spustiti na predsedniški palači zastave na pol droga. Tako bo tudi na dan pogreba tega južnoafriškega borca za svobodo, enakopravnost in spravo, so sporočili iz predsednikovega urada.
Ob smrti Mandele na predsedniški palači v Ljubljani zastave na pol droga
Zastave bodo na pol droga tudi drugod po svetu. Ameriški predsednik Barack Obama je tako po poročanju francoske tiskovne agencije AFP odredil, da bodo zastave na pol droga do ponedeljkovega sončnega zahoda na Beli hiši, ameriških diplomatskih misijah, vojaških poslopjih, pomorskih postajah in vojaških ladjah.
Francoski premier Jean-Marc Ayrault je prav tako odredil, da bodo na pol droga izobešene vse francoske zastave. "Žaluje vse človeštvo," je drugi dan obiska na Kitajskem dejal francoski premier.
Predsednik republike Pahor je sicer v četrtek zvečer ob Mandelovi smrti dejal, da je Mandela premočrtno verjel v svobodo, enakopravnost in spravo in da je metafora neomajne vere v boljši svet.
"Uresničil jih je, ne da bi se maščeval tistim, ki so mu jih skušali vzeti. S svojo državniško modrostjo in vizionarstvom je odprl povsem novo poglavje prihodnosti Južnoafriške republike. Z zvestobo sebi in svojemu narodu ter skupnim idealom po boljši in bolj pravični družbi, pa je navdihoval ves svet," je izpostavil predsednik.
Zato kljub smrti po njegovih besedah Mandela še naprej ostaja moralni mejnik in vzor človeštvu.
Južnoafriški heroj in ikona boja proti apartheidu Nelson Mandela je v četrtek v starosti 95 let umrl po dolgi bolezni. Mandela se je po padcu apartheida zapisal v zgodovino kot prvi temnopolti predsednik Južnoafriške republike. Nobelov nagrajenec za mir, ki je zaradi svojega boja proti rasističnemu režimu 27 let preživel v zaporu, je po svetu veljal za simbol svobode. Datum pogreba še ni določen.