NESREČO PLANINCEV NA MALI MOJSTROVKI PREISKUJE POLICIJA: "V takih razmerah ne pelješ skupine tja, morala bi biti kazenska ovadba" (FOTO)

Kronika

Snežni plaz, ki je včeraj tik pod vrhom Male Mojstrovke odnesel sedem pohodnikov, pri čemer sta se dva huje poškodovala, je le ena od vse bolj pogostih gorskih nesreč pri nas. K sreči smrtnih žrtev ni bilo. Kot je za N1 portal povedal gorski reševalec Klemen Gričar, v takšnih razmerah kot so bile včeraj, zagotovo ne pelješ skupine tja. Vodnik in še en član skupine sta se pred snežno gmoto umaknila, ostali pa so bili poškodovani. Kot je povedal Gričar, je bila velika sreča, da so vsi preživeli in po njegovem mnenju bi morala za tako početje slediti kazenska ovadba. 

Skupina sedmih oseb naj bi bila v povsem zimskim razmerah na Mali Mojstrovki na tečaju varne hoje v gorah, ki ga je organiziralo športno društvo Jeti. Njihov vodnik naj bi bil gorski reševalec, ki pa naj ne bi bil član združenja gorskih vodnikov. Medtem ko sta se vodnik in še en član skupine uspela pravočasno umakniti, je plaz oziroma tako imenovan opast, preostale štiri odnesel.

Kaj je opast?

Na vrhu grebena se naredi snežna streha, na katero veter nanaša dodaten sneg. Ko se opast prelomi, se plasti snega spustijo po steni navzdol.

Sneg je štiri člane skupine odnesel po grapi približno 150 višinskih metrov. Ustavili so se približno na nadmorski višini 1800 metrov, zasut ni bil nihče.

Poročilo Gorske reševalne zveze Slovenije o včerajšnji intervenciji

Poleg gorskih reševalcev so sodelovali še trije gorski policisti, posadka helikopterja Slovenske vojske in policije, helikopterska nujna medicinska pomoč in nujna medicinska pomoč z reševalnimi vozili. Reševanje je potekalo v izjemno zahtevnih zimskih razmerah in tudi izjemno zahtevnih vremenskih razmerah.

Aleš Robič, vodja reševalne akcije in gorski reševalec GRS Kranjska Gora, je pojasnil, da je planince plaz presenetil tik pred izstopom iz grape. Dva, ki sta tudi ostala nepoškodovana, sta se plazu nekoliko izognila, ostalih pet pa je plaz odnesel 150 višinskih metrov nižje, kjer so se ustavili. Sreča je bila, da nobeden ni bil zasut.

Glede na vremenske razmere, se je reševanje vodilo na dva načina in sicer, z aktivacijo vojaškega in policijskega helikopterja, kot tudi s pripravo na klasično reševanje, saj so se vremenski pogoji ves čas spreminjali in razmere za letenje, niti reševanje res niso bile ugodne. V času poteka reševalne akcije je zapadlo 10 cm novega snega.

Helikopterja sta lahko prenesla vseh pet ponesrečenih do meje megle, od te meje pa so reševalci s tehniko štafetnega spusta po vrvi in na roke prenesli ponesrečene 300 višinskih metrov. Razmere so se okoli 14.00 toliko izboljšale, da je helikopter lahko prepeljal dva huje poškodovana v UKC Ljubljana. V naslednjih dveh urah so reševalci na klasičen način prenesli še preostale tri ponesrečene, od katerih je bil še eden prav tako prepeljan z vojaškim helikopterjem, dva pa so z reševalnimi vozili v SB Jesenice.

Reševalna akcija je bila uspešno zaključena okoli 16.00.

Nadporočnik 151. helikopterske eskadrilje Matija Zupančič je povedal, da se je posadka ob aktivaciji opremila z vso potrebno opremo za reševanje iz plazov, tudi lavinsko žolno. Zaradi predvidevanja, da bo reševanje potekalo dlje časa, so takoj stekli vsi potrebni postopki z operativnim centrom Poveljstva sil Slovenske vojske za cisterno z gorivom, ki je v Lescah z gorivom oskrbovala vojaški in tudi policijski helikopter. Ker so bili pogoji za letenje res slabi, je bil cilj posadke čim več reševalcev pripeljati čim bližje ponesrečencev, kjer pa je bilo zaradi same zahtevnosti terena potrebno vitlanje.

Gorska policijska enota je istočasno izvajala tudi svoje postopke preiskave nesreče. Matej Brajnik, vodja gorske enote policije je poudaril, da so bili po prvem pregledu vsi planinci primerno opremljeni, da je bila koordinacija med vsemi službami na zelo visokem nivoju in da bo policija v prihodnjih dneh še temeljito preiskala vse vzroke in okoliščine nesreče.

Najhujše gorske nesreče pri nas

10. junij 1997 - V hudi nesreči med usposabljanjem za helikoptersko reševanje v Turskem žlebu nad Okrešljem je umrlo pet gorskih reševalcev.

11. september 1997 - V severni steni Male Mojstrovske sta se smrtno ponesrečila mlada člana alpinističnega odseka z Jesenic.

24. junij 2006 - Pri sestopanju skozi Ozebnik med Velikim in Srednjim Rokavom je planinka padla po zelo strmem snežišču in med drsenjem podrla dva planinca, ki sta prečkala snežišče nekoliko nižje. Planinka in eden od planincev sta umrla na kraju nesreče.

23. avgust 2015 - Pri vzponu na Mangart se je smrtno ponesrečila češka planinka, med Domom Valentina Staniča pod Triglavom in grebenom Rjavine pa je zdrsnil planinec.

1. november 2015 - Med planinskima postojankama Staničev dom in Kredarica so našli dva mrtva planinca.

3. avgust 2019 - Pri vzponu na Spodnji Rokav na območju Mojstrane se je zaradi padca s stene na višini okoli 2200 metrov smrtno ponesrečil slovenski gornik, tuji gornik pa je pri sestopu s Triglava padel z večje višine proti Planiki.

13. in 14. februar 2021 - Pod snežnim plazom na italijanski strani Kanina je 13. umrl slovenski turni smučar, v dveh ločenih snežnih plazovih 14. pa so na Storžiču umrli trije alpinisti.

15. in 16. januar 2022 - V Bosovi grapi v Kamniško-Savinjskih Alpah je 15. zaradi zdrsa umrl hrvaški državljan, pri sestopu z Malega Triglava sta 16. v Snežno konto v dveh ločenih nesrečah v smrt zdrsnila slovenski in tuji državljan, še dva planinca pa sta se smrtno ponesrečila isti večer pri sestopu s Komne.

15. julij 2022 - V večjo skupino planincev, ki so se vračali s Triglava, je na Malem Triglavu udarila strela. Dva sta bila huje poškodovana in so ju rešili s helikopterjem, preostalih 16 lažje poškodovanih pa je ob zdravniškem nadzoru prenočilo na Kredarici.

9. april 2023 - Snežni plaz je tik pod Malo Mojstrovko odnesel pet slovenskih planincev, dva v skupini sta se mu izognila. Trije gorniki so se pri tem huje poškodovali in so jih s helikopterjem prepeljali v bolnišnico, dva pa lažje. Reševanje je bilo zaradi težkih vremenskih razmer, od megle in vetra do snežnih padavin, zelo oteženo, trajalo je sedem ur.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija