NEKATERI PO ŠESTIH MESECIH, DRUGI PO 40 LETIH: Najmanj ločitev v Ankaranu, največ pa v?

Koper

Medtem ko se število porok na slovenski obali nekoliko razlikuje od slovenskega povprečja, pa je pri razvezah slika nekoliko drugačna. Ali morda slikoviti pogled na Jadransko morje ščiti obalne zakone pred razpadom ali je morda ravno nasprotno? Statistični podatki odkrivajo, kje na Obali se najpogosteje ločujejo.

Razveze sledijo gibanju porok; manj je poročenih, manj je kandidatov za ločitve. Lani jih je bilo 2.165, približno toliko kot leta 2022. "Število razvez se zadnjih deset let giblje okrog 2.500 na leto, izjema je bil upad v covidnem letu 2020, ki mu je potem sledil porast v 2021. Število razvez je bilo najvišje leta 1983, vendar moramo upoštevati, da je bilo v tistem času tudi več porok," pojasnjujejo na Statističnem uradu RS (SURS).

V prvem četrtletju letošnjega leta se je razvezalo 467 parov ali 101 manj (18 odstotkov manj) kot v primerljivem obdobju lani. Največ ločencev je bilo iz starostne skupine od 40 do 44 let, največ ločenk pa iz starostne skupine 45 do 49 let oziroma 40 do 44 let. Povprečna starost ob razvezi je bila pri moških 48 let, pri ženskah pa približno 45 let. Zakonske zveze lani ločenih so se v povprečju končale po 14,6 leta. 37 parov se je razvezalo že v prvem letu zakona.

Najbolj se ločujejo v izolski občini, najmanj v Ankaranu

Čeprav so obalne občine glede števila porok nekoliko pod slovenskim povprečjem, pri ločitvah ne izstopajo. Po podatkih SURS se je lani v Sloveniji ločil en par na 1.000 prebivalcev, v Obalno-kraški regiji je povprečje malenkostno nižje in znaša 0,9, pri tem pa so obalne občine pokazale nekaj variacij. Ankaran je z dvema razvezama, kar pomeni 0,6 razvez na 1.000 prebivalcev, precej pod slovenskim povprečjem, prav tako Piran z 0,8 razveze na 1.000 prebivalce, koprska občina sledi regijskemu povprečju, prednjači pa Izola z 1,1 razvezo na 1.000 prebivalcev, ki je torej z ločitvami nad slovenskim povprečjem.

Podatkov o številu ločitev na upravnih enotah ne vodijo, saj je odločanje o razvezi zakonske zveze v pristojnosti sodišč oziroma v primeru sporazumne ločitve tudi notarjev. Pridobili pa smo podatke o številu vpisanih razvez zakonskih zvez na podlagi prejetih sklepov sodišč oziroma notarskih zapisov.

Na Upravni enoti Koper so lani zabeležili 61 ločitev, letos do zdaj že 71. "V letu 2023 je bilo v Matični register vpisanih 61 razvez zakonskih zvez, v letu 2024 do vključno 15. oktobra je bilo vpisanih 72 razvez zakonskih zvez," so pojasnili na UE Koper. 

Na območju UE Izola so lani zabeležili 27 razvez zakonskih zvez, v letu 2024, torej do 16. oktobra, pa 18 razvez. Kot pojasnjujejo, je ta trend enakomeren, v zadnjih letih je ločenih povprečno 25 parov letno. Kot opažajo, pride do ločitve v zelo različnih primerih. "Imeli smo primer po šestih mesecih, pa tudi do 40 let ali več po sklenitvi zakonske zveze," so navedli.

Na območju piranske upravne enote so lani zabeležili 37 razvez zakonskih zvez, v letu 2024 pa, do 16. oktobra, 30 ločitev. "Trend ločitev je v zadnjih letih razmeroma konstanten, brez večjih nihanj," so pojasnili na UE Piran.

Preverili smo tudi, kako je z ločitvami pri istospolnih zakoncih. Kot je znano, obstaja v Sloveniji od  31. januarja 2023, ko je začel veljati Zakon o spremembah Družinskega zakonika, možnost ispospolnih porok. Na Upravni enot Koper niso zabeležili nobene razveze zakonske zveze istospolnih zakoncev. V izoli so imeli v tem času eno ločitev, prav tako tudi v piranski upravni enoti. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija