NAPADI NA PRAVOSODNE POLICISTE NISO REDKOST: Osebe z duševnimi motnjami tudi v Kopru bivajo skupaj z ostalimi zaporniki

Kronika

Poročali smo že, da je minuli torek v zaporu v italijanski Gorici zapornik napadel pravosodnega policista. Šlo je za srbskega državljana z duševnimi motnjami. V incidentu je bil eden od policistov poškodovan in je potreboval zdravniško pomoč. Do napadov na pravosodne policiste prihaja tudi pri nas in tudi pri nas je tako, da so zaporniki z duševnimi motnjami zaprti skupaj s preostalimi zaporniki, čeprav so pred leti v Mariboru odprli Enoto za forenzično psihiatrijo.

V goriškem zaporu je srbski državljan z duševnimi motnjami nenadoma in brez razloga napadel pravosodnikega policista. Ta je uspel sprožiti alarm in na pomoč mu je prišlo pet kolegov. Srb je napadel z nogo pisalne mize, ki jo je pred tem razstavil. Eden od policistov je bil v incidentu huje poškodovan in je potreboval zdravniško pomoč, ima zlomljen komolec.

Italijanski policijski sindikat UILPA je ob tem opozoril, da so v zaporih kadrovsko podhranjeni, saj so delovna mesta zasedena le 25-odstotno. Prav tako so izpostavili, da varovanje psihiatričnih bolnikov ni naloga pravosodnih policistov.

Do napadov na pravosodne policiste prihaja tudi v slovenskih zaporih in koprski ni nobena izjema. "To se v zaporskem sistemu pač dogaja, na to smo seveda pripravljeni in za tovrstne primere tudi ustrezno usposobljeni in zaščiteni," odgovarjajo na Upravi za izvrševanje kazenskih sankcij. Zaporniki so v napadih že uporabili stol, televizijo, nogo stola, prirejen pokrov straniščne školjke, pa tudi človeške fekalije, kot sta urin in blato. "Najpogostejši so sicer verbalni napadi oziroma grožnje," dodajajo.

Ker imamo v Mariboru od leta 2012 Enoto za forenzično psihiatrijo, smo vprašali, ali so tudi pri nas priporniki in zaporniki z duševnimi motnjami zaprti skupaj s preostalimi zaporniki, ali pa so morda nastanjeni v Mariboru. Gre za poseben oddelek mariborskega kliničnega centra, ki je namenjen zapornikom, ki potrebujejo psihiatrično zdravljenje ali pa jim je bil izrečen ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja s strani sodišča.

Tako se v Mariboru zdravijo zaporniki iz različnih zaporov, kar je po letu 2012 močno razbremenilo Upravo za izvrševanje kazenskih sankcij, saj so jih pred tem morali voziti v pet različnih psihiatričnih bolnišnic po državi. Na voljo je okoli 50 postelj in poleg zdravnikov imajo zaposlene tudi pravosodne policiste. Pacienti so lahko na forenzični psihiatriji največ pet let, obravnavajo jih podobno kot v zaporih, velja tudi podoben režim.

"Večinoma so tovrstni zaporniki in priporniki zaprti skupaj z ostalimi priporniki. Nekateri imajo odrejeno psihiatrično bolnišnico v Mariboru, ki pa po izkušnjah traja kratek čas, večinoma dva do tri dni," pravijo na Upravi za izvrševanje kazenskih sankcij.

Tako kot njihovi italijanski kolegi se tudi v slovenskih zavodih za prestajanje zapornih kazni že vrsto let soočajo s pomanjkanjem kadra.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija