Občina Izola je preko zunanjega izvajalca dimnikarskih storitev, podjetja Gipo d.o.o., preverila vse peči in ostale dele sistema ogrevanja pri stanovanjih v občinski lasti. Pomanjkljivosti so sanirali, ob tem pa ugotovili, da je pri dimnikih v večstanovanjskih objektih in blokih zadeva tako rekoč katastrofalna. Ker pri lastniških stanovanjih nimajo nobenega vzvoda za rešitev težav, tako apelirajo na vse prebivalce, da sami preverijo svoje sisteme.
Na občinskih stanovanjih je bila v minulem letu opravljena analiza stanja, pregled plinskih grelnikov, opravljen servis peči, štiri so zamenjali, namestili pa so tudi javljalnike prisotnosti ogljikovega monoksida (CO).
"A to smo storili le na stanovanjih v občinski lasti, pozivamo pa, da to storijo tudi lastniki stanovanj, saj v primeru slabo ali napačno delujočega sistema ne ogrožate le lastne varnosti, pač pa varnost celega bloka," je na novinarski konferenci povedal župan Igor Kolenc. Sam želi apelirati, predvsem zato, ker se je izkazalo, da je stanje ponekod katastrofalno.
Najhuje je z dimniki
Po besedah Mavricija Pavletiča iz družbe Gipo d.o.o. je že pri plinskih napeljavah veliko delov neprimernih oziroma v slabem stanju in tako zelo nevarnih. Občina je v "veliki servis" vložila dobrih 30.000 evrov in tako rešila težave, a to je le 10 odstotkov plinskih peči v mestu.
Zadeva, ki še bolj skrbi, pa so dimniki. Kriza, vse manj denarja, po drugi strani pa vse višje cene energentov so razlogi, da se vse več ljudi ne želi več greti na plin, zato v stanovanja vgrajujejo peči na trda goriva. To pa v večini primerov naredijo laično, oziroma povsem napačno, kar povzroča splošno nevarnost.
"Pri pregledu smo ugotovili, da se ljudje sami priključijo na dimnik, ki je v bloku, čeprav je to le rezervni dimnik, na katerega lahko priključimo peč z najvišjo močjo pet kilovatov. Nekateri pa tega ne upoštevajo in ne vedo. Rezervni dimniki niso za stalno uporabo, nanje pa se lahko posameznik "priklopi" le ob soglasju dimnikarske službe, ki preveri, če je vse v skladu z varnostnimi predpisi. Nihče pa ne sme manjšati že tako zelo majhne kapacitete dimnika, s tem da skozi slednjega vleče razne cevi in mu odstranjuje mrežice, kar pomeni, da se lahko v njem zbirajo golobi in ga zamašijo," je pojasnil Miha Gruden iz podjetja Gipo, d.o.o.
"Če bi kdo sam menjeval peči v občinskem stanovanju, bi mi to smatrali kot hujšo kršitev pogodbe," je še pojasnil župan. Po drugi strani pa imajo tako upravitelji kot tudi dimnikarske službe pri tem precej zvezane roke. Za začetek, nihče ni dolžan pustiti omenjenih oseb v stanovanje, poleg tega pa so tudi v primeru najdenih nepravilnosti v pristojnosti omenjenih služb na voljo le opozorila. Postopek, ki vodi do prijave na inšpekcijsko službo, je namreč zelo zapleten. To naj bi sicer v kratkem uredila nova zakonodaja in omenjeni postopek skrajšala. Do tedaj pa z izolske Občine prihaja predvsem eno sporočilo, ki apelira na vest ljudi. "Želimo, da vsi poskrbijo za svojo varnost in tako tudi za varnost celotne skupnosti," je zaključil župan.
Več iz rubrike Mesta:
Dodatni zapleti pri izgradnji predora Markovec