Na Kitajskem te dni vzbuja pozornost primer kitajskega novinarja, ki naj bi za denar objavljal neresnične informacije. Chen Yongzhou, novinar časnika Xinkuaibao, je na državni televiziji danes dejanje priznal in se opravičil podjetju, o katerem je objavil vrsto neresničnih člankov. Kot je dejal, je to storil "zaradi denarja in slave".
Novinar priznal, da je za denar objavljal neresnične informacije
Chen, oblečen v zeleno zaporniško uniformo, se je danes pojavil na državni televiziji CCTV, in se v kamero opravičil podjetju Zoomlion, o katerem je v svojih člankih objavljal neresnične in nepreverjene informacije.
"To sem storil predvsem zato, ker sem hlepel po denarju in slavi. Bil sem izrabljen. Spoznal sem svojo napako. Kršil sem novinarsko etiko...," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP med drugim dejal Chen.
Novinarja časnika Xinkauibo s sedežem v Guangdongu so prijeli minuli petek zaradi suma povzročitve škode ugledu podjetja. Chen naj bi objavil vrsto člankov, v katerih je pisal o finančnih težavah Zoomliona, ki se ukvarja z izdelavo strojne opreme in je delno v državni lasti.
Umetno napihoval podatke o dobičku
Chen naj bi v svojih člankih Zoomlion, čigar delnice kotirajo na borzah v Hongkongu in Shenzhenu, obtožil, da je umetno napihoval podatke o dobičku, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Po poročanju CCTV je Chen "večkrat prejel med nekaj tisoč in nekaj deset tisoč juanov" za vrsto člankov, katerih namen je bil "negativno poročanje" o podjetju Zoomlion.
27-letni novinar sicer ni želel razkriti identitete ljudi, ki so mu, kot je dejal, plačali, da je pristojnim borznim oblastem poročal o domnevnih finančnih nepravilnostih podjetja.
Aretacija vzbudila veliko pozornost
Chenova aretacija je v kitajski javnosti vzbudila veliko pozornost, saj je časnik, za katerega je pisal, na svoji naslovnici dvakrat objavil poziv k njegovi izpustitvi. Na današnje javno priznanje njihovega novinarja se pri časniku sicer še niso odvali, poroča britanski BBC.
Na kitajski televiziji se je v zadnjem času po navedbah poznavalcev razmer pojavilo veliko število uglednih ljudi ali politikov, ki so priznali svoja kazniva dejanja. Zagovorniki človekovih pravic pa so dokaj kritični do takih priznanj, saj so po njihovem pogosto izsiljena in storjena pod pritiskom, še poroča BBC.