NIJAZ HASTOR ODDAL PONUDBO ZA CIMOS: Dolgove naj bi refinanciral z Rusi

Koper

Najvišjo nezavezujočo ponudbo za koprski Cimos naj bi oddala Nijaz Hastor, nekdanji lastnik Prevent Globala, ki je leta 2010 končal v stečaju. Cimosove dolgove naj bi refinanciral s kapitalom ruske banke VTB. Za Cimos in njegove posamezne dele naj bi se zanimalo deset ponudnikov.

Nijaz Hastor naj bi oddal najvišjo nezavezujočo ponudbo za Cimos. Hastor je bil največji lastnik propadlega koncerna Prevent Global, ki je s stečajem pustil na cesti 1260 brezposelnih, piše Dnevnik. Hastor, lastnik skupine ASA iz Bosne in Hercegovine ter nemške družbe Prevent Dev, je marca kupil Cimosovo tovarno v Srebrenici. Koprsko skupino, ki zaposluje 7000 ljudi, naj bi mu pomagala financirati ruska državna banka VTB. Po neuradnih informacijah naj bi koprski Cimos skupaj z dolgovi ocenil na 250 milijonov evrov.

V igri za Cimos osem do deset ponudnikov

Ponudniki naj bi prihajali iz ZDA, Nemčije, Italije, Španije, ... Nekatere naj bi zanimali le posamezni deli skupine. V DUTB, ki vodi konzorcij prodajalcev Cimosa - v lasti imajo 92 odstotkov delnic, zaradi občutljivosti informacij, le teh ne razkrivajo. V javnost so pred časom prišle informacije, da se za nakup Cimosa zanima ameriški avtomobilski dobavitelj Dura Automotive Systems, v vodstvu katerega je pred leti služboval aktualni predsednik Cimosove uprave Gerd Rosendahl.

VTB od lani financira hrvaški Agrokor

Koprski Cimos je pomemben dobavitelj avtomobilskih velikanov. Cimosove dolgove naj bi Hastor refinanciral s pomočjo druge največje ruske banke VTB, ki je prejšnji teden z 200 milijoni evrov dokapitalizirala svojo izpostavo s sedežem v Frankfurtu. Od lani je med večjimi financerji Agrokorja.

Cimos mora prihodnji mesec poravnati prvi obrok v višini 1,75 milijona evrov

Cimos bo moral v prihodnjih dveh letih vrniti dolgove. Matična družba je imela junija letos za 145 milijonov evrov finančni obveznosti. Novembra mora dobaviteljem poravnati prvi obrok v višini 1,75 milijona evrov. V letu 2017 bo Cimos začel poravnavati obveznosti do bank in drugih upnikov v višini 25 milijonov evrov na leto. Poplačali naj bi jih v osemih letih oziroma prej, s pomočjo kupca, ki bi z nakupom družbe refinanciral dolgove.

Dobavitelji odhajajo drugam

Zaradi finančnih težav in insolventnosti so Cimosovi kupci začeli iskati druge dobavitelje. Pred poletjem je ameriška multinacionalka Eaton prekinila sodelovanje z družbo Cimos Tam iz Maribora. Z novim letom naj bi odpovedal naročila koncern PSA. V Fordu naj bi sodelovanje s Cimosom omejili.

Deli novico:

Notranje oko |  23 .10. 2015 ob  06: 43
Človeku se še sanja ne kakšni ljudje vodijo to podjetje! Še bog je dvignil roke od njih.
boki bokser |  23 .10. 2015 ob  03: 25
mi jesmo najbolšejša firma na svietu
puntar |  22 .10. 2015 ob  09: 42
Sramota


nadangel Gabrijel |  22 .10. 2015 ob  05: 47
Prisilna poravnava je bila napaka. Krivdo nosi vlada. Krivdo nosi tudi sedanja uprava, za katero je bilo očitno važno samo to, da imajo prste v torti. Prisilka je bil političen proces in ni bilo potrebno biti posebno pameten. Namesto, da bi se uprava ukvarjala z kupci so se šli kvazi politiko. Normalno, med tem so kupci bežali....šefica kadroske službe pa je upešno opuščala kadre, ki ji niso bili po godu. Cimos je že v tem trenutku kadrovsko podhranjen z tehničnimi kadri in kako do eventuelno novih projektov ? Kupci to poznajo in njihove reakcije so logične. In na koncu si ta uprava izplača še nagrade za ta gospodarski kriminal.
kolena se tresejo |  21 .10. 2015 ob  14: 46
polovico zaposlenim ker jih bo odpustu
obala |  21 .10. 2015 ob  13: 27
Kakor sem seznanjen, je bil CIMOS v obdobju 2002 do 2006 vzor dobre in strokovne organiziranosti.Bili so med prvimi v Sloveniji, ki so uvajali Citroenove standarde organiziranosti. Citroen pa je že takrat kopiral Toyoto.Očitno je staro vodstvo slabo kadrovalo novodobne kadre, ki so bili prepolni samega sebe.
korekten |  21 .10. 2015 ob  12: 56
Eden glavnih pogrebnikov dr.Janez Gradišek.Imel vodilno funkcijo v vseh upravah v zadnjih petih letih.V enem momentu sedel na treh stolčkih in zato prejemal enormno plačilo.Doktorat naredil iz tehničnih detajlov, vodstvene in organizacijske sposobnosti enake čistilcu oken.Navedeni človek je v kazenskem postopku,zaradi lažnih prikazov evropskih sredstev.V večino tovarnah "razbil" kreativne time in okoli sebe zbral nekaj nesposobnih oportunistov,ki krasno služijo.To so nevarni novodobni "menadžerčki", ki bi za svojo osebno korist prodali vse strokovne in moralne norme.Takim kadrom je potrebno v Sloveniji prepovedati opravljati vodstvene funkcije...