V prostorih UP FAMNIT je med 20. in 21. novembrom 2024 potekalo tretje srečanje konzorcija PRO-COAST, v katerem sodelujejo ekologi in raziskovalci iz 20 organizacij iz 14 držav, med njimi poleg Slovenije tudi Belgija, Grčija, Španija, Italija, Nemčija, Estonija, Romunija, Črna gora, Ciper, Malta, Združeno kraljestvo, Norveška in Irska.
O NAPREDKU IN CILJIH ZA 2025: UP FAMNIT je v okviru projekta PRO-Coast gostil 3. srečanje konzorcija (FOTO)
Koper
Med dvodnevnim srečanjem so partnerji razpravljali o napredku in dosežkih, obravnavali pa tudi izzive, s katerimi so se soočali, ter začrtali ambiciozne cilje za prihodnost.
Skupina za Molekularno ekologijo na oddelku za biodiverziteto UP FAMNIT je v sklopu triletnega projekta PRO-COAST zadolžena za študijo primera na območju Strunjana v sodelovanju s Krajinskim parkom Strunjan. V okviru projekta raziskovalci zbirajo podatke o opažanjih živali z uporabo aplikacije SRNA ter se povezujejo z različnimi deležniki, pri čemer posebno pozornost namenjajo interakcijam med ljudmi in prostoživečimi živalmi, kar bo ob koncu prispevalo tudi k zmanjšanju njihovih konfliktov.
O projektu
Približno 40 odstotkov Evropejcev živi v predelih obale (v območju do 100 km), kjer se opazno zmanjšujejo naravne storitve, ki zagotavljajo temeljne vire, kot so hrana, voda, zdravje in rekreacija. Ta izguba naravnih virov ima še posebej velik vpliv na določene skupine prebivalstva, pri čemer je vpliv za nekatere bolj izrazit kot za druge. S tem namenom si v sklopu projekta PRO-Coast projektni partnerji prizadevajo pomagati lokalnim skupnostim pri ohranjanju in obnovi naravnih bogastev ter ekosistemskih storitev po vsej Evropi, spodbujajo pa tudi uporabo lokalnega znanja in izvajanja aktivnosti,ki prispevajo k ohranjanju kopenskih, morskih in drugih naravnih virov ter zaščiti vrst. S tem namenom deležnike aktivno vključujejo skozi različne dogodke, kot so delavnice, izobraževalne seminarje, konference in spletne forume.
Srečanje vseh 20 projektnih partnerjev je omogočilo poglobljeno razpravo o napredku, doseženem v prvem letu projekta, ter o strateškem načrtovanju za prihodnje leto, kar je postavilo temelje za leto 2025. Do zaključka projekta si partnerji prizadevajo za razvoj učinkovite strategije za izboljšanje okoljske politike ter spodbujanje trajnostnega razvoja v lokalnih skupnostih. Projekt trenutno vključuje skupno 10 študij primerov iz različnih obmorskih mest po Evropi.