Policija bo do konca tedna poostreno nadzirala pravilno uporabo e-skirojev. Prav tako bodo nadzor izvajali redarji. Število e-skirojev na slovenskih ulicah se namreč povečuje, na Agenciji za varnost prometa pa voznike e-skirojev pozivajo, naj nosijo čelado in med vožnjo ne uporabljajo telefona ali slušalk, so sporočili z agencije.
NAJVEČ NESREČ E-SKIROJEV NA OBMOČJU KOPRA: In večino jih povzročijo vozniki sami (VIDEO)
Slovenija
Agencija bo v sodelovanju z zavodom Vozim v četrtek priredila tudi osrednji dogodek Prihodnost e-skirojev v Sloveniji, kjer bo obiskovalcem na voljo tudi poligon za trening varne uporabe e-skirojev.
Danes se začenja NPA za večjo varnost voznikov e-skirojev, ki bo potekala do 9. aprila. AVP bo izvajala široko akcijo...
Objavil/a Agencija za varnost prometa dne Ponedeljek, 03. april 2023
Po podatkih agencije je bilo sicer lani zabeleženih 231 prometnih nesreč z udeležbo e-skirojev, največ v mestih. Vozniki e-skirojev so sami povzročili 152 prometnih nesreč. V posledicah teh nesreč sta dva voznika umrla, 30 je bilo hudo, 166 pa lažje poškodovanih. Policija je lani ugotovila 727 prekrškov, ki so jih povzročili vozniki e-skirojev, izstopa pa nepravilna stran oziroma smer vožnje.
Na območju PU Koper so v letu 2022 obravnavali 13 prometnih nesreč z udeležbo voznikov e-skirojev, eno več kot leto poprej, ko so takih prometnih nesreč zabeležili 12. V nesrečah so se trije udeleženci hudo telesno poškodovali, osem pa jih je dobilo lažje poškodbe. Vozniki e-skirojev so večino nesreč povzročili sami.
Več kot polovica voznikov e-skirojev je bilo v prometnih nesrečah udeleženih na območju mesta Koper, sledita še Piran in Izola. Lani so na območju PU Koper ugotovili 53 kršitev, v 45 primerih so policisti izrekli opozorilo, v osmih pa globo. Večino ukrepov so policisti izvedli na območju PP Koper.
Letos pa je bilo po podatkih agencije v nesrečah udeleženih 20 voznikov e-skirojev, od teh dva na območju PU Koper, kar je po njihovih ocenah skrb vzbujajoče, saj se obdobje ugodnejšega vremena šele začenja.
Policija in agencija voznike e-skirojev naprošata, da tudi po dopolnjenem 18. letu starosti nosijo zaščitno čelado, saj ta precej zmanjša nevarnost za poškodbe obraza ali glave. Policist in redarji bodo v tem tednu preverjali predvsem, ali vozniki e-skirojev izpolnjujejo pogoje za udeležbo v prometu, uporabljajo dovoljene prometne površine, vozniki, mlajši od 18 let, pa nosijo zaščitno čelado.
Pozorni pa bodo tudi na prepovedano uporabo slušalk ali mobilnega telefona med vožnjo. Nevarnost pa lahko predstavljajo tudi sami vozniki e-skirojev, saj jih drugi udeleženci v prometu zaradi njihove tihe vožnje, ozke silhuete ter njihove hitrosti ne vidijo, še dodajajo v agenciji.