NAMESTO LETOVIŠČA ZA OTROKE KOMERCIALNO ZDRAVILIŠČE? "Če pride do tega, z Rdečim križem ne bomo več sodelovali"

Ankaran

Marsikdo se je ob nedavnem preimenovanju Mladinskega zdravilišča in letovišča Rdečega križa Slovenije (RKS) Debeli rtič vprašal, ali le-to spreminja svoje poslovanje v komercialno. Po novem se imenuje samo še Zdravilišče RKS Debeli rtič. Do preimenovanja je prišlo "na hitro in po tihem", odziv ankaranskega občine pa je posledično odločen in jasen.

Na Občini Ankaran zahtevajo povrnitev starega imena, sicer z Rdečim križem Slovenije (RKS) ne bodo več sodelovali. "Preimenovanje je v neskladju s prvotnim namenom otroške in mladinske zdraviliške dejavnosti, pa tudi v nasprotju z določili občinskega prostorskega načrta (OPN) Občine Ankaran. Zato občina takšno preimenovanje, ki v nazivu izpušča svojo primarno dejavnost, ocenjuje kot izrazito neprimerno," pravijo na ankaranski občini in so odločni:

"Nasprotujemo vsakemu morebitnemu odklonu od izvajanja otroške in mladinske zdraviliške dejavnosti ali ponovnemu poskusu uvedbe komercialnih turistično-zdraviliških dejavnosti, kar se je v preteklosti že dogajalo. V kolikor do tega pride, Občina Ankaran z RKS ne bo več sodelovala."

Ob tem dodajajo, da so izkazali v preteklosti do mladinskega zdravilišča in letovišča veliko posluha, saj so sanirali plaz in skalni podor na kopališču zdravilišča v višini 354.702 evrov, 201.471 evrov so porabili za odvodnjavanje zalednih padavinskih voda na vzhodni strani zdravilišča, za idejno zasnovo za izgradnjo črpališča in tlačnega voda zdravilišča je ankaranska občina namenila 5.551 evrov, 9.407 evrov so dali na sanacijo obalnega zidu in pomola, v času epidemije pa je občina zdravilišče oprostila plačila nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča v višini 81.855 evrov.

Kot še dodajajo na občini, so v OPN predvideli za območje zdravilišča širitev, posodobitev, nadomestno gradnjo itd., "vendar izključno za dejavnost mladinskega zdravilišča. Občina Ankaran spodbuja vzpostavitev dodanih nastanitvenih kapacitet, namenjenih izključno otrokom, mladostnikom in njihovim spremljevalcem, vendar ne v obliki izgradnje še enega hotela". Temu občina nasprotuje, ker ocenjuje, da je za mladinsko zdravilišče nepotreben oziroma neustrezen.

Spomnimo, da so aktualnemu ankaranskemu županu Gregorju Strmčniku v času predvolilne kampanje očitali, da onemogoča razvoj zdravilišča, ker občina ne dovoli izgradnje še enega hotela. A Strmčnik vztraja, da je RKS v osemdesetih letih od države dobil pet hektarov veliko zemljišče za namen mladinskega zdravljenja. Spomnimo tudi, da je bila gradnja hotela Arija ena najbolj potratnih naložb RKS.

Za pojasnila smo se obrnili tudi na Mladinsko zdravilišče Debeli rtič. Zanimalo nas je, zakaj so se odločili za spremembo imena in kdaj. Pa tudi, kako odgovarjajo na očitke o uvajanju komercialne dejavnosti in kakšni so načrti zdravilišča za razvoj v prihodnosti. Do danes njihovih odgovorov nismo prejeli.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Miura |  24 .12. 2022 ob  20: 38
14
Bravo Strmčnik, ne popusti grabežljivcem. Zdravilišče naj ostane za otroke in ne za "paketarje"!
kokodek |  23 .12. 2022 ob  07: 15
13
pozicija za mastne dobičke