NEVAREN RAZNOZOBI GRINT: V sečoveljskem krajinskem parku so izvedli njegovo odstranjevanje

Piran

V Krajinskem parku Sečoveljske soline so pred dnevi izvedli odstranjevanje raznozobega grinta. Gre za invazivno tujerodno vrsto, ki izvira iz Južne Afrike in povzroča zastrupitev pri živalih, tudi njihov pogin. Strupi v raznozobem grintu so lahko rakotvorni in škodljivo vplivajo na jetra, zato še posebno odsvetujejo, da se ga dotikamo ali nabiramo.

Kot opozarjajo v Krajinskem parku Sečoveljske soline (KPSS), se v Sloveniji srečujemo z vse več invazivnimi tujerodnimi vrstami. Številne med njimi povzročajo kmetijsko in gospodarsko škodo, nekatere so tudi nevarne za zdravje ljudi. Prav vse pa negativno vplivajo na biotsko raznovrstnost, saj izrinjajo naše domorodne vrste in spreminjajo značilnosti ekosistemov.

Tako so pred dnevi organizirali odstranjevanje posebej strupenega raznozobega grinta, ki je v Evropo prišel iz Južne Afrike z ovčjo volno, v Slovenijo pa prek Italije. Ima strupene alkaloide, ki pri molznicah prehajajo v mleko, s pelodom pa tudi v med, zato ta rastlina lahko povzroči strupenost teh živil. Kot opozarjajo v KPSS, povzroča tudi zastrupitev pri živalih, ki ga uživajo ali celo njihov pogin. Strupi v raznozobem grintu so lahko rakotvorni in škodljivo vplivajo na jetra

Raznozobi grint pa ni edina invazivna vrsta, s katero se soočajo v sečoveljskem krajinskem parku. Kot vsa zavarovana območja imajo seznam invazivnih tujerodnih vrst, saj je to ena od nalog pri upravljanju z zavarovanimi območji. Na njem se pojavljajo tako rastlinske kot tudi živalske tujerodne vrste. Med rastlinskimi poleg raznozobega grinta na tem področju množično raste še luskasta nebina, verlotov pelin, topinambur in kanela ali navadni trstikovec. Med živalskimi vrstami so prisotne tujerodne želve okrasne gizdavke, nutrija, osa grebača zidarka ter zadnja leta še modra rakovica.

"Zaenkrat gospodarske škode ne beležimo, nastaja pa vsekakor škoda na avtohtoni biodiverziteti zaradi kompeticije, izrinjanja in izginotve avtohtonih vrst," je za Regional pojasnil Iztok Škornik, strokovni sodelavec za naravovarstveni monitoring in naravovarstveni nadzornik KPSS. "Potencialno nevaren za ljudi in živali je le raznozobi grint, zato smo ga odstranili. Odstranjevanje bomo nadaljevali tudi drugo leto, ko bodo nekatere rastline ponovno pognale iz neodstranjenih delov korenin. Sicer pa ostale tujerodne rastline redno mulčimo pred cvetenjem."

Ob tem je na mestu opozorilo, da trganje rastlin v parku ni dovoljeno, vsekakor pa posebej odsvetujejo dotikanje ali nabiranje raznozobega grinta.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija