NE PARKIRAJTE KJERKOLI: Glodavci tudi na Obali povzročajo vse več škode na vozilih

Koper

Glodavci, predvsem podgane in miši, predstavljajo vse večjo grožnjo za voznike tudi na obalnem območju. Ti škodljivci, ki v hladnih mesecih iščejo toplo zavetje pod motornimi pokrovi, povzročajo ne le preglavice, temveč tudi materialno škodo na vozilih, saj pogosto pregriznejo kable, cevi in druge avtomobilske dele, kar lahko privede do okvare motorja. V zavarovalnicah poudarjajo, da stroški popravil niso zanemarljivi in svetujejo preventivne ukrepe za zaščito vozil.

Vse več voznikov je tudi na Obali deležno neprijetnih izkušenj z glodavci, zlasti podganami, ki na avtomobilih povzročajo škodo z glodanjem kablov in cevi oziroma drugih avtomobilskih delov. Najbolj pogosto je to v hladnih dnevih, ko pod pokrovom motorja najdejo zavetje. Včasih zaradi tega avto ne vžge, včasih pa posledice prisotnosti glodavca v avto odkrijejo šele avtomehaniki pri rutinskem servisu. Škoda, ki jo povzročijo glodavci na vozilu, ni zanemarljiva. Nekatere slovenske zavarovalnice smo zato povprašali, v kolikšni meri dobivajo škodne zahtevke s tega naslova in kaj bi lahko svetovali strankam za zaščito vozil pred škodo, ki jo povzročijo glodavci.

V Zavarovalnici Sava so potrdili, da so v zadnjih treh letih na območjih obalnih občin Ankaran, Koper, Izola in Piran prejeli kar nekaj škodnih primerov, povezanih s škodo, ki jo povzročijo glodavci na vozilih. "Primeri poškodovanja vozil so pogostejši v nenaseljenih območjih in pa območjih, kjer je več zelenih površin oziroma gozda, ki predstavljajo idealen bivalni prostor za glodavce," navajajo. Podatki zavarovalnice kažejo, da se število primerov povečuje, kar pripisujejo vse večjem številu vozil na cesti, okoljskim spremembam, ki vplivajo na vedenje glodavcev in drugim vzrokom. "Obalna regija je bolj izpostavljena zaradi ugodnega podnebja, ki omogoča celoleten aktivni življenjski cikel glodavcev," ugotavljajo, pri tem pa opozarjajo, da sodijo med bolj izpostavljene lokacije blizu naravnih habitatov glodavcev, kot so parki, gozdovi, travniki in manj naseljena področja. 

"Na Obali, kjer so ugodne podnebne razmere in ustrezna vegetacija, so lahko območja z več zelenja bolj prizadeta. Predeli Slovenije, kot so gozdnata območja in regije z milim podnebjem, na primer Obala in Prekmurje, so pogosto bolj ogroženi," dodajajo. Analiza škodnih primerov kaže, da se povprečen strošek popravila se giblje med 200 in 500 evrov, odvisno od obsega škode. "Pri cenovno dražjih vozilih lahko stroški presežejo 1000 evrov," navajajo v Zavarovalnici Sava.

Za voznike je pomemben podatek, da kritje škode zaradi glodavcev ni vključeno v osnovno avtomobilsko zavarovanje (AO), temveč vključuje omenjeno kritje Zavarovanje avtomobilskega kaska (AK) in delna kasko kombinacija D.

Voznikom svetujejo tudi preventivne ukrepe za zaščito vozil pred škodo, ki jo povzročijo glodavci. "Vedno poudarjamo in svetujemo, da ljudje k preprečevanju nastanka škode najprej pristopijo preventivno, tako tudi v primeru glodavcev. Če so glodavci opaženi oziroma je območje bolj rizično in nagnjeno k prisotnosti glodavcev, svetujemo redno pregledovanje vozil in motorjev ter opremljanje vozil z zaščitnimi sredstvi oziroma razpršili proti glodavcem in ultrazvočnimi napravami za odganjanje. Svetujemo tudi parkiranje vozil na mestih, kjer v okolici ni zelenih površin zaradi manjše možnosti prisotnosti glodavcev, vsekakor pa je pomembno tudi vzdrževanje parkirnega prostora. S čistočo namreč preprečimo morebitna skrivališča glodavcev (garaže, kleti itd.)," svetujejo v Zavarovalnici Sava.

V Zavarovalnici Triglav tovrstnega vzroka škode ne spremljajo posebej. Kot poudarjajo, pa lahko škoda, ki jo povzročijo glodavci ali zveri, kot je kuna, na vozilu znaša tudi več tisoč evrov. Škodo, ki jo povzročijo živali, splošni kasko pri Zavarovalnici Triglav ne krije, pač pa je za to potrebno skleniti kombinacijo D delnega kaska, ki krije škodo, ki jo na zavarovanem vozilu povzroči neposredni dotik divjadi in domačih živali, ter tudi škodo, ki jo lahko v motorju vozila povzročita na primer miš ali kuna. "Od pripravljenih paketov avtomobilskih zavarovanj tovrstno nevarnost, ki jo krije kombinacija D delnega kaska, pri Zavarovalnici Triglav že krijeta paketa "Veliki plus" in Comfort plus," navajajo.

Tudi v zavarovalnici Grawe potrjujejo, da imajo kar nekaj škodnih primerov zaradi škode, ki jo povzročijo glodavci, strošek škodnega primera pa je lahko nekaj sto evrov, posebne izpostavljenosti določene regije pa pri njih ne beležijo. Kot opažajo iz prijav, glodavci najraje grizejo cevi in kable, tudi cevke za dovod tekočine za čiščenje vetrobranskega stekla. "Večja škoda nastane, če pregriznejo vžigalne kable ali cevi za hladilno tekočino. Pri tej poškodbi lahko imate težave z vžigom ali pa se motor vašega vozila začne pregrevati. Glodavci se radi lotijo tudi izolacije in oblog, manj pogosteje pa klinastih jermenov, pnevmatik ali cevi za gorivo," navajajo.

Pri zavarovalnic Grawe je glede na splošne pogoje škoda, ki jo povzročijo živali z ugrizom, glodanjem in praskanjem v času mirovanja vozila, krita, kolikor je sklenjeno zavarovanje delnega kaska kombinacija D. Voznikom svetujejo redno preverjanje vozila, pri tem pa naj bodo pozorni na odtise tačk (veliki so približno tako kot mačji) na laku po vsem avtomobilu, puščanje hladilne tekočine pod parkiranim vozilom, jajčne lupine ali trupla majhnih živali pod pokrovom avtomobila, močan vonj po urinu ali kunje iztrebke, sledi ugrizov in luknjice na kablih ter poškodovane cevi in kable.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija