NAPRAVE, KI REŠUJEJO ŽIVLJENJA: Kako smo na Obali opremljeni z defibrilatorji in v kakšnem stanju so?

Koper

Mreža javno dostopnih avtomatskih zunanjih defibrilatorjev (AED) je v zadnjih letih postala ključni del infrastrukture za nujne medicinske primere. Preverili smo mrežo defibrilatorjev v obalnih občinah in kako občine skrbijo za vzdrževanje teh življenjsko pomembnih naprav, ki so pogosto prve v liniji reševanja v primeru nenadnega zastoja srca.

Defibrilatorji so nepogrešljivi za reševanje življenj. Srčni zastoj je izredno nevarno stanje, pri katerem vsaka sekunda šteje. Prav zato je ključnega pomena, da v nujnih trenutkih vemo, kako ukrepati, in znamo pravilno uporabiti defibrilator. Naprave, kot so avtomatski zunanji defibrilatorji (AED), lahko uporablja vsakdo, tudi brez zdravstvene izobrazbe, kar omogoča, da se lahko človeku pomaga še pred prihodom nujne medicinske pomoči.

V Mestni občini Koper (MOK) je trenutno nameščenih 69 defibrilatorjev, 43 je javno dostopnih 24/7, za njihovo vzdrževanje pa skrbi RKS OZ Koper preko programa Mreže AED, ki ga financira MOK. Veliko jih je tudi v zasebni lasti javnih zavodov in Luke Koper. Prav tako so naprave nameščene tudi v več osnovnih šolah ali njihovi neposredni bližini kot tudi v športnih središčih. "AED se nahaja tudi na igriščih za odbojko na mivki v Žusterni, v športni dvorani Bonifika, Stadionu Bonifika, stadionu v Dekanih in v neposredni bližini igrišč v Vanganelu in Pobegih," navajajo. Poleg Kopra je dobro pokrito tudi zaledje. "Naš cilj je pokriti v bodoče vsak zaselek, sploh tisti, ki je oddaljen od centra mesta in do kraja poškodovanca reševalna ekipa potrebuje več kot 30 minut. Žal čisto vsak kraj in vsak zaselek v zaledju še nimata svoje naprave," poudarjajo na koprskem RKS. 

AED je poleg znanja temeljnih postopkov oživljanja odličen in vse bolj nepogrešljiv pripomoček. Pravilne uporabe...

Posted by Rdeči Križ Slovenije on Wednesday 9 October 2024

MOK ima celoten popis mreže AED- jev, v katerega sodijo poleg lokacije in tehničnih podatkov tudi podatki o skrbniku. "Vse te podatke, podkrepljene s fotografijami mikro in makro lokacije, smo vnesli v aplikacijo ASK, katero uporabljamo Prvi posredovalci. Aplikacija nam v realnem času pokaže točko aparata ter osnovne podatke. V aplikacijo so vneseni le brezhibni in pregledani aparati. S snovalci aplikacije se dogovarjamo da bo vpogled v to bazo podatkov omogočen vsakomur preko občinskih spletnih strani. Dostop do aplikacije smo preko programa omogočili operaterjem na Regijskem centru za obveščanje in dispečerjem na Reševalni službi slovenske Istre," pojasnjujejo na RKS OZ Koper.

Aparati se pregledujejo tudi večkrat letno. "Aparate, ki so postavljeni v mreži AED, preverimo in testiramo najmanj trikrat na leto. V primeru napake ali kakršne koli anomalije pri pregledu aparat pošljemo na uradni servis. V času, ko je aparat na servisu zagotovimo nadomestni aparat tako da omarice v mreži niso nikoli prazne," zagotavljajo.

V Občini Piran je nameščenih približno 45 defibrilatorjev. V letošnjem letu so postavili nove defibrilatorje na dveh lokacijah, in sicer v Športnem centru Portorož in kopališču na Punti v Piranu. Kot so pojasnili, občina Piran vodi in ažurira bazo podatkov o lokacijah defibrilatorjev, številni pa so tudi v zasebni lasti, za katere nima vseh informacij.

"Mreža defibrilatorjev je načrtovana tako, da pokriva območja z večjo gostoto prebivalstva in večjo frekvenco obiskovalcev. Poseben poudarek namenjamo tudi podeželskim območjem, kjer so odzivni časi reševalnih služb daljši, zlasti v poletnih mesecih," pojasnjujejo. V sodelovanju s krajevnimi skupnostmi so tudi zagotovili, da ima vsaka krajevna skupnost v Občini Piran nameščen vsaj en defibrilator, kar omogoča boljšo dostopnost do te ključne naprave tudi v odročnejših predelih. Prav tako so defibrilatorji nameščeni v večini šol, vrtcev in športnih objektov. Vsi defibrilatorji v občini so redno pregledovani in vzdrževani.

V izolski občini je javno dostopnih 17 defibrilatorjev, na voljo so tudi v dveh kurjercah in v vozilu medobčinskega redarstva, tako da jih je v Izoli skupno 20. "Večino defibrilatorjev je kupila Občina Izola, nekatere pa so nabavila društva, krajevne skupnosti, podjetja ter posamezniki, ki so prepoznali pomembnost hitrega dostopa do AED-naprave. Vsi ti defibrilatorji so bili s pogodbo o upravljanju prenešeni javnemu zavodu Zdravstveni dom Izola, ki skrbi za redno servisiranje in vzdrževanje aparatov," pojasnjujejo na občini. Kot še poudarjajo, zagotovi občina vsako leto proračunska sredstva za nakup vsaj enega defibrilatorja, ki ga namesti na določeno lokacijo, kjer defibrilatorja še ni v bližini ali pa zamenja obstoječega, ki je dotrajan in potreben zamenjave.

Poleg številnih aparatov v samem mestu je tudi na izolskem podeželju v vsaki vasi nameščen en defibrilator, z izjemo Baredov, kamor ga nameravajo namestiti prihodnje leto. Defibrilatorji so nameščeni tudi v neposredni bližin šol. "Defibrilator je sicer postavljen ob nogometnem stadionu in na pročelju športne dvorane na Kraški ulici, medtem ko ga na telovadnici v Livadah ni, vendar je v neposredni bližini (Medgeneracijski center Izola)," pojasnjujejo. Vsi defibrilatorji se po zagotovilih občine tudi redno servisirajo in pregledujejo.

Na območju občine Ankaran je nameščenih 11 defibrilatorjev, od tega devet občinskih. "Že s sedanjo mrežo defibrilatorjev je zagotovljena dobra pokritost območja občine Ankaran glede na njeno velikost, v prihodnje pa nameravamo postaviti še nekaj dodatnih naprav," pojasnjujejo na občini, Tudi v ankaranski občini so, kot zagotavljajo, vse naprave redno servisirane.

 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija