NEBOTIČNIKI, SEGAJOČI DO OBLAKOV: Prihajajo stavbe, ki bodo preoblikovale mestna obzorja (FOTO, VIDEO)

Trendi

V prihodnjem desetletju bodo mestna obzorja po svetu doživela korenite spremembe, saj se arhitekti in inženirji trudijo premikati meje mogočega. Nebotičniki, ki se vzpenjajo v nebo, postajajo simboli človeške ambicije in tehnološkega napredka. V središču teh prizadevanj je pet izjemnih projektov, ki bodo postavili nove rekorde v višini, estetiki in funkcionalnosti. Najvišji med njimi bo presegel celo trenutnega rekorderja, Burj Khalifo, in bo segal več kot en kilometer v nebo ter gostil na tisoče ljudi. Odkrijte, kako bodo ti izjemni arhitekturni dosežki oblikovali prihodnost mest in življenja v njih.

Burj Mubarak Al Kabir

Burj Mubarak Al Kabir bo, ko bo zgrajen, postal ne samo najvišja stavba v Kuvajtu, temveč tudi na svetu. Z višino 1.001 metra bo za 170 metrov prekašal trenutno najvišjo stavbo, Burj Khalifo v Dubaju, ki je visoka 830 metrov. Dokončanje tega gradbenega podviga je načrtovano za leto 2035. Stavba bo vsebovala stanovanjske enote, hotele in poslovne prostore ter bo lahko sprejela do 7.000 prebivalcev. Nahajala se bo v Silk Cityju, pomembnem infrastrukturnem projektu na severu Kuvajta, ki je del kitajske pobude "Pas in cesta". Po ocenah iz leta 2011 naj bi projekt stal okoli 132 milijard dolarjev (približno 124 milijard evrov ali 103 milijarde funtov), kar pomeni, da bo to eden najdražjih in najradikalnejših gradbenih projektov v regiji.

Zaradi svoje ogromne višine bo stavba morala biti zasnovana tako, da vzdrži ekstremne vremenske razmere, kot so močni severozahodni vetrovi, znani kot shamal, ki pogosto povzročajo peščene nevihte. Burj Mubarak Al Kabir bo zaradi teh izzivov zgrajen iz treh medsebojno prepletenih struktur, ki se bodo zvijale in zagotavljale večjo stabilnost, piše The Sun.

View this post on Instagram

A post shared by Ian Fulgar (@ianfulgar)

New Tradewinds Square Tower

New Tradewinds Square Tower, ki so ga po obliki primerjali z velikansko šivalno iglo, naj bi dosegel višino 775 metrov. Stavba bo, če bo dokončana, postavljena v Kuala Lumpurju v Maleziji, kjer naj bi prekašala Petronasova stolpa, ki sta trenutno najvišja dvojna nebotičnika na svetu s 432 metri. Kljub prvotnemu načrtu, da bi nebotičnik dokončali do leta 2022, je bila gradnja leta 2018 zaustavljena in zdaj projekt ne napreduje.

Lakhta Center II

V St. Peterburgu v Rusiji načrtujejo gradnjo Lakhta Centra II, ki naj bi postal najvišja stavba v Evropi. S 703 metri bo prekašal obstoječi Lakhta Center, ki meri 462 metrov in trenutno drži evropski rekord. Gradnjo tega novega stolpa naj bi zaključili do leta 2030, stavba pa bo služila predvsem kot poslovni prostor in bo stala ob obali Finskega zaliva.

Shenzhen Tower

Shenzhen Tower na Kitajskem bo z višino 642 metrov predstavljal simbol širitve mesta Shenzhen proti vzhodu. Celoten kompleks bo vključeval poslovne, hotelske, stanovanjske in javne prostore. Na vrhu stolpa bodo več nebesnih vrtov, ki bodo ustvarili bolj zeleno okolje v urbanem območju. Posebnost stavbe bo stopničasta fasada, ki bo omogočala zbiranje deževnice za potrebe letne porabe vode.

Nexus Tower

V Shenzhenu načrtujejo tudi gradnjo 595-metrske stavbe, imenovane Nexus Tower. Ta nebotičnik bo imel posebno zasnovo, sestavljeno iz treh segmentov različnih višin, kar bo omogočalo več naravne svetlobe in boljšo prezračevanje. Da bi povečali stabilnost proti vetrovom, so arhitekti te tri dele zasukali in povezali v trdno strukturo, ki bo zagotavljala varnost in vzdržljivost. Stavba bo večinoma namenjena poslovnim in trgovskim prostorom ter bo imela na vrhu še 14-nadstropni hotel.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija